Дитина 1 місяць. Календар розвитку

зміст

Малюк, який щойно з'явився на світ, ніби тільки те й робить, що майже нерухомо лежить у колисці. А тим часом в його організмі відбувається безліч фізіологічних змін. Він «придивляється» до цього світу і, хоч ще і не вміє висловлювати свої емоції, відчуває їх у повній мірі.

1 месяц жизни ребенка
Как развивается малыш на первом месяце жизни

Що повинна вміти дитина в 1 місяць

  • коли у полі зору дитини з'являється нерухомий предмет, вона концентрує на ньому свій погляд;
  • муружить очі, якщо бачить яскраве джерело світла;
  • цілком усвідомлено розглядає обличчя людини, що схиляється над нею, дивиться їй в очі;
  • лежачи на животі, малюк намагається підняти голову і утримати її у висячому положенні;
  • реагує на звуки і плаче , коли кличе на допомогу;
  • може схопити предмет, але утримати його в ручці ще не може;
  • водить очима, спостерігаючи за рухомими предметами;
  • впізнає батьків за голосом і запахом;
  • наприкінці першого місяця з'являються перші задатки мови - малюк агукає і вимовляє окремі звуки.

Це лише приблизний перелік того, що повинна робити дитина в 1 місяць. Ранній розвиток у всіх дітей відбувається за індивідуальним планом, що часто не в усьому збігається зі стандартними пам'ятками з дитячої поліклініки або інтернет-статей.

Незважаючи на те, що малюк активний не більш ніж 2 - 3 години на добу, під час неспання він із задоволенням вивчає навколишній світ і цілком готовий до нових пізнань. Він уважно слухає твої колискові, і взагалі дуже добре реагує на мамин голос.

Коли дитина не спить, зроби все можливе, щоб їй було зручно перебувати у своєму ліжечку: частіше міняй пози, бери її на руки, говори, смійся і радій разом з нею! Приділяй синові чи доньці якнайбільше своєї уваги, адже він тільки недавно прийшов в цей світ, і щоб швидше до нього адаптуватися, контакт з мамою йому необхідний.

Особливості розвитку дитини в 1 місяць

На самому ранньому етапі життя у немовляти присутні кілька основних рефлексів. Так, «підошовний» рефлекс виражається в тому, що коли ти проводиш пальцем по його стопі, він неодмінно відсмикуватиме ніжку. Смоктальний рефлекс ти можеш спостерігати, якщо проведеш пальцем по губках малюка: він складе їх трубочкою і спробує «посмоктати» твій палець. У дитини з найперших днів життя також розвинений і хапальний рефлекс: поклади свій палець дитині на долоню, і ти побачиш, що він стисне ручку в кулачок.

Норми ваги і зросту дітей в 1 місяць

 

Зріст,
см

Вага,
кг

Окружність
голови, см

ХЛОПЧИКИ

низький

50,8

3,4

34,9

нижче
среднього

52,8

3,9

36,1

средній

54,7

4,5

37,3

вишче
среднього

56,7

5,1

38,4

високий

58,6

5,8

39,6

ДІВЧАТКА

низький

49,8

3,2

34,2

нижче
среднього

51,7

3,6

35,4

средній

53,7

4,2

36,5

вишче
среднього

55,6

4,8

37,7

високий

57,6

5,5

38,9

Отже з цієї таблиці не складно визначити, скільки повинна важити дитина в 1 місяць. Вирішальним фактором є вага малюка на момент народження і в день виписки з пологового будинку. Ці дані заносяться в картку малюка.

А ось скільки повинна набрати дитина в 1 місяць - хвилює більшість мам. В кінці першого місяця життя дитина набирає в середньому 100 - 900 г. У недоношених дітей ці показники менше. За перший місяць здоровий малюк виростає в середньому на 3 см. Важливими є й інші показники. Так, в дитячій поліклініці педіатр на плановому огляді в 1 місяць повинен виміряти окружність голови, живота і грудної клітки дитини. Такі показники дуже важливі для того, щоб вчасно можна було виявити і виправити всі можливі порушення. Рекомендований в кінці першого місяця життя і огляд невропатолога.

Режим дня дитини в 1 місяць

На питання, скільки повинна спати дитина в 1 місяць, дитячі неврологи відповідають: весь час. Теоретично це так, але на практиці за кілька тижнів після народження малюк стане набагато більше часу проводити без сну, ніж раніше. У нормі новонароджений повинен спати 20 - 23 години на добу, але буває, що він спить набагато менше .

