19 тиждень вагітності

Дитина

Зазвичай ворушіння плода майбутня мама починає помічати на терміні 16 - 20 тижнів. Але, якщо раніше ти нічого не помічала, цілком можливо, що на цьому тижні твій малюк почне подавати тобі перші «сигнали». У статтях про попередні тижнях вагітності ми вже описували ці відчуття. Ти не зможеш їх не помітити, так само як і сплутати з чимось іншим.

А якщо ти вже помічала поштовхи малюка, то зараз вони стануть більш виразними і регулярними.

На даному терміні активно розвивається дихальна система плода. Зараз дитина регулярно тренує свої легені (вони роблять ритмічні рухи), таким чином готуючись до самостійного дихання після народження. Зростають і бронхи, з'являється бронхіальне дерево.

Залишилося зовсім небагато почекати, і малюк розкриє очі. Але вже зараз він розрізняє світло і темряву.

На 19 тижні вагітності інтенсивно росте і вдосконалюється головний мозок плоду. У нього навіть з'являється деяка скоординованість дій.

Активно працюють зараз сальні залози, вони продовжують виробляти захисну мастило, яка покриває все тіло дитини, і так буде до самого народження (про неї ми теж вже говорили в описі попередніх тижнів твоєї вагітності). Крім первородного мастила захисні функції несе лануго - Пушкова волоски, що покривають все тіло дитини в материнській утробі. До моменту народження вони пропадуть, але зараз ти дуже здивуєшся: такі волоски ростуть всюди на тілі твого малюка, навіть на обличчі і вухах.

І ще одна маленька сенсація 19 тижні - зараз у малюка формуються зачатки корінних зубів (як ти пам'ятаєш, зачатки молочних вже сформувалися). Тому не забувай про достатньому надходженні кальцію в твій організм.

УЗД на 19 тижні вагітності

Приблизно в цей термін вагітної рекомендується пройти друге ультразвукове дослідження. В ході його лікар упевниться в нормальному розвитку дитини, наявності у нього всіх органів і систем. Також буде дана оцінка стану навколоплідних вод і плаценти, з чого можна зробити висновки про достатньому надходженні кисню і поживних речовин до плоду. І найприємніше - лікар зможе з високим ступенем достовірності назвати стать твого малюка - звичайно, якщо ти цього хочеш. На друге УЗД майбутні мами часто запрошують з собою майбутніх тат, щоб ті могли вперше побачити своє чадо і на власні очі з ним познайомитися. У деяких сім'ях навіть зберігаються роздруківки УЗД, зроблені під час очікування малюка - як найперші його фотографії.

Твоє тіло

Хоча до пологів ще дуже далеко, твої тазові кістки починають потроху розходитися - так вони готуються до проходження дитини під час пологів. Це може дати про себе знати болями, що тягнуть в попереку. При появі таких відчуттів слід ненадовго прилягти відпочити. Також саме тому необхідно перестати носити взуття на підборах, спати на спині, подовгу сидіти в одній позі. При сидячій роботі радять кожні 40 хв - 1 година вставати і трохи виступати по коридору. Стілець, на якому ти сидиш на роботі (а значить, по 8 - 9 годин щодня), обов'язково повинен мати зручну підтримуючу спинку, вагітним не рекомендується довго сидіти на стільцях і інших меблів без опори для спини. Також поки краще забути про позі нога на ногу. Але головним у профілактиці болю в спині під час вагітності, звичайно ж, є підтримка правильної постави, часті піші прогулянки і помірний набір ваги майбутньою мамою. Для 19 тижні вагітності нормою є прибавка у вазі не більше 6,5 кг (врахуй, що з них сам малюк важить чи 250 г).

Дихання на 19 тижні вагітності

Твоя матка досягла рівня пупка або навіть вище. Тому є певна здавлювання діафрагми. Можливо, вже зараз тобі іноді почне здаватися, ніби-то дихання дається з великими труднощами, ніж зазвичай. Зараз тобі будуть дуже корисні дихальні практики йоги або ж дихальні вправи для вагітних, які показують на всіх заняття в школах материнства. Попроси у свого лікаря координати такої служби (він є при кожному пологовому будинку, до якого приписана та чи інша жіноча консультація). Вчитися правильно дихати зараз стане в нагоді тобі і під час пологів.

