16 тиждень вагітності

Дитина

16 тиждень вагітності для багатьох майбутніх мам може стати найважливішим етапом - вперше поштовхи дитини в животі уловлюються жінкою. Особливо це помітно для жінок, які очікують не першу дитину. Первородящие помічають перші «сигнали» плода в середньому на пару тижнів пізніше.

Ці чарівні відчуття ти не сплутаєш ні з чим. Вони дуже нагадують поширену нині метафору про кохання - горезвісних «метеликів в животі». Тобто легке лоскотання, ніжні дотики зсередини. А все тому, що малюк вже досить підріс (його зростання більше 10 см) і тобі стає дедалі помітнішою, коли він стикається зі стінкою матки (а це стає все частіше знову-таки в силу збільшень розмірів його тіла і, отже, зменшення вільного простору всередині матки).

Знай, що у малюка вже є абсолютно все тканини і органи, і зовні він уже досить схожий на себе новонародженого, з яким тобі належить познайомитися через 5 з гаком місяців. Його печінку тепер стає органом травлення, в той час як раніше вона виконувала функції кровотворення. Склад крові малюка вже сформувався, але в ньому є так званий гемоглобін новонароджених - фетальний гемоглобін, який дещо відрізняється за складом від «дорослого» і забезпечує краще постачання клітин киснем. Гемоглобін «як у дорослого» замінить його тільки до піврічного віку дитини. За добу крихітне серце перекачує більше 23 літрів крові, а раз на півгодини-годину малюк мочиться.

На його обличчі вже є всі мімічні м'язи, а тому на УЗД часто вдається спостерігати за потішними гримасами дитини: він то мружиться, то хмурить брівки, а то і посміхається і навіть позіхає. Зміцніли кістки і м'язи його тіла, а тому малюк крутить головою і грає з усім, що тільки йому доступно: своїми ручками і ніжками (на яких до речі вже з'явилися цілком «дорослі» нігті), пупковим канатиком, перекидається, в загальному, насолоджується життям. А якщо малюк не один, то він і його братик або сестричка вже активно спілкуються між собою і, швидше за все, відмінно ладнають.

УЗД на 16 тижні вагітності

Якщо друге УЗД ти робиш зараз, то лікар зможе досить достовірно визначити стать твоєї дитини. Тому що зовнішні статеві органи вже сформувалися. Якщо ти чекаєш дівчинку, знай, що в її яєчниках вже утворилося понад 5 мільйонів яйцеклітин, завдяки чому коли-небудь вона зможе подарувати тобі онуків.

Другий скринінг вагітності дозволяє вивчити розвиток плода, відповідність нормам, виключити генетичні аномалії і вади розвитку. Достовірність досліджень становить 80%. Тому, якщо за результатами скринінгу твій малюк потрапив в групу ризику, не потрібно переживати. Просто лікар направить тебе на додаткові аналізи.

У переважній більшості результати другого скринінгу вагітності у жінок хороші. У цей період тобі нема про що турбуватися.

Твоє тіло

Більше твою вагітність від оточуючих зірвати не вдасться. Ймовірно, ти вже почала змінювати свій гардероб, включаючи нижню білизну. Ми вже говорили про це раніше, але зараз повторимо: купуючи бюстгальтери для вагітних і годуючих, не варто купувати за один раз багато штук: твої груди ще буде змінюватися і, можливо, значно. Тобі повинно бути комфортно зараз.

Вже пора визначити свою зручну позу для сну: на животі, очевидно, спати не можна. Але і на спині небажано - так вагою розрослася матки ти ризикуєш передавити нижню порожнисту вену і погіршити свій кровотік. Крім того, що для тебе це може обернутися слабкістю і непритомністю, малюкові це може загрожувати недостатнім надходженням кисню, тобто гіпоксією. Тож відтепер і до самого кінця твоєї вагітності укладайся на спину ненадовго і тільки в разі потреби (лікарський огляд, УЗД), а відпочивай в іншій позі - на боці. Ідеальною вважається поза лежачи на лівому боці, права нога зігнута в коліні.

