Дитина в 4 місяці. Календар розвитку

Зміст

Малюк, який переріс 3-місячний кордон, істотно відрізняється від себе колишнього. Таке немовля вже не тільки впевнено тримає голову і повертає шию, а лежачи на животі підводиться, тримає плечовий пояс піднесеним (поза кобри). Він реагує на всі звуки і відмінно розрізняє міміку дорослих. У плачі, ти напевно помічаєш, його інтонації сильно різняться: від ображено-сумних, до задиркувато-скандальних. Але головне - малюк вже не тільки плачем спілкується з навколишнім світом. З 4 місяці у більшості дітей з'являється так звана дитяча мова - агукання. Воно може бути веселим, захопленим, вельми змістовним, і, звичайно, нескінченно солодким для мами. Частіше влаштовуй "діалоги" з дитиною - їй користь, а тобі - колосальне задоволення.

У цьому віці найулюбленіша іграшка немовляти - він самий. Малюк з цікавістю розглядає свої пальці на руках, намагається синхронізувати їх рух. Однак, інші іграшки за віком також будуть дуже доречні, але про це поговоримо трохи пізніше.

Ребенок в 4 месяца
Грудной ребенок 4 месяца

Дитяча мова - найбільш цікава віха розвитку дитини на даному етапі. У світі не існує двох немовлят, які агукають (цей процес ще називають гулінням) однаково. Проте, завдяки смоктанню грудей або соски, м'язи губ малюка вже настільки натренувались, що він видає деякі приголосні звуки (звичайно ж, поки нескладні та випадкові).

У фонетиці є поняття "губні приголосні". Це ті звуки, які видаються переважно завдяки руху губ. У більшості мов світу ці звуки: м, п, б. Як правило, це перші приголосні, які вимовляють всі діти на землі, натренувавши свої губи смоктанням. Не дивно, що мати в більшості мов так чи інакше звучить як "мама", і це найбільш часте перше слово дитини.

Для батьків безсумнівним приводом насторожитися є відсутність гуління у дитини на 4-му місяці життя. Дізнайся, які етапи становлення мови в дитинстві повинен пройти твій малюк, і переконайся, що з ним все в порядку.

Ти дуже здивуєшся, але, якщо вже зараз постійно твердити малюкові "мама", лише за кілька місяців дитина зможе вимовити сама щось подібне. Звісно, це не буде ще усвідомлена назва тебе або звернення (про те, що мама відгукується на таке слово, дитина збагне набагато пізніше), але звучатиме схоже. Для малюка це буде лише гра - звуконаслідування. Звичайно, все це відбудеться набагато пізніше. Але вже зараз можна починати готуватися до майбутніх звершень.

Зараз у дитини активно розвивається пам'ять і своя найпростіша логіка. Ось чому для маленьких так важливі ритуали: дитина запам'ятовує послідовність подій і за першими етапами розуміє, що за ним піде. Так, наприклад, якщо зголоднілий малюк бачить, що мама збирається дати йому груди, він замовкає і припиняє плакати в солодкому передчутті.

Що повинна уміти дитина в 4 місяці:

  • впізнавати батьків, особливо маму, віддавати перевагу її товариству перед іншими дорослими;
  • посміхатися у відповідь, агукать і вимовляти щось на зразок складів (довільно);
  • утримувати іграшку в долоні, намагатися нею трясти або стукати;
  • розрізняти іграшки (якщо дали "не ту" може і похнюпитись);
  • лежачи на животі, відривати від поверхні не тільки голову, але і плечі;
  • лежачи на животі, підводити голову і підтягувати її до грудей;
  • сміятися, висловлювати позитивні емоції голосом і інтонаціями (раніше малюк тільки кричав про негативні);
  • перевертатися: спочатку на бік, а згодом і на спину (живіт);
  • цікавитися всім навколо, новими предметами, новими обличчями, проявляти крайню зацікавленість при виді свого відображення в дзеркалі.

Норми ваги і зросту дітей в 4 місяці

 

Зріст,
см

Вага,
кг

Окружність
голови, см

ХЛОПЧИКИ

низький

59,7

5,6

39,2

нижче
середнього

61,8

6,2

40,4

середній

63,9

7,0

41,6

вище
середнього

66,0

7,8

42,8

високий

68,0

8,7

44,0

ДІВЧАТКА

низький

57,8

5,0

38,1

нижче
середнього

59,9

5,7

39,3

середній

62,1

6,4

40,6

вище
середнього

64,3

7,3

41,8

високий

66,4

8,2

43,1

На четвертому місяці життя малюка прибавка його ваги повинна складати близько 20 г на день. Іншими словами середня прибавка в масі до кінця четвертого місяця повинна скласти 650 - 750 г за місяць. Що стосується зросту, то в цей період збільшення становить зазвичай 2 - 2,5 см. Окружність голови в 4 місяці у хлопчиків становить близько 42 см, грудей - 42,9 см, у дівчаток 41 см, грудей - 41,9 см.