Будить його зазвичай - почуття голоду. Сьогодні педіатри рекомендують годувати маля за першої вимоги.

режим дня грудного ребенка в 1 месяц
Сон младенца

Головні правила для мами

Бери малюка на ручки для переодягання та годування, коли він спокійний. Це допоможе налагодити емоційне спілкування з ним. З дитиною треба розмовляти лагідно й тихо. Створюй спокійну атмосферу в кімнаті дитини. Тоді і малюк буде спокійним і врівноваженим.

Напевно ще в пологовому будинку тобі пояснили, як правильно слід тримати новонародженого. Обов'язково проінструктуй всіх членів сім'ї, а також гостей, що приходять до вас і бажають взяти маля на ручки. (В перші місяці життя взагалі краще не дозволяти стороннім людям брати твою дитину на руки. Навчися ввічливо відмовляти, твої друзі тебе зрозуміють). Попередь всіх, що обов'язково слід однією долонею підтримувати голову малюка, адже його шия ще заслабка для цього.
Сьогодні у продажу часто зустрічаємо рюкзаки-кенгуру, на яких стоїть позначка 0 +. Однак педіатри, дитячі невропатологи та ортопеди стверджують, що використання пристроїв, в яких малюк сидить, не допустиме до того віку, коли дитина сама навчиться сидіти, тобто до цього будуть готові його кістки та м'язи. А позначка 0 + на таких виробах - не більше ніж маркетинговий хід.

Новонароджену дитину, якщо вона не заперечує, окрім як просто на руках, мама може носити в слінгу, де малюк буде лежати. Причому час знаходження його в слінгу слід теж обмежувати. Зараз найзручніша і корисна поверхня для малюка - помірно жорстка, як ортопедичний матрац в його ліжечку. Ну і, звичайно, в фаворі - руки мами.

Режим дня дитини першого місяця життя

Добовий режим новонародженого складається з двох періодів: сон (як ми вже сказали, це близько 20 - 23 годин на добу) і періоди неспання. "Бадьорі" години призначені для годування, перевдягань і виконання найпростішої гімнастики для новонароджених (про неї тобі розповість педіатр під час першого візиту).

У перший місяць говорити про встановлення чіткого режиму для дитини рано. Сучасна педіатрія вчить нас годувати дитину за кожною вимогою. Годування повинно закінчуватися тоді, коли малюк відпустив груди самостійно. Якщо ж дитина заснула, так і не розтиснувши щелеп, акуратно введи свій мізинець, розсунь щелепи і легко вивільни груди з рота малюка. Годування за вимогою в перший місяць не має постійної регулярності: малюк може попросити груди як через кілька годин після минулого прийому їжі, так і через кілька хвилин. У перший місяць будь готова практично весь час приділяти дитині і годувати її так часто і так довго, як вона того хоче.

сколько ест ребенок в 1 месяц
Малыш и мама

Харчування дитини 1 місяця життя

Наших мам свого часу вчили встановлювати режим годування для новонароджених: 10 - 15 хвилин кожні 3 години. Однак сьогодні такий підхід вважається штучним і болісним для дитини - краще довіритися її інстинктам, вона сам знає, коли скільки молока спожити.

В середньому відповідь на питання, скільки повинна з'їдати дитина в 1 місяць, розраховується, виходячи зі стандартних формул:

добова доза молока (в грамах) для дитини молодше 10 днів = N х 80, де N - вік у днях,

умовна доза разового годування = N х 10.

Однак, варто розуміти, що ця норма умовна, адже за один раз малюк може випити половину разової норми, а під час наступного годування - півтори. Ось чому контрольні зважування дитини до годування і після не показові, бо можна потрапити саме на те годування, коли малюк з'їв менше звичайного.

Для дітей старше 10 днів добова доза молока приблизно дорівнює 800 - 1000 г

З грудним молоком зрозуміло. А якщо малюк отримує штучне харчування, то скільки суміші повинна з'їдати дитина в 1 місяць? Відповідь така: разові порції суміші слід відміряти, погодившись з наведеними вище нормами харчування, при цьому дотримуватися стандартної регулярності і не перевищувати дозування. Річ у тім, що сумішшю, на відміну від грудного молока, можна перегодувати дитину, чим нажити йому проблем зі шлунково-кишковим трактом і зайвою вагою у майбутньому.

