Дитина в 10 місяців. Календар розвитку

Зміст

Дитина в 10 місяців прагне в усьому бути схожою на батьків і старших дітей в сім'ї. Розвиток міміки, спритності рук і дрібної моторики вже дозволяє їй копіювати поведінку оточуючих. Звичайно, малюк ще не в змозі сам застібати ґудзики або малювати олівцем, але смикати гудзики - як мама - або креслити на аркуші паперу - як старший брат - він буде із задоволенням.

Ребенок в 10 месяцев
Ребенок 10 месяцев

Педагоги і психологи радять не випускати з уваги цей найважливіший етап в розвитку крихти - наслідування. Тепер, щоб навчити дитину будь-яких дій, не потрібно робити це за нього, а досить просто подати приклад. Бери малюка з собою в ванну, коли чистиш зуби, і тобі не доведеться змушувати його вчитися користуватися зубною щіткою. Аналогічно показуй, ​​як мама миє руки, їсть ложкою тощо. Не одразу, але все це дитина скопіює. Для тебе зараз важливий сам факт настання етапу наслідування в поведінці малюка.

Не варто чекати від 10-місячної дитини, що вона буде інтерпретувати дії, які бачила у виконанні дорослих. Наприклад, якщо малюк бачив, як мама причісується певним гребінцем і грався ним сам, дай йому інший гребінець - і він не зможе зрозуміти, що це і для чого.

Інтерпретувати отриманий досвід у знання дитина зможе трохи пізніше, а поки показуй їй можливі сюжети рольових ігор: годуєте разом з ложки його улюбленого ведмедика, накладайте кубики в кузов іграшкового самоскида, укладайте ляльку спати тощо.

Що повинна вміти дитина в 10 місяць

  • Сидіти без опори, повзти вперед, вставати з опорою.
  • Жувати їжу, порізану на дрібні шматочки.
  • Доречі, зараз малюк вже досить легко переживає відлучення від грудей.
  • Жваво цікавитися іншими дітьми.
  • Вибирати іграшки із запропонованих, в знак протесту спеціально відкидати іграшку.
  • Використовувати «знаряддя праці», тобто  одні предмети для того, щоб дістати інші.
  • Сміятися у відповідь на забави і потішні гримаси дорослих.
  • Самому намагатися розсмішити співрозмовника - наприклад звуками, які розсмішили когось раніше.
  • Пробувати «на звук» різні склади та їх поєднання.
  • Показувати пальчиком на найбільш часто використовувані предмети, частини свого обличчя (деякі).

Дитина тепер віддає перевагу дрібним предметам перед великими. Наразі будуть доречні гри з квасолею або крупами - звичайно, під наглядом дорослих, адже моторний малюк жваво може заховати одне з кумедних зерняток собі в ніс або вухо.

Ще одна корисна забава - малювання пальчиком по тонкому шару борошна, манки або крохмалю, нанесеного на дно пласкої тарілки. Також підійде будь-яке пружне тісто, яке не липне до рук - з нього можна ліпити шматочки, відривати менші грудочки від більшого шматка, прокладати в ньому борозенки, виліплювати тонкі коржі і катати кульки. Загалом, чим ширша фантазія мами, тим різноманітніше будуть гри малюка. Маля в 10 місяців ще не може самостійно вигадувати сюжети своїх забав.

Норми зросту та ваги для дітей 10 місяців

 

Зріст,
см

Вага,
кг

Окружність
голови, см

ХЛОПЧИКИ

низкьий

68,7

7,4

42,9

нижче
середнього

71

8,2

44,1

середній

73,3

9,2

45,4

вищче
середнього

75,6

10,2

46,7

високий

77,9

11,4

47,9

ДІВЧАТКА

низкьий

66,5

6,7

41,5

нижче
середнього

69

7,5

42,9

середній

71,5

8,5

44,2

вищче
середнього

73,9

9,6

45,6

високий

76,4

10,9

46,9

Фізичний розвиток дитини 10 місяців

Хоч багато дітей в цьому віці вже можуть вставати біля опори і навіть переступати ніжками, основний спосіб переміщення для дитини зараз - це повзання. Не слід обмежувати переміщення малюка - краще забезпеч безпеку в квартирі та «запускай» свого дослідника на цілий день. Використовуй манежі тільки в тих випадках, коли потрібно відлучитися з кімнати всім дорослим і досить надовго, тобто за дитиною нема кому буде доглянути.
Тому що манежі - абсолютне «зло», адже сковують свободу дитини, і тим самим гальмують її розвиток.

