28 тиждень вагітності

Дитина

З 28 тижня вагітності лікарі починають говорити про передлежанні плода. Т. е. Про позу малюка щодо родових шляхів, які йому належить пройти: вперед ніжками або голівкою. Справа в тому, що дитина підросте все складніше перевертатися в порожнині матки, і деякі малюки вже не такому терміні займають позицію, в якій вони будуть чекати пологів (чаші вперед головою - правильне передлежання). Але, якщо твій малюк ще не перекинувся, не переживай: у нього попереду досить часу, і він зможе зайняти правильне положення до пологів.

Зараз найбільш важливо відстежувати динаміку рухів дитини в години його активності - як правило, ввечері, коли мама приляже відпочити. Справа в тому, що протягом дня, поки мама знаходиться в русі, її переміщення діють на крихту убаюкивающе. І, як тільки «кач» припиняється, малюк починає розважати себе сам. А заодно і маму. Активність дитини може також проявлятися після прийому їжі матір'ю (внаслідок активізації внутрішніх процесів в її організмі) або при викиді підвищеної дози адреналіну (в хвилини нервового збудження, коли мама вражена). Отже, нормою вважається кількість рухів близько 10 за 1 годину. Сюди входять як сильні поштовхи, так і ледь помітні ворушіння. Якщо рухів дитини явно замало, слід проконсультуватися з лікарем, що спостерігає твою вагітність. А «мовчання» крихти протягом доби - привід негайно звертатися до лікаря.

Уже зараз мамі слід проявляти чуйність по відношенню до своєї дитини. Іноді сильним поштовхом малюк передає прохання: змінити позу, відкрити вікно, випити води або віддалитися від джерела гучних звуків або світла. Однак, іноді дитина може штовхатися і без «наміру», а просто тому що йому стає відверто тісно.

Малюк продовжує активно запасати підшкірний жирок, через що його шкіра поступово починає розгладжуватися і купувати тілесний відтінок. Повністю сформовані його риси обличчя і міміка. Дитина все частіше відкриває очі.

Як і раніше улюбленим його заняттям є вивчення свого тіла і пуповини, а також смоктання пальчика. І ось цей момент в третьому триместрі може вказувати на те, яка півкуля головного мозку більш розвинене у дитини, тобто попросту буде він лівшею або правою рукою. Малюк набагато частіше смокче пальчик провідною руки. Якби зараз регулярно підлягає спостерігати на УЗД-апараті, ти б змогла це дізнатися. Але доведеться почекати, поки їй не виповниться 3 роки.

Продовжують зростати і зміцнюватися кістки малюка, активно утворюються борозни і звивини на корі головного мозку, вдосконалюється дихальна система. На 28 тижні у малюка навіть починають з'являтися зачатки зачіски - на голові виростають перші волосся. А міміка крихти зараз абсолютно прекрасна: він мружиться, моргає, позіхає, гикає і посміхається.

Твоє тіло

Будь готова до того, що в останньому триместрі вагітності тобі доведеться частіше зустрічатися зі своїм лікарем. Якщо у тебе негативний резус-фактор, доктор запропонує пройти повторний тест на антитіла. При загрозі резус-конфлікту тобі може бути прописана ін'єкція імуноглобуліну.

А в іншому, твоя задача зараз - побільше гуляти, чергуючи піші прогулянки з відпочинком, уникати тривалого стояння або сидіння в одній позі, тримати ноги на підвищенні під час відпочинку, правильно збалансовано харчуватися. Слід контролювати сой вага. У нормі зараз темпи збільшення ваги для тебе такі близько 300 - 500 г на тиждень. Тому зважуватися доцільно раз на тиждень (щоденні вимірювання ваги будуть непоказовими через похибки), бажано вранці до сніданку. Якщо виміри показують значно більшу надбавку в масі тіла, а до того ж ти сама відзначаєш у себе значні набряки ніг, рук і обличчя, необхідно обов'язково обговорити це з лікарем. Надмірні набряки можуть бути ознакою гестозу - небезпечного стану, що вимагає корекції.