У перші тижні життя, на жаль, доволі часті кольки у новонароджених . Їх причиною є незрілість шлунково-кишкового тракту малюка. Особливо до цього лиха схильні діти, які отримують суміші. Визначити, що малюка мучать кольки, нескладно - якщо дитина кричить, підтягуючи ніжки до живота - скоріш за все, причиною тому є коліки. У таких випадках допомагає часте викладання малюка животиком на живіт мами - твоє тепло полегшить біль. До того ж є аптечні засоби - краплі фенхеля (воно ж кропова вода), препарати типу Еспумізан тощо. Застосовувати що-небудь з медикаментів, не проконсультувавшись з педіатром, категорично забороняється.

Дитина і туалет

Аби з'ясувати, чи достатньо дитині молока, якнайбільш підійде так званий "Тест на мокрі пелюшки" - кількість сечовипускань за добу має бути не менше 8, в ідеалі 10 - 12.

Що ж стосується випорожнень кишечника, то індивідуальний ритм встановлюється у дитини на 4 - 5 добу життя. Головними показниками норми тут є гарне самопочуття малюка, відсутність плачу під час дефекації (тобто дитина не відчуває болю в процесі), відсутність смердючого запаху і сторонніх домішок у калі (у здорової дитини колір калу - жовтуватий, консистенція вершків). Що стосується режиму - нормою є як і 1 випорожнення кишечника в 2 дня, так і 10 - 12 за день. Все індивідуально.

Якщо ж мама зауважує, що дитина не може сходити в туалет і страждає від цього, необхідно терміново звернутися до свого педіатра, який підкаже, що можна зробити (зазвичай у таких випадках рекомендують клізму або гліцеринові свічки для немовлят).

что может ребенок в 1 месяц
Здоровый малыш

Взагалі головний показник того, що все в порядку, це те, як виглядає дитина в 1 місяць. Якщо малюк бадьорий, веселий, посміхається, має стійкий хороший апетит, але при цьому дефекації у нього 1 - 2 рази на тиждень, це не привід турбуватися.

Сон дитини 1 місяця життя

Щойно втамувавши голод, малюк одразу ж засинає, тому перевдягай дитину до того, як прикладеш до грудей. Якщо малюк заперечує і вимагає харчування просто зараз, м'яко умовляй його, погладжуй по спинці і животику, поки переодягаєш.

Ми ризикуємо тебе засмутити, але в перший місяць свого життя новонароджений не сильно розрізняє день і ніч, і йому, м'яко кажучи, не важливо, що ти звикла жити інакше. Тобто нічний режим сну і годування теж буде досить хаотичним. Хоча вважається, що вночі мінімум 5 - 6 годин малюк повинен проспати безперервно. Але пам'ятай: те, скільки спить дитина в 1 місяць вночі безперервно, ні про що не говорить. Малюк може вночі також як і днем ​​прокидатися кожні 1 - 2 години, щоб підкріпитися, і це теж нормально.
Багатьом мамам допомагає висипатися спільний сон. Малюк спить в одному ліжку з мамою (або в своєму ліжечку, але впритул приставленому до батьківського з боку мами, при цьому стінка прибрана) і, щойно схоче попоїсти, мама зможе дати йому необхідне, сама продовжуючи спати. Звісно, для цього ти повинна навчитися годувати дитину в позі лежачи на боці.

Також за необхідності ти повинна зуміти переодягнути дитину вночі. Тому завжди тримай свіжі підгузки та вологі серветки під рукою.

Напевно ти чула дивовижні історії тих молодих мам, які мало не з першого місяця привчили своїх дітей спати всю ніч у власному ліжечку в окремій кімнаті, не прокидаючись для годування жодного разу за ніч. Правду кажучи, можна вважати такі історії, по-перше, фантастичними (хоча мало яких чудес не буває в світі), а, по-друге, слід пам'ятати, що тривалі перерви між прийомами їжі можуть бути шкідливими для новонародженого. Вважається, що протягом перших 6 місяців життя нічні годування є фізіологічною потребою дитини. Пізніше - вже справа звички. Тобто не радимо тобі намагатися відучувати малюка від їжі ночами, поки йому не виповниться хоча б півроку. А хто казав, що буде легко?