Не варто нехтувати етапом повзання, сьогодні дитячі психологи кажуть, що це - одна з найважливіших стадій раннього розвитку. Крім того, що дає неоціненний перший досвід переміщення по квартирі і знайомство з безліччю речей, тобто збагачує розумовий розвиток дитини, повзання зміцнює її кісткову мускулатуру і є найкращою зарядкою. Статистика говорить, що діти, чиє повзання батьки не обмежували в дитинстві, виростають фізично міцнішими та морально стійкішими, ніж їх ровесники, що утримувалися в тому ж віці в манежах.

Ребенок начинает ползать
Важность ползанья в младенчестве

Існує думка, особливо у покоління бабусь і дідусів наших дітей, що «дитина, якій дозволяють вдосталь повзати, пізніше піде на двох ногах». У цьому твердженні, насправді, порушений причинно-наслідковий зв'язок: так, дійсно, помічено, що діти, що пізніше почали ходити, перед цим довго повзають рачки (якщо, звичайно, їм не заважати). Але якщо таку дитину не відпускати повзати і тримати в манежі, допоки вона не зможе сама встояти на ногах, і йти, ти цим анітрохи не прискориш момент початку ходіння, скоріше навіть навпаки. Бо дитина встає і починає йти без підтримки тоді і тільки тоді, коли її організм до цього готовий, тобто досить зміцнів зв'язкового-м'язовий апарат, кістки, вестибулярний апарат та інші відділи мозку, що працюють для цієї функції. При повзанні, до речі, все це тренується і дозріє дещо раніше. А якщо дитя тримати в манежі, розраховуючи, що воно раніше піде «від нудьги», ти просто позбавиш його всього того досвіду, який він міг отримати відтоді, як навчився повзати допоки навчився ходити.

Отже, ти зрозуміла: якщо дитина хоче повзати, вона повинна робити це досхочу. Завдання дорослих - забезпечити безпеку приміщення і доглядати за малюком .

Ще одним, здавалося б, забавним, але не менш шкідливим, ніж манеж, винаходом є ходунки. Ось в них-то дитина, навіть уже дозріла для самостійного ходіння, не поспішає освоювати нові навички - адже вона звикла просто сидіти і відштовхуватися ніжками. Така іграшка може дійсно дещо загальмувати фізичний розвиток малюка.

Емоційний розвиток дитини в 10 місяців

У 10-місячної дитини вже явно є улюблена гра: хтось невтомно б'є совочком по відерцю, хтось збирає пірамідку або вежу кубиків, хтось ревно натискає кнопки на пульті. Постарайся дати дитині можливість вдаватися до улюбленого заняття. До речі, вважається, що дитина такого віку вже може самостійно грати більше 15 хвилин.

Та й взагалі 10 місяців - такий собі психологічний рубіж, коли малюк починає трохи відділятися від мами. Ось чому цей вік вважається оптимальним для відлучення від грудей, якщо мама планувала проводити таке на першому році життя малюка. Саме зараз малюк повинен звикати до відлучок мами - залишай його на тата, бабусю або інших авторитетних родичів і виходь з дому у своїх справах. Це важливо не тільки психологічно втомленій у декреті мамі. Але й малюкові - так поступово йому легко буде звикнути до думки, що мама може йти. Якщо зараз регулярно йти на годину-другу під час його неспання, в майбутньому малюк легко буде відпускати маму без сліз.

Зараз дитина починає тягнутися до суспільства своїх ровесників, тож постарайся кожну вашу прогулянку відвідувати дитячий майданчик - там вона може спостерігати, як грають інші діти і навіть іноді брати участь в цих іграх. Адже навіть такій маленькій людині вже потрібна компанія.

Ваш коментар