Твій малюк сильно потішить тебе, коли ти нарешті побачиш його на УЗД. Його голова вдвічі більше тулуба, ручки і ніжки дуже короткі по відношенню до інших частин тіла, очі розташовані на великій відстані один від одного, а вуха - нижче, ніж ти очікуєш. Однак все системи внутрішніх органів вже пережили етап закладки і працюють «як у великого». Зараз утворюються зовнішні статеві органи, тому УЗД з високою ймовірністю дозволяє визначити стать дитини. А ще на 11 тижні закладається райдужна оболонка очей. Швидше за все, твій малюк народиться, як і всі інші дітки, сірооким.
Хоч йому ще нічого переварювати і просувати, але кишечник крихти вже робить перші скоротливі руху - так тренується його перистальтика.
З найбільш цікавих змін на цьому тижні - у малюка встановлюється контакт з тобою. Так, кожен раз, коли мама чхне, засміється або здригнеться, дитина негайно реагує на це.
А ще, завдяки зміцненню шийного відділу хребта, малюк вже пробує рухати головою. До арсеналу його рухів додаються специфічні потягування - йому явно добре в своєму притулку!
Продовжує удосконалюватися головний мозок крихти. Розвиваються його аналізатори: тепер він розрізняє запахи і звуки. Так, він відчуває все, що з'їла мама. Щось йому подобається, а що-то доводиться не до смаку. Тому зараз не ігноруй свої раптові бажання поласувати чимось, нехай навіть незвичним раніше.
Тільки найбільш проникливі з твоїх знайомих можуть здогадатися про твою вагітності. Животик ще практично непомітний, але руху твої стають більш повільними і плавними.
До речі, напевно, ти помічаєш ночами, що спати на животі стало вже не зручно. Ще у тебе може дещо змінитися типу шкіри і волосся - вони стануть трохи жирніше або, навпаки, суші. Якщо ж помічаєш, що нігті почали розшаровуватися, повідом про це свого акушера-гінеколога і він призначить тобі харчові добавки кальцію або полівітамінний комплекс. У будь-якому випадку, пам'ятай, що зміни, які має твої шкіру, волосся і нігті - тимчасові, і після народження малюка все повернеться до колишнього стану.
До 11 тижня жінок, яких на ранніх термінах мучив токсикоз, відзначають поліпшення в своєму стані. Поступово ранкова нудота відступає, з'являється здоровий апетит. Якщо ж неприємні відчуття все ще турбують тебе - потерпи, залишилося зовсім недовго, до початку другого триместру токсикоз відступає у всіх.
Збільшилася в розмірах матка переміщається вище в черевній порожнині і вже не так тисне на сечовий міхур, чому позиви до сечовипускання стають не такими частими, як в попередні тижні.
Зараз твій метаболізм прискорюється - звідси і поява апетиту. Маса крові також сильно збільшена, якщо ти коли-небудь мала проблеми з венами, краще вже зараз запастися компресійними панчохами і ввести в звичку відпочивати з піднятими вище рівня тазу ногами - варикозне розширення вен легше попередити, ніж лікувати.
Що стосується відчуттів в області живота - тебе як і раніше можуть трохи турбувати поколювання з боків - так розтягуються зв'язки, які утримують матку. Пам'ятай, що при появі ниючий, переймоподібний біль внизу живота, слід негайно звертатися до лікаря, бо такі відчуття можуть говорити про підвищений тонус матки.
Якщо ж тягнуть переймоподібні болі внизу живота супроводжуються червоними або коричневими виділеннями - звернення за мед. допомогою має бути негайним, так як це, як ти пам'ятаєш, симптоми загрози викидня.
Хоча, безсумнівно, ризик втрати вагітності на 11 тижні вже нижче, ніж на більш ранніх термінах. І все ж будь уважна до своїх відчуттів і твоєму тілу, адже воно тепер належить не тільки тобі.
Найбільш небезпечною з інфекційних захворювань на ранніх термінах вагітності вважається краснуха. Вона може загрожувати як здоров'ю, так і життя плоду. Ось чому аналіз на її збудників робиться майбутній мамі відразу ж при постановці на облік в жіночу консультацію.
Якщо жінка перенесла дане захворювання в дитинстві, під час вагітності їй боятися нічого, тому що антитіла до краснухи виробляються все життя.
Поки що не рекомендується проводити стоматологічне лікування під анестезією. Як варіант: або лікувати без знеболювання (якщо випадок не серйозний, і біль не сильна, при цьому, якщо майбутня мама не страждає стоматологічної фобією). Якщо ж ти не зможеш перенести спілкування зі стоматологом без анестезії, краще відкласти його до другого триместру. Але ні в якому разі не пізніше - зуби під час вагітності пролікувати обов'язково, адже незагоєні вогнища карієсу - це джерело інфекції, яка надходить в твій організм і через кров передається дитині.
Продовжуй стежити за своїм харчуванням, але не допускай переїдання, особливо на ніч. Набряки і запори часто турбують вагітних жінок, не варто своїми діями додатково збільшувати ризик їх виникнення у тебе.
Зростання твоєї дитини - близько 5 см
Вага твоєї дитини -7 - 8 г
Серцебиття - 130 - 150 ударів / хв
А як у тебе пройшов 11 тиждень вагітності?