Виняток - діти, що перебуівають на штучному вигодовуванні. Їм дійсно слід пропонувати пляшечку не частіше ніж 1 раз на 2 - 3 години, після чого надати вертикальну позу та 10 - 15 хвилин поносити по кімнаті. Через те, що суміш перетравлюється значно довше, ніж материнське молоко, діти на штучному вигодовуванні часто основну частину ночі сплять, не прокидаючись. Обговори зі своїм педіатром режим нічного годування малюка. Тому що, на відміну від грудного молока, сумішшю дійсно можна перегодувати дитину.

Догляд за дитиною в 1 місяць

Для малюка необхідно заздалегідь приготувати кімнату, де стоятиме його ліжечко. Така кімната повинна бути легко провітрюваною та світлою, але без протягів. Перед прибуттям малюка з пологового будинку слід зробити генеральне прибирання. Температура в кімнаті малечі має бути 20 - 23 ​​градуси.

Для дитячого ліжечка матрац слід обшити тканиною, що не промокає. Далі - надіти чохол. Простирадло для малюка треба гарненько підбити під матрац. Важливо, щоб воно не збивалося в складочки, відтак не завдавало дитині незручностей. Малюкові до 1,5 років подушка не потрібна, адже вона може викривити хребет. Прати дитячу білизну в перший рік треба окремо від дорослої, причому, зі спеціальним дитячим милом або дитячим порошком. Білизну новрожденного в перший місяць його життя потрібно прасувати праскою з двох боків.

уход за ребенком
Как ухаживать за ребенком

Купання і підмивання

Особливу увагу варто приділити купанню малюка . По-перше, приступати до купання можна тільки після того, як від пупка новонародженого відвалиться прищіпка, яку йому прикріпили в пологовому будинку під час перерізання пуповини. По-друге, допоки повністю не заживе пупкова ранка, після купання її обов'язково потрібно буде обробляти перекисом водню і зеленкою, а воду для купання - кип'ятити. Останнє тепер вважається необов'язковим, проте зайвим не буде.

Температура води в дитячій ванні повинна бути близько 36 - 37 градусів, тобто дорівнювати температурі тіла дитини. Сучасні ванночки для немовлят оснащують індикаторами температур (зазвичай вони мають три рівні: холодно, норма, гаряче). Якщо не довіряєш такому пристрою, використовуйте звичайний спиртовий термометр.

Важливо! Якщо воду ти все ж кип'ятиш, до охолодження не можна лити її в ванночку - так можна, по-перше, пошкодити індикатор температур, а по-друге, викликати непередбачені реакції між водою і пластиком ванночки, спричинивши її токсичність.

У ванночку малюка можна додати настої трав (череда, ромашка, чистотіл), але краще проконсультуватися попередньо зі своїм педіатром, адже не всім підходять одні й ті самі рецепти (наприклад, аптечна ромашка сушить шкіру, а тому не радимр її використовувати, якщо у малюка спостерігаються лущення).

Купати дітей рекомендується з використанням спеціальної косметики з позначкою "з народження" - такі гелі та шампуні випускаються, виходячи з потреб шкіри новонародженого. І, звичайно ж, переконайся, що обраний шампунь дійсно не щипає очі - просто перевір на собі (капни трохи слабкого розчину шампуню собі в око). Якщо малюк не страждає на сухість шкіри та лущення, можна використовувати дитяче мило (воно зазвичай подобається мамам, які прагнуть мінімізувати використання косметики. Річ у тім, що мило, на відміну від гелів для купання, не залишає після себе ніякої плівки на шкірі дитини).

Купання маляти триває в середньому 5 - 15 хвилин. Безумовно, перше купання - саме нетривале. Після нього загорни малюка в м'який рушник і акуратно промокуй вологу з його шкіри. Ні в якому разі не розтирай шкіру дитини - вона дуже ніжна для цього. Потому, розгорнувши маля, роздивись складки на його тілі. Можливо, в деяких з них є невеликі подпріванія, які варто обробити судокремом, бепантеном, дитячою присипкою або кремом під підгузок (досвід використання цих засобів, як і формування власних переваг, приходить тільки з часом :)) Якщо є ділянки лущення через сухість шкіри, змасти їх дитячим кремом або олією для новонароджених. Увага! Ні в якому разі не можна покривати кремом або олією значні ділянки шкіри немовляти - так ти перешкоджаєш диханню і можеш завдати серйозної шкоди дитині. Кремами слід користуватися тільки локально - на місці почервоніння або подразнення.

