39 тиждень вагітності

Дитина

В останні дні перед пологами обсяг навколоплідних вод трохи зменшується (звідси і зниження ваги мами на 1 - 2 кг). Малюк час від часу заковтує води, внаслідок чого в його кишечнику утворюється первородний кал - меконій. Незабаром після народження дитина вперше спорожнити кишечник. Якщо ж це станеться раніше, біди також не відбудеться через постійне поновлення навколоплідних вод. Хоча в травному тракті вже виробляються всі необхідні ферменти для перетравлення першої їжі дитини - грудного молока - в кишечник малюка поки абсолютно не заселений власної мікрофлорою. Це і мають на увазі, коли говорять, що діти народжуються стерильними.

Плід на 39 тижні вагітності

Малюк став ще більше, досягши свого максимального ваги до моменту народження. Протягом перших днів життя дитина втрачає трохи ваги - це нормальна і фізіологічна особливість адаптації до нових умов життя. Але незабаром вага дитини знову починає рости, малюк швидко наганяє все «втрати» перших днів. За часів наших мам породіллю і дитини виписували з пологового будинку тільки після того, як вага крихти досяг початкового при народженні. А тепер додому відпускають, як тільки малюк перестає втрачати вагу, і встановлюється тенденція його наростання (зазвичай, на 3 - 4 день після народження).

Дитина до 39 тижня вагітності вже повністю готовий до появи на світ. Однак, часто малюки «вирішують» ще трохи почекати зі своїм народженням і продовжити інтригу для мами, і без того втомленою за довгі 38 тижнів. Достеменно невідомо, чим керуються діти, вибираючи дату свого народження, проте дуже в рідкісних випадках вона збігається з розрахованою лікарями передбачуваною датою пологів (ПДР).

До завершення свого внутрішньоутробного перебування, малюк вже чудово чує і бачить - він здатний фокусувати погляд на відстані 30 см і розрізняти кольори. Як і раніше зберігають рухливість кістки черепа, що забезпечить йому невразливість при проходженні через родові шляхи.

Зараз дитина займає всю внутрішню порожнину матки, тому простору для руху у нього вже немає. І все ж не менше 10 разів за день майбутня мама повинна вловити поштовхи плода.

Твоє тіло

Безперечно, останні тижні і дні вагітності - найскладніші. Але ж стільки вже пройдено, і зараз з дня на день настане те, чого ти чекала попередні 9 місяців - з'явиться на світ твій малюк. Залишилося лише трохи потерпіти.

А поки організм жінки зазнає останні зміни для повної готовності до пологів: опускається матка, і головка плода впритул притискається до її дну. Також розм'якшується шийка матки, готуючись відкриватися під час пологів.

Цікаві психологічні зміни, що спостерігаються у жінок напередодні пологів. Здавалося б, сил уже не залишилося, але майбутні мами часто в останній тиждень перед пологами починають судорожно прибиратися в будинку. Так у них проявляється інстинкт гніздування, коли жінка шукає найбільш безпечне і комфортне місце для життя своєї дитини, прагне зробити навколишній простір найбільш сприятливим для проживання новонародженої. Не варто придушувати в собі ці бажання, але, безумовно, слід дотримуватися розумні правила безпеки: не роби жодної фізично важкої роботи, а також тієї, що викликає напругу м'язів живота не забирайся на висоту (наприклад, бажаючи прибрати на верхніх полицях в шафі або на антресолях). Існує думка, що всі ці дії здатні прискорити пологи і підігнати поява на світ «забарився» малюка. Не варто ризикувати, бо все це може не прискорити пологи на день-два, а фатально нашкодити дитині.

Зверни увагу

Ти вже знаєш, на які зміни і сигнали в твоєму організмі варто звертати пильну увагу. Адже детально про провісників пологів ми розповідали в описі 37 тижні. А у що почалися по-справжньому пологів завжди можливо тільки два сценарії: сутички (правдиві) або ж відійшли навколоплідних вод.

Ти вже здатна відрізнити тренувальні сутички Брекстона-Хікса від справжніх (останні болючі; мають явну динаміку до почастішання, посилення і збільшення тривалості нападу, не проходять, щоб ти не робила: зміна пози або тепла ванна безсилі). У разі початку справжніх сутичок слід засікати час старту і завершення кожного нападу. Як тільки інтервал між переймами стане не більше 10 хвилин, слід відправлятися в пологовий будинок. Тебе може відвезти чоловік або викликане таксі. Але також пам'ятай про те, що згідно із законом тебе зобов'язана безкоштовно доставити в пологовий будинок карета «Швидкої допомоги». Вибирати тобі - іноді своїм ходом доїхати можна швидше, ніж чекати викликаних медиків. Але в деяких випадках медична допомога може знадобитися ще в дорозі, в такому випадку їхати на «Швидкої» краще. І якщо у тебе є домовленість з лікарем з пологового будинку, розташованого не в твоєму районі міста, нічого страшного: карета зобов'язана доставити тебе не тільки в найближчий пологовий будинок, а в той, який ти покажеш.

Отже, в пологовий будинок слід відправлятися, якщо інтервал між переймами став 10 хвилин і менше. Якщо ж сутички ще не почалися, але води вже відійшли, в пологовий будинок потрібно їхати негайно, не чекаючи сутичок. У сучасній акушерській практиці вважається допустимим і безпечним для дитини безводний період тривалістю не більше 18 годин. Тобто, якщо у тебе відійшли води, тебе слід негайно госпіталізувати і спостерігати. Якщо протягом 18 годин сутички не почнуться, лікарі втрутяться в процес і або будуть стимулювати пологову діяльність, або проведуть тобі кесарів розтин. Тому що довший безводний період загрожує здоров'ю дитини.

Ще один випадок, коли слід терміново викликати «Швидку допомогу»: почалося кровотеча у вагітної. Навіть якщо кров'янисті виділення мізерні, слід дзвонити в 103 якомога швидше. В цьому випадку тебе відвезуть в найближчий пологовий будинок, так як при кровотечах для успішного результату для матері і дитини, важлива саме швидкість і своєчасність наданої допомоги.

Так чи інакше, а твоя зустріч з медиками, які допоможуть народитися малюку, вже не за горами. Тому варто налаштуватися на довірче відношення до них. Зрозумій, це люди, мета яких - допомогти тобі і твоїй дитині. При цьому вони володіють знаннями і досвідом, яких немає у тебе. Ось чому в ході пологів в будь-яких непередбачуваних ситуаціях слід слухати лікарів і виконувати їх рекомендації, навіть, якщо вони розходяться ідеологічно з твоїми установками.

Чи знаєте ви

Зростання твоєї дитини - понад 50 см

Вага твоєї дитини - 3100 - 3200 г

Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв

Чек-ліст

  • Чи не розлучатися з паспортом і обмінної картою. Навіть виходячи з дому на кілька хвилин
  • Побільше відпочивати - це остання можливість
  • Наскільки можливо в твоєму життєвому періоді, розслабитися і довіритися оточуючим (спочатку - членам сім'ї, потім - лікарям)

А як у тебе пройшов 39 тиждень вагітності?