Якщо ж твоя вага зростає сильніше норми, але причина цього не набряки, переглянь своє харчування. Відмовся від жирного, калорійного, мучного і солодкого. Але ні в якому разі не гризла! Історії про «розгодував дитини», якими лякали наших темних мам в радянських жіночих консультаціях, не витримують критики у сучасної медицини. Просто зайву вагу матері дійсно додає їй дискомфорту в період виношування дитини і може ускладнити пологи. Ось чому радять знати міру і не їсти «за двох».

На пізніх термінах вагітності майбутніх мам часто турбують болі в спині і попереку. Так відбувається через те, що підросла матка тисне на сідничний нерв жінки. До того ж зміщується центр ваги тіла, і хребту стає все важче з цим справлятися. До того ж суглоби розм'якшені, зв'язки розтягнуті (організм потихеньку готується до пологів). Допомогти перемогти такі нездужання може правильний відпочинок (напівлежачи, з піднятими ногами), регулярні піші прогулянки, а також масаж плечей, попереку і ніг, який вечорами тобі може робити майбутній тато.

Такий масаж, крім усього іншого, допоможе полегшити тобі біль при судомах ніг, які часто дошкуляють вагітним на пізніх термінах. Якщо судоми відвідують тебе регулярно, обов'язково повідом про це своєму лікареві. Судоми можуть вказувати на брак будь-яких вітамінів або мікроелементів в твоєму харчуванні. Лікар призначить тобі необхідний вітамінний препарат, який зніме неприємні симптоми.

До речі, психологи вже зараз радять замислитися над тим, чи виберете ви з коханим партнерські пологи, або ж виконувати одвічну жіночу роботу ти підеш в компанії, що складається виключно з медичного персоналу. Як варіант - партнер може бути присутнім тільки на першому етапі пологів (сутичках), полегшувати тобі біль, нагадувати про правильне дихання і виконувати дрібні доручення. А в родзал ти підеш без нього. До речі, партнером не обов'язково повинен бути чоловік. Цю місію може виконати твоя мама, сестра, родичка або подруга, або ж професійний психолог, що спеціалізується супроводом під час пологів.

Зверни увагу

Партнерські пологи - не просто данина моді. Крім безпосередньої фізичної допомоги, яку надає тобі чоловік в тривалий період сутичок (а він може розтягнутися і на 10 годин, і навіть більше, особливо, якщо пологи перші), спільне переживання дива народження вашої дитини по-справжньому зблизить вас. Не слід побоюватися згасання його сексуального інтересу до тебе, після того, що він побачить під час пологів. Пари, які пройшли це випробування разом, не скаржаться на порушення інтимної гармонії, в той же час чоловік відчуває в більшій мірі себе причетним до народження дитини, а тому стає більш відповідальним батьком і турботливим чоловіком.

Однак, якщо спочатку твій вразливий чоловік не виявляє бажання бути присутнім на пологах, не варто його примушувати і просити. Все ж природа влаштувала так, що народжує потомство жінка. І для чоловіка участь в цьому процесі - величезний стрес. Якщо він не відчуває в собі душевних сил його винести, не варто «перевіряти його на міцність». Зрештою, тебе ніхто в медичній установі не кине одну, і кваліфікована допомога буде тобі доступна на будь-якому етапі. Чоловік поруч виконує більше функцію психологічної підтримки та доречний тільки тоді, коли він в силах її надати.

Так само як і не варто планувати спільні пологи жінкам, надмірно переживають про свій зовнішній вигляд і враження, виробленому на чоловіка. Якщо завжди при ньому ти не даєш слабинку і намагаєшся кожну секунду зачаровувати красою, під час пологів, можливо, роздуми про те, що ти зараз виглядаєш не кращим чином, будуть додатковим стресом для тебе. Тому, якщо ти - описана в цьому абзаці естетка, теж добре подумай, чи потрібні тобі партнерські пологи, навіть, якщо чоловік наполягає на своїй участі.

Чи знаєте ви

Зростання твоєї дитини - до 38,5 см

Вага твоєї дитини - 1000 - 1100 г

Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв

Чек-ліст

  • стежити за руховою активністю малюка
  • подумати і обговорити з партнером його присутність на пологах
  • якщо ви вирішили народжувати разом, саме час записати майбутнього тата на відповідні курси
  • стежити за харчуванням і вагою

А як у тебе пройшов 28 тиждень вагітності?