Після цього одягай маля як зазвичай.

Є певні правила і для такої процедури як підмивання дівчаток і хлопчиків. І, якщо купання зазвичай влаштовується вечорами, то підмивати дитину потрібно щоранку, після пробудження перед годуванням, і після кожного спорожнення кишечника. Для підмивання досить тільки теплої води з-під крана, немає необхідності використовувати мило.

Дівчаток треба підмивати струменем води у напрямку спереду назад. Хлопцям категорично не можна відтягувати крайню плоть і намагатися промивати голівку пеніса! Природа подбала про його ізоляцію і наявність під крайньою плоттю бактерицидного мастила - смегми, що захищає статевий орган немовляти від бактерій. Тому порушувати гармонію неможна.

Запам'ятай, що підмиваючи дитину (як хлопчика, так і дівчинку), слід обмивати статеві органи тільки зовні!

грудничковое плавание
Плавание для грудничков

Вже у віці 3 - 4 тижнів, тобто трохи раніше, ніж малюкові виповниться місяць, можна розпочинати заняття раннім плаванням. Особливо воно корисне малятам, народженим з травмами, оскільки дозволяє залучити до роботи всі м'язи тіла і зняти гіпертонус м'язів.

Щодо вмивання, то його потрібно проводити також вранці перед годуванням. У перші тижні життя для цього варто використовувати кип'ячену воду. Мило та інша косметика тут ні до чого. Тільки в тому випадку, якщо у малюка на обличчі помітні запалення шкіри, обробляй їх за вказівкою свого педіатра після вмивання.

Очка малюка промиваються вологим ватним тампоном у напрямку від зовнішнього куточка ока до внутрішнього. Носик прочищують скрученою в тоненький джгут ватою (ватна паличка просто туди поки не пролізе). Вуха дитині слід обмивати тільки зовні! Інакше ризикуєш пошкодити слухові ходи. Тому особливої ​​необхідності в спеціальних ватних паличках з обмежувачами немає - розумні мами все одно не намагаються залізти в слуховий прохід, а протирають тільки вушну раковину зовні.

Часто для недосвідчених матусь "багата на сюрпризи" зона за вухами. Річ у тім, що малюк при годуванні іноді відригує, і це молоко затікає за вуха. А мама й не знала. Відверни вушка, подивися, чи чисто за ними. Інакше буде дуже ніяково постати перед педіатром в 1 місяць, коли доктор побачить у твого доглянутого ошатного малюка купу бруду за вухами.

Відео: Догляд за малюком в перші дні життя

Прогулянки з дитиною

Гуляти з малюком треба кожен день, але якщо на вулиці не нижче -10 градусів. Одяг для новонародженого повинен бути тільки з натуральних тканин, зручний і просторий. Дитині знадобляться сорочечки байкові і бавовняні (близько 15 штук), теплі фланелеві, тонкі бавовняні та байкові пелюшки (приблизно 35 штук), чепчики теплі і тонкі, підгузки. Одягати малюка треба багатошарово. Для прогулянок узимку потрібен спеціальний конверт. Коляска для прогулянок має бути глибокою, зручною, з помірно жорстким матрацем.

Розвиваючі ігри для дітей 1 місяця

Здавалося б, навіщо потрібні всі ці ігри діткам, які щойно з'явився на світ? Адже вони ще зовсім крихітні і безпорадні, і навряд чи їх зацікавить ще щось, крім брязкальця. Насправді це не так. Ігри новонародженому просто необхідні. Саме вони можуть забезпечити всебічний його ранній розвиток. Причому, як розумовий і фізичний, так і соціальний.

Мама - найкраща іграшка

Так-так, головне правило, яке мама повинна враховувати при заняттях з дитиною в перший місяць його життя, полягає у тому, що найкраща гра для нього - це вона сама. І, звичайно ж, найближчі родичі. Причому, граючи з малюком, мама та рідні повинні вести себе природно, довіряти своїм інстинктам і почуттям.