Розрослася матка також тисне зсередини на пупок - чому він випинається і нагадує кнопку. Так буде до самих пологів, а після них все повернеться до первісних форм, так що тобі не слід про це переживати.

Ще на 19 тижні вагітності лікар направить тебе на аналіз крові - у багатьох вагітних в цей період знижується концентрація гемоглобіну в зв'язку із загальним збільшенням обсягу крові. Якщо у тебе буде низький гемоглобін, лікар призначить препарати заліза, щоб уникнути анемії.

Вагітним жінкам не рекомендується різко вставати, стрімко змінювати положення тіла, швидко повертати голову - щоб не виникло запаморочення. Можливо, звідси походить поняття «жіночною плавності рухів», характерне для майбутніх мам?

До середини вагітності можливе деяке зниження артеріального тиску (ти ж пам'ятаєш, що за ним слід регулярно стежити). Загалом, це - нормальне явище, якщо цифри не сильно відходять від твоєї звичайної норми. В іншому випадку обов'язково повідом про це лікаря - він підкаже, які заходи вжити.

Деяких жінок на такому терміні ночами можуть турбувати судоми ніг, а іноді і кистей рук. Це говорить про нестачу кальцію. При наявності таких симптомів лікар підкоригує твій раціон і випише харчові добавки кальцію.

І вже на такому терміні багато майбутніх мам відзначають виділення із сосків - образ першого молозиво. Це не повинно приносити тобі будь-якого дискомфорту, просто знай, що кар'єра «молочної мами» тобі забезпечена. А фізіологічно так відбувається через посиленого вироблення пролактину - гормону, завдяки якому ти зможеш годувати свого малюка власним грудним молоком.

Зверни увагу

З того самого моменту, як твоя вагітність стала очевидним для оточуючих фактом, ти, ймовірно, стикаєшся з нав'язливим цікавістю декого не дуже вихованих і делікатних людей. Вони можуть «підстерігати» тебе і на роботі, і в будь-якому громадському місці, і навіть в під'їзді власного будинку! Більш того, вони можуть навіть проникнути в твою квартиру - в числі інших близьких і не дуже родичів.

Тема вагітності як таїнство виношування нового життя здавна була овіяна чудесами, а значить в недалеких головах вона обростала і забобонами. І ось зараз ці голови можуть почати ділитися своєю «віковою мудрістю» з вразливою і вразливою тобою. А тобі не можна хвилюватися, тому категорично не рекомендується слухати поради і страшні історії про тих, хто не дотримувався «заповіти бабусь». Тому, коли тобі хтось почне розповідати про те, що ти даремно стрижеш / фарбуватися / купуєш дитячі речі / переходиш перехрестя з лівої ноги / виглядаєш в дзеркало на новий місяць, твоє завдання полягає в наступному. По-перше, закрий очі, зроби глибокий видих і уяви щось приємне і заспокійливе. Після спокійно, чемно але рішуче попроси співрозмовника не говорити тобі нічого про забобони, бо тобі не можна хвилюватися. Залежно від подальшої поведінки візаві ви можете або продовжувати бесіду, змінивши тему, або тобі краще від небажаного розмови просто піти. Повір, зараз твоє душевну рівновагу важливіше делікатності, особливо в тому випадку, коли з тобою надходять аж ніяк не делікатно.

Відноситься до забобонів серйозно чи вважати їх забобонами - вирішувати тобі. Якщо ж якийсь з них здається тобі гідним дотримання «про всяк випадок» - психологи раджу його однозначно дотримуватися. Тому що в першу чергу має значення твій спокій.

Чи знаєте ви

Зростання твоєї дитини - понад 15 см

Вага твоєї дитини - до 250 г

Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв

Чек-ліст

  • стежити за споживанням достатньої кількості кальцію, заліза та інших необхідних мікроелементів, при необхідності попросити у лікаря призначення харчових добавок або полівітамінний комплексу
  • стежити за артеріальним тиском, не допускаючи критичного зниження
  • побільше рухатися протягом дня, особливо при сидячій роботі
  • ігнорувати забобони, навчитися м'яко давати відсіч порадників і надокучливим «доброзичливцям»

А як у тебе пройшов 19 тиждень вагітності?