На 15 тижні вагітності продовжують змінюватися пропорції не тільки твого тіла, а й тіла дитини. Його голова вже не здається такою великою відносно тіла, зараз тулуб і кінцівки ростуть інтенсивніше, причому ноги вже стають довшими рук. Все ближче один до одного очі, вушні раковини майже повністю сформовані.
Якщо УЗД робити зараз, то стать дитини можна визначити з досить високою вірогідністю, так як його зовнішні статеві органи вже диференційовані. А ще на цьому тижні організм дитини виробляє пігменти, що відповідають за колір волосся. І тепер волосся на його голові, а також вії та брови починають фарбуватися (раніше вони були безбарвними). На жаль, сучасна УЗД-діагностика не дозволяє визначити колір волосся плода.
Твій малюк дуже активно рухається в своєму притулок, чому сприяє зміцнення рук і ніг, поява скелета. До речі, мікроклімат його проживання чудовий: навколоплідні води мають постійну температуру 37 0 і оновлюються до 10 разів на добу, так що дитині тепло і затишно. Але перші поштовхи дитини ти зможеш відчути не раніше ніж через тиждень - він все ще занадто малий.
Твоя матка продовжує рости. На 15 тижні вагітності дно матки розташовується на пів-долоні нижче від тебе пупка. Ти можеш без праці промацати її.
Зараз, коли на повну силу розвивається скелет малюка, тобі необхідна підвищена доза кальцію. Обов'язково збагачувати свій раціон кисломолочними продуктами і харчовими добавками кальцію. У цей період багато майбутніх мам відзначають прогресування карієсу - так з материнського організму цей необхідний мікроелемент переходить до дитини. Але це не страшно - зараз вже можна і навіть потрібно звертатися до стоматолога.
Місцева анестезія на 15 тижні вагітності не може нашкодити плоду, а мамі ні в якому разі не можна залишати зуби не пролікованих, так як вони є осередками інфекції, яка потрапляє в кров.
Також на дефіцит кальцію в організмі мами можуть вказувати судоми в ногах. Не допускай таких симптомів, стеж за своїм здоров'ям.
Крім кальцію, підвищується твоя добова потреба в залозі. Тому що істотно збільшився обсяг крові, і з'явився додатковий коло кровообігу - матково-плацентарний. При нестачі заліза в організмі, у тебе може розвинутися залізодефіцитна анемія. Її ознаки: млявість, слабкість, запаморочення, поява «мушок» перед очима. Крім того, поява таких симптомів може вказувати на гіпотонію.
Взагалі у вагітної жінки на 15 тижні можуть з'являтися істотні «стрибки» артеріального тиску. Це може призводити до носових кровотеч або кровоточивості ясен. Обов'язково починаючи з цього терміну і до самих пологів потрібно стежити за тиском, щодня вимірюючи вранці і ввечері. Якщо цифри сильно відрізняються від нормальних 120/70, повідом про це лікаря, доктор підкаже, як ти можеш коригувати свій стан.
Швидше за все, факт твоєї вагітності вже не вдається приховати ні від кого. Животик помітно округлився, гардероб явно доводиться міняти. Ти можеш помітити на шкірі живота або стегон ділянки неоднорідного кольору - це ті самі розтяжки, про які говорять усі вагітні та жінки, які народжували. Їх набагато легше попередити, ніж позбавлятися потім. По суті своїй розтяжки - це мікророзриви сполучної тканини внаслідок розтягування шкіри. Але сучасна косметична індустрія не стоїть на місці, і існує безліч кремів, масел, гелів і бальзамів, що дозволяють боротися з цією напастю. Головне, здобувай косметику в аптеці, віддавай перевагу відомим маркам і вибирай саме ті кошти, які призначені для вагітних. Апріорі вони не містять алергенних компонентів, токсинів і шкідливої хімії. Також пам'ятай про здоровий спосіб життя, правильне харчування і контрастний душ.
Стоячи перед дзеркалом ти напевно звернеш увагу на темну доріжку, яка пролягла від твого пупка до лобка. Ми називаємо її «білою ліній», а лікарі - по латині linia negro (букв. «Чорна лінія»). Ця пігментація пов'язана зі зміною гормонального фону при вагітності, і незабаром після пологів пройде. Точно так же потемніла шкіра ареол - ділянок навколо сосків, з'явилися або посилилися веснянки. А можливо, у тебе на обличчі взагалі з'явилися нехарактерні для тебе пігментні плями. Не варто турбуватися, і вже тим більше, не варто намагатися відбілити шкіру в цих місцях. Незабаром після пологів пігментація зникає без сліду. А поки підбери собі відповідну декоративну косметику.
Чи можна фарбувати волосся при вагітності?
Лікарі не без усмішки відповідають на це питання. Поширена думка про те, що вагітній не можна фарбувати волосся, робити хімічну завивку або, тим більше, стригтися - не більше ніж забобони і забобони. Правда, бажано, вибирати щадні безаммиачні барвники - щоб уникнути попадання шкідливих речовин в кров. А що стосується стрижки - тут, природно, не може бути ніяких обмежень. Якщо ти чула протилежні думки, знай: це всього лише забобони, на які не варто звертати уваги. А в іншому, ніщо не заважає тобі бути красивою під час вагітності і доглядати за собою. Більш того, з огляду на важливість милостивого душевного настрою та гарного настрою майбутньої мами, медики настійно рекомендують вагітним жінкам доглядати за своєю зовнішністю, бути красивою і радіти життю.
Зростання твоєї дитини - 10 см
Вага твоєї дитини - 70 г
Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв
А як у тебе пройшов 15 тиждень вагітності?