Гра для розвитку зору дитини

Ти повинна взяти дитину на руки, притиснути до себе і подивитися йому прямо в очі. Малюк сконцентрує увагу на тобі, і буде довго дивитися мамі в очі ... Так, він потім відвернеться, але якщо ти продовжиш дивитися на нього, малюк також поверне погляд на тебе. Грати в такі ось «баньки» можна поки дитина не втомиться.

Раннее развитие детей
Развивающие игры для новорожденных

Крім того, можна використовувати для гри також неяскраву лампочку або нічник. Спробуй в трохи затемненій кімнаті в поле зору дитини пересувати лампу в різних напрямках. Малюк буде уважно стежити за світлом. Така гра прекрасно допомагає дитині навчитися концентрувати свою увагу. Можна також вирізати зі старих журналів різні картинки із зображенням усміхнених яскравих предметів, діток, квітів. Поклади картинки в поле зору дитини, найкраще прикріпити їх до бортику його ліжечка. Переміщай потроху картинки, і побачиш, як малюк буде стежити за ними очима.

Ігри для розвитку малюка

Торкайся своїми пальцями долоньок дитини. Побачиш, як він буде рефлекторно стискати твій палець, а після - вхопитися за нього. Під час таких занять постійно розмовляй з малюком або співай веселі пісеньки. Пам'ятай про те, що така гра спрямована на стимуляцію у малюка хапального рефлексу. Можна також пограти в велосипед. Візьми його ступні в свої ручки і обережно обертай, як при їзді на велосипеді.

Гри для розваги дітей

развивающие игры в 1 месяц
Детский мобиль

У цьому віці діткам подобаються підвісні іграшки. Закріпи їх над ліжечком, нехай вони потихеньку крутяться під мелодійну і приємну музику. Сьогодні у продажу таких «мобілів» безіч. Регулярно роби з дитинкою прогулянки по дому. Показуй і розповідай про все, що бачиш навколо. Не турбуйся про те, що дитина поки не може все гарненько розглянути. Такі прогулянки все одно дуже важливі, адже вони розраховані на майбутнє, адже у маляти розвивається перша зорова пам'ять.

Як розвивати дитину в 1 місяць

Що ж можна зробити для розвитку малюка, який тільки з'явився на світ? Для початку мамі важливо усвідомити, яким повинен бути правильний старт цього розвитку. Отже, для цього важливим є раннє прикладання дитини до грудей, спільне перебування матері та малюка відразу після пологів, годування «за вимогою» грудним молоком.

Годування - перший розвиток

Годувати грудьми - це найприродніший процес в світі. Це приємно і корисно і для мами, і для дитини. Важливо годувати грудьми за вимогою. Саме так ти закладаєш основу здоров'я для твоєї дитини. Але, крім того, це ще й основи для успішного розвитку дитини, адже якщо малюк емоційно стійкий, він набагато більш готовий до сприйняття інформації.

грудное вскармливание фото
Кормление грудью

Органи чуття

Доросла людина сприймає світ через органи чуття. Це - зір, дотик, нюх, слух, смак. Малюк - також. Розвиток малюка в такому ранньому віці також базуються на стимуляції органів чуття. Отже, найбільше інформації дітки в 1 місяць отримують через орган дотику. Зір і слух - ще недостатньо розвинені. На першому місяці життя вони потребують стимуляції. Тому важливо звернути увагу на стимуляцію розвитку дотику.

Що можна робити?

Все просто. Заготов шматочки тканини різної текстури. Це може бути бавовна, шовк, хутро, шерсть, атлас. Давай малюкові торкатися цих заготовок кілька разів на день. Не забувай також і про тактильний контакт. Мамі і татові варто частіше гладити малюка, цілувати, викладати до себе на живіт. Так розвивається не тільки дотик, але і емоційна сфера. Можна також ходити з малям по квартирі і його ручкою доторкатися до предметів. Розповідай йому, що це, коментуй свої дії. Не думай, що маленький нічого не чує і не розуміє. Це дуже важливий потік інформації. Він надходить до малюка в перші місяці життя, а головне - добре відкладається на рівні підсвідомості. Так ти допоможеш закласти міцний фундамент для подальшого сприйняття навколишнього світу. Дотримуючись цих рекомендацій, вже в перший місяць можна почати розвивати малюка. Цей період є дуже важливим у розвитку дитини, а ці легкі вправи доступні для мами. Розвивай свого малюка з пелюшок!

Ваш коментар