Але, як ти розумієш, ці норми досить приблизні, і є лише орієнтиром. Якщо твій малюк набрав трохи менше або трохи більше - не варто переживати. Головне - наявність стійкої динаміки до набору ваги. А цифри - річ відносна, адже діти ростуть стрибками. І якщо малюк "недобрав" в цьому місяці, він "наздожене" в наступному, і навпаки.

Фізичний розвиток дітей 4 місяці

Натхнені дитячими успіхами і під впливом бабусиних порад деякі мами в цьому віці пробують штучно висаджувати малюка (в дитячий стільчик або в подушки, або з використанням інших опор). Не повторюй їх помилок: цього робити не можна! Дитячі ортопеди категорично забороняють саджати дитину, допоки вона не зробить це самостійно! Також жодним чином не слід стимулювати сидіння - малюк сяде тільки тоді, коли інстинктивно відчує, що готовий до цього (а значить, дозріли необхідні кістки та м'язи). Висаджуючи дитину доти, ти завдаєш незворотної шкоди її опорно-руховому апарату.

Те ж стосується і рюкзаков- "кенгуру". Що б не було вказано на маркуванні (а там буває навіть позначка "0 +"), дитину не можна саджати в такий пристрій доти, поки вона сама не навчиться сидіти (а це, як правило, відбувається десь у віці 6 місяців). Доти для перенесення малюка використовуй слінги, в яких дитина напівлежить у фізіологічної позі.

Якщо дитина в 4 місяці намагається сісти самостійно

Ще раз хочеться підкреслити: у жодному разі не можна "допомагати" малюкові висаджуванням. Навіть, якщо ти день у день спостерігаєш болісні спроби малечі всістися самостійно (рідко, але буває, що вже в такому ранньому віці діти починають сідати), у жодному разі не допомагай і не педалюй цей процес. Дитина зможе сісти тоді і тільки тоді, коли її кістки, суглоби, м'язи та сухожилля будуть до цього готові. Якщо малюк зумів сісти сам - відмінно, вітаємо його і тебе, але якщо у нього поки не виходить - не допомагай, значить, ще не час. Нехай малюк ще трохи зміцніє, а щоденні, нехай поки й безрезультатні, спроби сісти - найкраще тренування для нього зараз.

Ребенок 4 месяцев от роду
4-месячный ребенок еще не готов сесть самостоятельно

І не варто перейматися через розповіді сусідок, нібито у когось дитина повзає в 4 місяці, а то й зовсім ходить. Геть не кожен малюк в цьому віці здатний самостійно перевертатися, і це теж норма!

Дитині 4 місяці: слід оцінити ризики дисплазії кульшових суглобів

Щойно дитина досягне віку повних 3 місяців, його обов'язково потрібно показати дитячому ортопеду. Тому що саме в цей період може бути виявлено серйозне і небезпечне, поки зовсім непомітне захворювання - дисплазія кульшових суглобів . У віці 3 - 7 місяців вона лікується досить легко, проте у старшому віці лікування доставляє дитині страждання і гальмує її фізичний розвиток. Якщо ж залишити захворювання непролікованим у дитинстві, в дорослому віці людині може загрожувати інвалідизація.

Прикрість полягає в тому, що неозброєним оком дисплазію кульшових суглобів визначити неможливо, тому абсолютно всі дітки старше 4-х місяців поголовно потребують огляду ортопеда, а також в УЗД-діагностики (іноді наявність або відсутність діагнозу може підтвердити тільки рентген). Найчастіше ця вада спостерігається у дівчаток, насторожити маму можуть такі ознаки: асімметроія пахових складок, нерівномірне відведення зігнутих в колінах ніжок, коли дитина лежить на спині, клацання при відведенні. Але все це - лише народні ознаки, дитину (у тому числі й на вигляд абсолютно здорову) обов'язково повинен обстежити фахівець.

