21 тиждень вагітності

Дитина

Ось уже шостий місяць як всередині твого тіла йде найпрекрасніша і таємнича робота. Які ж досягнення твого малюка на 21-му тижні вагітності? Відтепер при вимірюванні його зростання будуть говорити не про відстань від куприка до тім'я, а про повну зростанні - від маківки до п'ят.

Разом з плодом продовжує рости матка, тому поки що дитині достатньо в ній місця. Він щосили переміщається, перекидається. Його поштовхи не тільки відчуваються тобою, але і можуть бути видні з боку - уважний тато помітить їх зі зміни рельєфу маминого живота. А ще зараз малюк довго спить - як відомо, уві сні діти ростуть.

Багато майбутніх мам відзначають, що їх розпорядок дня не збігається з дитячим: пік активності малюка може припадає на вечірній і нічний час, коли мама лягає відпочивати. Якщо малюк не на жарт розігрався, спробуй встати і походити, поклади руки ні живіт і поговори лагідно або тихенько щось напій, адже вже зараз ти можеш щосили спілкуватися з дитиною. Також пам'ятай, що його можуть налякати занадто гучні звуки або твої різкі рухи. Про свій страх дитина повідомить занадто бурхливими переміщеннями, або ж, навпаки, злякано зачаїться. Але пам'ятай також, що занадто часті поштовхи дитини, так само як і занадто рідкісні, можуть вказувати на недолік кисню. У будь-якому випадку, про різкі зміни в характері та інтенсивності поштовхів повідом свого лікаря, щоб виключити дискомфорт крихти.

Організм плода на 21 тижні вагітності

Зараз триває процес активного розвитку травної системи дитини. Він постійно ковтає амніотичну рідину, яка проходить через шлунок і кишечник і виводиться через пряму кишку - все, як у дорослих. З ковтнув амніотичної рідини організм крихти вже «вміє» засвоювати глюкозу. До речі, смак ковтнув амніотичної рідини безпосередньо залежить від їжі і пиття матері. Тому, балуючи себе ласощами, ти тим самим пригощаєш малюка. В його шлунку вже утворюється соляна кислота, починається вироблення ферментів, активно працює селезінка.

На 21 тижні вагітності продовжує вдосконалюватися ендокринна система дитини. Ускладнюються і все інтенсивніше працюють його щитовидна, підшлункова і статеві залози, гіпоталамус і наднирники.

І триває зростання скелета і м'язів, тому не забувай про достатньому надходженні кальцію до вас обох в організм. Але не варто безконтрольно призначати собі кальцій БАДи - обов'язково консультуйтеся зі своїм лікарем. Справа в тому, що в другій половині вагітності надлишок кальцію в харчуванні матері так само шкідливий, як і недолік. При підвищеному вмісті кальцію існує загроза раннього заростання джерельця через надмірної твердості черепа. Це може знизити пластичність черепа, що утруднить проходження голови малюка під час пологів.

УЗД на 21 тижні вагітності

Якщо друге УЗД ти ще не робила, зараз - саме час. Під час процедури також буде проведена допплерівська діагностика, яка дозволить вивчити роботу серця дитини, його кровотік, чи достатньо надходить до нього кисню через плаценту. А ще друге УЗД дозволить оцінити розміри тіла малюка, розвиток його внутрішніх органів і, що немало важливо, стать дитини. Зазвичай друге УЗД призначають на терміні 18 тижнів - 20 тижнів + 6 днів.

 

Твоє тіло

Не дивно, що в середині вагітності майбутня мама відчуває посилення апетиту. Зараз дитина активно росте і запасає жирок. Тому твоє харчування повинно бути здоровим, різноманітним і достатнім. Підкреслюємо: достатнім, але ні в якому разі не надмірною. Переїдання доставить тобі зараз сильний дискомфорт, а в наслідку відгукнеться зайвою вагою, від якого після пологів буде дуже важко позбавлятися.

Здорової надбавкою у вазі на терміні повних 20 тижнів вважається 4,5 - 6,5 кг.

Дізнайся, що потрібно їсти, щоб потім не стати коровою?

З середини вагітності майбутній мамі не рекомендується довго перебуває в положенні з піднятими руками. Вважається, що така поза може призвести до дострокового вилиття вод, і, таким чином, початок пологів. З 21 тижня вагітності вже не говорять про викидень, а про дострокові пологи, тому що при належному догляді і сучасному медичному обладнанні дитина може вижити поза маткою.

Не дивуйся, якщо у тебе з грудей почне виділятися молозиво - так організм заздалегідь готується до грудного вигодовування. З'явилися краплі ні в якому разі не можна намагатися вичавити чи зцідити. Просто протирай чистими серветками, а, якщо виділень багато, починай вже зараз використовувати прокладки для грудей годуючих мам (вони продаються у всіх аптеках і дитячих відділів косметичних магазинів).

Починаючи з середини вагітності слід уважніше ставитися до вагінальним виділенням. Якщо вони не відрізняються від колишніх або ж стали трохи рясніше - все в порядку. Якщо з'являються білі вкраплення, піна або пластівці, особливо, супроводжуючись сверблячкою - це загострилася молочниця (кандидоз). Обов'язково повідом про це своєму лікареві і пройди призначене ним лікування. Особливо потрібно звертати увагу на велику кількість вологи. Якщо виділення стали значно рясніше, ніж раніше, при цьому рідкі (тобто, твоя білизна постійно намокає), слід негайно звернутися до свого лікаря, бо підтікання навколоплідних вод може означати розгерметизацію плодового міхура. А при порушенні цілісності плодових оболонок дитина стає беззахисним перед інфекціями (зараження може відбутися вже протягом доби).