Так як твоя матка продовжує рости, посилюється її тиск на кишечник. Це може привести до печії, запорів і здуття живота. Щоб уникнути подібних симптомів, слід дотримуватися правил здорового харчування: їсти частіше маленькими порціями, відмовитися від надлишку солодощів, смаженої і жирної їжі на користь фруктів, овочів, цільних злаків і кисломолочних продуктів.

Збільшення ваги на 16 тижні вагітності

Апетит на 16 тижні вагітності трохи посилюється. Майбутня мама ні в якому разі не повинна голодувати, а й міру знати теж потрібно. Переїдання нічого крім проблем з травленням і зайвої ваги тобі не дасть. А малюкові надлишок спожитих тобою калорій точно не дістанеться - природа сама знає, скільки енергії повинен дитина споживати з материнського організму. Все зайве просто відправляється в жирові депо на маминому тілі. До 16 тижня в нормі твоя надбавка у вазі складає 2,5 - 3 кг.

А в іншому, швидше за все, ти і відчуваєш себе і виглядаєш чудово. На терміні в 15 тижнів вагітності більшість жінок розквітає, тіло наповнюється енергією, від втоми і токсикозу не залишається і сліду. Зараз навколишні милуються тобою - саме час подумати про пам'ятну фотосесії.

Зверни увагу

Вже пора відмовитися від взуття на високих підборах. По-перше, в силу їх нестійкості: врахуй, у тебе вже зміщується центр ваги. А падіння для тебе неприпустимо. Крім того, носіння високих каблуків забезпечує підвищене навантаження на ноги і хребет і тримає в напрузі м'язи живота і таза. Все це шкодить не тільки тобі, але і малюкові. Оптимальне взуття для тебе зараз і до самих пологів - на невисокому каблуці (3 - 4 см) або невеликій платформі, що забезпечує фізіологічний перепад (тобто п'ята вище носка на ті ж 3 - 4 см). Як не дивно, взуття на абсолютно рівній підошві лікарі не вважають ідеальною. У період вагітності все зв'язки твого тіла більш розтяжні і розслаблені (так забезпечується підготовка до пологів), а тому у взутті на плоскому ходу ноги теж будуть втомлюватися через занадто низького положення п'яти.

Через що виріс живота, у твого тіла зміщується центр ваги. Тому, не ображайся, але твоя хода стає трохи незграбною - це природа, не варто бентежитися. Просто намагайся бути більш обережною, дивись під ноги, щоб не оступитися. Особливо уважними варто бути тим майбутнім мамам, чия вагітність припадає на зиму. В ожеледь вагітної краще не ходити одній і вибирати найбільш стійку і неслизьку взуття.

Коли ти спускаєшся по сходах - обов'язково дивись під ноги. Пораючись по дому, не слід залазити на табуретки - дістати щось з високих полиць проси домашніх.

Загалом, будь обережна і не роби все того, що просила тебе не робити в дитинстві бабуся - вона знала, як тебе убезпечити. Окремо хочеться сказати про миття вікон в квартирах. Прагнення до чистоти і затишку - природний порив для вагітної жінки. Але, Бога ради, не варто забувати, що здоров'я того, хто зараз живе і зростає всередині тебе не можна порівняти важливіше, ніж миті скла. Під час мийки вікон мало того, що є ризик впасти, так ще й протяг дме. А тому така робота - не для тебе. Доручи її комусь із домашніх, попроси допомогти подругу або звернися до фірми побутових послуг.

Чи знаєте ви

Зростання твоєї дитини - 11 - 13 см

Вага твоєї дитини - 100 - 120 г

Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв

Чек-ліст

  • вибрати кілька пар зручного взуття, відкласти каблуки до майбутніх часів
  • знаючи стать дитини, почати вивчати імена
  • навчитися делегувати повноваження в роботі по дому
  • перекушувати часто по чуть-чуть
  • влаштувати пам'ятну фотосесію - тільки для себе і свого животика або для всієї родини

А як у тебе пройшов 16 тиждень вагітності?