Режим дня дитини в 4 місяці

У житті малюка з'являється багато нових можливостей, йому вже потрібно більше часу на ігри і спілкування. Тому спати він буде все менше, а час, що звільнився, почне використовувати з розумом. Пропонуємо тобі приєднатися.

Скільки спить дитина в 4 місяці

Добова норма сну дитини 4 місяці життя становить 15 - 18 годин. З них основна частина, зрозуміло, припадає на ніч. Тобто безперервно (прокидаючись тільки на годування) дитина повинна спати вночі близько 12 годин. Решта часу розбивається на рівні інтервали вдень на "розсуд" крихітки - 2 або 3 денних сни, а може й недовгі періоди сну після кожного годування (зазвичай у віці від 4 до 6 місяців дитина їсть близько 5 разів вдень і 2 - 3 - вночі) .

Те, що малюкові пора спати, мама помітить за характерними ознакам, притаманними усім дітям: почервоніння очей, позіхання, малюк інтенсивно тре кулачками очі і ніс. Часто режим маляти може з незрозумілих для мами причин змінюватися, тому, якщо в незвичний час ти побачила ці ознаки, припиняй активні ігри з малюком та укладай його спати.

Нічний сон дитини в 4 місяці стає більш глибоким. Малюка може розбудити тільки голод, і щойно він буде втамований, дитина одразу ж продовжить солодко спати.

Не варто занадто ревно ​​дотримуватися тиші під час сну дитини. Якщо малюк звикає, що можна спати під фоновий шум, в подальшому його не зможе розбудити випадковий звук. Тому створювати "тепличні умови" не потрібно.

Спілкування з дитиною

Малюк вже проявляється цікавість і звертає увагу на багато звукових подразників, повертає голову в сторону шуму. Крихітка любить слухати музику. Найкраще її включати з ранку і перед сном. Це стане частиною денного режиму.

Харчування дитини в 4 місяці

рацион питания ребенка в 4 месяца
Что давать ребенку в 4 месяца

Добова маса харчування розраховується приблизно так: вага тіла дитини, розділена на 6. В середньому це становить близько 1000 г молока. Оскільки малюк вже підріс, збільшуються і об'єми порцій, спожитих за одне годування, і, відповідно, інтервали між їжею. В ідеалі вони повинні становити 3 години

Разом за день виходить 4 - 5 годувань і 2 - 3 - вночі. Діти, що перебувають на штучному вигодовуванні, зазвичай рідше просять їсти вночі. Це пов'язано з тим, що суміші довше перетравлюються в шлунку дитини, ніж материнське молоко.

Як і раніше, материнське молоко - єдине, що слід пропонувати здоровому немовляті. Це його їжа і напій одночасно. У разі штучного вигодовування малюка потрібно допаювати водою. Але і в тому, і в іншому випадку прикорм вводити рано. Сьогодні ВООЗ рекомендує не давати нічого крім материнського молока або сумішей дітям до виповнення 6-місячного віку.

Догляд за дитиною в 4 місяці

Догляд за немовлям на 4 місяці його життя мало чим відрізняється від того, до чого ти вже звикла. Як і раніше вранці малюка слід умивати, вранці та після кожного випорожнення кишечника - підмивати, і один раз на день - купати. Раз на тиждень дитину миють з дитячим милом, а решту днів досить просто теплої води. Також раз на тиждень малюкові миють голову. Для цього обов'язково обирай шампунь, який підходить за віком і не подразнюэ очі.

Масаж і гімнастика

Масаж малюкові потрібно робити кожен день через півгодини після годування. Техніка масажу і гімнастичних вправ така ж, як і раніше (згинання-розгинання рук і ніг, розтирання пальчиків, кручення "велосипеда", відведення в сторони зігнутих в колінах ніжок - "жабка"). До речі, масаж і гімнастику корисно поєднувати з повітряними ваннами. Залишай малюка на 10 - 15 хвилин полежати без одягу - звичайно, переконавшись, що в кімнаті досить тепло і немає протягів.

Як розвивати дитину в 4 місяці

За першої можливості спілкуйся з дитиною, міняй інтонації та міміку. Бери дитину з собою, коли йдеш в іншу кімнату, на кухню. Нехай вона буде присутня під час усіх маминих справ. Якщо сім'я збирається разом, нехай малюк теж знаходиться у вашій компанії. Дитину в 4 місяці пора починати вчити повзати. Для цього поклади її на живіт і легенько підштовхуй п'яточки своїми руками: відчувши тиск, маля інстинктивно почне рухати ногами і руками, пересуваючись у такий спосіб по поверхні.

Ваш коментар