Як і в попередні місяці безсумнівну небезпеку являють собою кров'янисті виділення. Вони сигналізують про відшарування плаценти (стан, що загрожує дитині) або ж про почалися передчасних пологах. При появі крові негайно викликай «швидку допомогу».

Як і в попередні тижні майбутню маму можуть турбувати болі в області пупка, внаслідок тиску матки зсередини. Не варто турбуватися, вони скоро пройдуть. Також внаслідок збільшення маси тіла зростає навантаження на хребет і ноги, що може стати причиною болів в спині, ногах, колінах. Не сиди і не стій довго в одному положенні, не закидав ногу на ногу, не користуйся стільцями без спинки. Також вже важливо навчитися правильно вставати з ліжка: повернувшись на бік, спустивши на підлогу ноги, а потім сідати. Якщо має бути підняти щось важке, краще розподіляти вантаж в різні сумки в обидві руки і піднімати, зігнувши ноги в колінах, залишаючи спину прямою. У будь-якому випадку, сумарна вага піднімається вагітної вантажу не повинен перевищувати 5 кг, а для найбільш тендітних жінок - і того менше.

 

Зверни увагу

Лікар у жіночій консультації напевно вже видав тобі обмінну карту. До самих пологів це - «паспорт» твоєї вагітності. Куди б ти не відправлялася (навіть в магазин біля будинку) обов'язково завжди разом з паспортом носи з собою обмінну карту. Інакше, якщо у тебе на вулиці почнуться передчасні пологи або якісь проблеми зі станом, тебе госпіталізують в відділення нічого обстежених вагітних (в тому числі хворих на інфекційні захворювання в гострій формі). Тому не зневажай перестраховкою і носи з собою обмінну карту, врахуй, що подібні правила «написані» досвідом мільйонів людей.

Також знай: закон захищає твої трудові права. Тебе не можуть звільнити, поки ти чекаєш дитину, а також, якщо після його народження ти скористаєшся своїм правом на відпустку по догляду за малюком до досягнення нею 3-річного віку. Весь цей час твоє робоче місце повинно за тобою зберігатися. Виняток - ліквідація підприємства.

Так як твоя вагітність все одно ні для кого вже не секрет, краще заздалегідь почни погоджувати всі формальності. Звернись до відділу кадрів своєї компанії, надай довідку з жіночої консультації про твоє терміні вагітності і уточни, які ще документи Ти мусиш принести. Розпитай співробітника HR про свої права, про залишок відпустки.

У загальному випадку згідно з вітчизняним законодавством жінки йдуть у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами (декрет) зі терміну в 30 тижнів. Якщо у тебе є регулярний невитрачений відпустку, ти можеш приєднати його до декрету і піти відпочивати ще раніше. Також, якщо твій стан і бажання сприяють продовжувати працювати, ти можеш не йти у відпустку і після 30 тижнів. Вирішувати тобі.

Якщо ти не працювала, і збираєшся влаштуватися зараз, згідно із законом роботодавець не має права через вагітність відмовити тобі в прийомі на роботу.

 

Чи знаєте ви

Зростання твоєї дитини -більш 26 см

Вага твоєї дитини - понад 350 г

Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв

 

Чек-ліст

  • завести звичку не виходити з дому без паспорта і обмінної карти
  • навчитися правильно сидіти, вставати з ліжка, піднімати вантаж (не більше 5 кг)
  • продовжувати вести здоровий і в міру активний спосіб життя
  • дотримуватися розумну поміркованість у харчуванні, перекушувати часто потроху

 


Корисно знати на 21 тижні

Яку рибу можна їсти вагітній?

Риба може бути настільки ж корисна, наскільки і шкідлива. Розповімо все про види, про наявність як корисних так і небезпечних для здоров'я речовин.

Коли дитина починає ворушитися в животі

Дитина, перебуваючи в материнському животі, рухається, активно переміщається і навіть штовхається. А як же насправді відбуваються всі ці чарівні поштовхи? Коли дитина починає ворушитися в животі?

Аналізи під час вагітності

Які основні аналізи належить скласти майбутній мамі? Навіщо? І обов'язково заводити обмінну карту?
 

Камасутра для вагітних

Настає саме милостиве час твоєї вагітності: пройшли нездужання і токсикоз, при цьому животик ще не сильно обмежує тебе, але головне, тобі хочеться сексу! А бажанням майбутньої мами не потурати не можна

Як вибрати бюстгальтер під час вагітності

У період вагітності зростає не тільки животик, а й груди. До кінця першого триместру твої звичні бюстгальтери можуть стати не комфортними і тісними, тому варто подумати про їх заміну. А ми тим часом підкажемо тобі, як вибрати нову одежину для твоїх грудях.

Значення імені

Тлумачення і значення жіночих і чоловічих імен. Вибрати ім'я дівчинці, вибрати ім'я хлопчикові.

А як у тебе пройшов 21 тиждень вагітності?