23 тиждень вагітності

Дитина

Відтепер твоя дитина має практично такі ж пропорції і обриси тіла як і новонароджений. Це звичайний малюк, тільки в масштабі: він удвічі менше за зростом, ніж новонароджений, а його вага до моменту народження збільшиться більш ніж в 6 разів.

Все більш відчутним для мами стає присутність дитини. Його руху вже в більшості своїй не залишаються непоміченими. Часто майбутні мами відзначають, що до народження їх біоритми з дитиною не збігалися. Тобто активність малюка підвищувалася у вечірній і нічний час. Якщо поштовхи крихти заважають твоєму відпочинку, спробуй просто змінити позу, походити або відкрити вікно. Збільшенням активності дитина може показувати, що йому не зручно або душно. Але не обов'язково причини такі. Можливо, малюк просто не на жарт розігрався. Приборкати пустуна допоможе прогулянка мами, або ж тиха пісня, погладжування живота.

Організм дитини на 23 тижні вагітності

Його організм вже настільки дозрів, що всі системи і органи виконують покладені на них природою функції, майже як у дорослих.

Повністю готова до роботи травна система малюка. Його шлунок, кишечник, печінка і підшлункова залоза вже остаточно сформовані. При ковтанні амніотичної рідини, травна система виділяє з неї глюкозу, яку повністю засвоює. Підшлункова залоза виробляє достатню кількість інсуліну для цього. Згодом з неперетравленої частини проковтнутого в кишечнику утворюється меконій - первородний кал, який почне відділятися ще до народження.

Статева система до 23 тижня завершує своє формування. Таким чином, твій хлопчик чи дівчинка вже повністю «готові», і все УЗД, зроблені після цього терміну однозначно визначать стать дитини (правда, при зручному його розташуванні на момент дослідження). Малюк щосили тренує свої легені і діафрагму - адже менше ніж через 4 місяці йому належить зробити свій перший самостійний вдих.

Ендокринна система також дозріла. На 23 тижні в роботу включається селезінка, почавши виробляти клітини крові.

І, звичайно ж, як і раніше, триває зростання кісток плода і збільшення його підшкірного жирку. Але, незважаючи на це шкіра його все ще напівпрозора і злегка зморщена. Малюк покритий первородним мастилом, яка забезпечує його додатковим захистом проти вірусів і бактерій. Ось такий красень (або красуня).

Твоє тіло

Незважаючи на очевидну радість від твого стану і від райдужних перспектив, настрій можуть зіпсувати типові проблеми вагітних: печії, запори, геморой, набряки, судоми в ногах, болі в спині і попереку. Від більшості з них можна позбутися, дотримуючись правил харчування для вагітних жінок. В принципі, вони мало відрізняються від відомих тобі загальних рекомендацій щодо здорового харчування (натуральні продукти всіх груп: овочі, фрукти, злаки, нежирне м'ясо, риба, яйця, кисломолочні продукти. Виключити: тугоплавкі жири, фастфуд, напівфабрикати і промислові консерви, стабілізатори, консерванти і барвники, смажене, надмірно солоне і гостре, копчене і мариноване, мінімізувати борошняне і солодке). Харчування майбутньому мами повинно бути дробовим: перекушувати необхідно не рідше ніж кожні 3 - 4 години. Разом, за день має бути 5 - 6 прийомів їжі. Навіть з насиченою роботою, якщо постаратися і дещо підкоригувати в своїх звичках, такий режим можна дотримуватися. Якщо турбують проблеми з кишечником, необхідно збільшити відсоток клітковини в своєму раціоні (фрукти і овочі, каші), пити більше чистої води, не забувати про кисломолочних продуктах.

З огляду на перерозподілу кальцію в організмі у майбутньої мами можуть з'явитися проблеми з зубами. Другий триместр - ідеальний час для лікування у стоматолога. Недолікованим карієс, а вже тим більше пульпіт і періодонтит, залишати ні в якому разі не можна. Зрозумій, проблемний зуб - джерело інфекції, яка з нього постійно потрапляє в твій кровотік, а значить, дістається малюкові. Тому стоматологічне лікування тобі зараз необхідно терміново. Чому його рекомендують проводити в другому триместрі? Тому що зараз знизилася загроза втрати вагітності в порівнянні з першими тижнями, тому біль (а зовсім її уникнути в кріслі стоматолога все ж не вдасться) і анестезія не завдадуть шкоди малюкові.

Через посиленого кровотоку багато майбутніх мам відзначають явне поліпшення стану волосся під час вагітності. Це видно неозброєним оком. Волосся і без того прекрасної вагітної жінки стають набагато густіше і сильніше. Втрата волосся мінімальна - лише придбання. Але в перші пару місяців після пологів все «додаткові» волоски випадуть - ось чому багатьом мамам після пологів часто здається, що з ними щось не так, тому що почалося інтенсивне випадання волосся. Насправді ж це - нормальне явище. Волосся оновлюються весь час, виростають нові, випадають старі. А за перші два-три місяці після пологів випадають ті, хто повинен випасти за цей період плюс всі, хто мав випасти за попередні 9 місяців. Ось звідки береться уявна картина «втрати» волосся.

Зверни увагу

Симптоми підвищеного тонусу матки, якщо і не на власному досвіді, то хоча б з чуток тобі відомі. І в переважній більшості випадків до 23 тижня вагітності вони проходять у всіх. Але слід знати, що з цього терміну у жінки можуть з'явитися так звані тренувальні перейми - сутички Брекстона-Хікса. Це ритмічні в цілому безболісні скорочення матки, якими вона тренується до майбутніх пологів. На відміну від справжніх сутичок, помилкові не супроводжуються болем і не мають циклічності. Просто в якийсь момент ти можеш відчути раптове напруження живота крім твоєї волі, і тут же розслаблення. І так один-кілька разів. Не варто цього лякатися, але все ж при появі таких відчуттів краще зупинитися і не робити різких рухів. Постарайся глибоко і спокійно дихати, а про себе відзнач особливості цих відчуттів. Дуже добре, що ти «познайомилася» з ними заздалегідь.

Якщо ж біль у животі набуває тривалий характер, обов'язково вирушай до свого лікаря на позачергову консультацію - в таких випадках краще перестрахуватися. Не бійся бути не зрозумілою і уславитися панікершей.

Також у другій половині вагітності жінці слід бути більш уважною до своїх виділенням. Якщо вони стали значно рясніше і водянистими, можливо, це підтікають навколоплідні води. Такий стан є небезпечним для малюка, а тому до лікаря слід звернутися негайно. Якщо ж відділення води відбувається різкіше і в істотних обсягах, необхідно негайно викликати «Швидку допомогу», навіть, якщо нічого не турбує. Тому що відійшли навколоплідних вод так чи інакше означає початок передчасних пологів. Не варто панікувати, сучасна медицина здатна виходити глибоко недоношених дітей, які вже у віці 3 років нічим не відрізняються від своїх однолітків.

Чи знаєте ви

Зростання твоєї дитини - 29 см

Вага твоєї дитини - 500 г

Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв

Чек-ліст

  • стежити за харчуванням, звикнути є дрібно
  • продовжувати гуляти, працювати і бути активною, як і раніше
  • при цьому уникати втоми і перевантажень
  • відвідати стоматолога

А як у тебе пройшов 23 тиждень вагітності?