Навіть якби малюк народився зараз, за нього можна було б не переживати: він уже готовий до самостійного життя поза материнським організмом: зумів би сам дихати, харчуватися, зберігати тепло, відчувати запахи, дотики, смак молока, бачити і чути. Решта пару місяців він витратить на збільшення маси тіла і моральну підготовку до народження на світ.
На 30 тижні продовжує рости і розвиватися головний мозок дитини, в ньому утворюється все більше звивин і борозенок. Дослідники говорять, що теоретично малюк вже готовий до інтерпретації інформації і запам'ятовування! Ось чому особливо сентиментальні мами, що включали в останні місяці вагітності одну і ту ж музику «для малюка», коли згодом ставлять її народженому малюку, стверджують, що він її впізнає і заспокоюється. Тобто в таких здавалося б примхи матері є сенс, і їм є наукові пояснення.
У твого крихти вже зараз є свій власний імунітет, налагоджена робота нервової та ендокринної систем, дозрів і «пробує себе» травний тракт.
З кожним днем збільшується шар підшкірного жирку малюка, що поступово додає його шкірі звичний нам вид. Бо поки вона все ще червона і зморщена. Вся поверхня тіла дитини покрита захисним мастилом (в ній він і народиться) і пушком лануго, який з цього тижня починає поступово зникати. Однак, трапляється, що діти народжуються на світ з залишками Пушкова волосся на тілі, ніж бавлять медперсонал і маму. Тіла таких малюків лануго залишає в перші тижні після народження.
Деякі майбутні новонароджені до 30 тижня свого перебування в маминому животі вже займають позицію дитини, готового до пологів. Це ось як: вниз головою, обличчям до маминого хребту. Такий стан дитини називається в акушерстві головним передлежанням, вважається найбільш сприятливим для пологів і зустрічається в 90% випадків. Однак, якщо малюк ще не зайняв такої позиції, переживати не варто: у нього більш ніж достатньо часу, щоб перевернутися. На сьогодні існують спеціальні акушерські техніки для прийняття дитиною фізіологічного стану напередодні пологів. Але, без спеціальних знань, не варто намагатися будь-яким чином впливати на малюка. По-перше, ти можеш йому нашкодити, а по-друге, те, що він ще не перекинувся, на терміні до 36 тижнів - взагалі норма. Єдине, що слід знати майбутній мамі: рухова активність і часті довгі піші прогулянки допомагають дитині прийняти головне передлежання. Народна поголоска в старовину пов'язувала неправильне положення дитини (ногами вперед, попою вперед або взагалі боком) з лінню і малорухомістю матері. Так що рухайся побільше!
А щодо норми рухової активності крихти, на 30 тижні вона становить до 6 поштовхів на годину або всього 20 рухів за добу. Орієнтуйся на ці показники і веди свій індивідуальний графік активності дитини.
З кожним днем тобі все важче носити свою прекрасну ношу. Зв'язки розтягуються, суглоби розм'якшуються, зміщується центр ваги, тіло поступово налаштовується на майбутні пологи. Через це твоя хода стає трохи незграбною, ти перевалюється з боку на бік, прийнято говорити про специфічну «ході вагітної». Так, ти вже порядком втомилася, але не варто впадати у відчай. По-перше, з нинішнього терміну тобі покладено декретну відпустку, який дозволить більше відпочивати. А по-друге, з наближенням дня пологів наближається і той час, коли живіт опуститься, і тобі стане легше дихати.
Поки ж розрослася матка тисне і зміщує всі внутрішні органи, тисне на діафрагму. Через це у тебе з'являється задишка навіть від підйому на кілька сходинок. Не лякайся, відразу ж після народження малюка, цей симптом точно тебе покине.
Стискаються не тільки органи (кишечник і шлунок, що призводить до печії; печінку і жовчний міхур, що веде до гострого панкреатиту; сідничний нерв, що веде до радикуліту і болів в спині і ногах). Тиск відчувають на собі і кровоносні судини. А це може загрожувати і розвитком варикозного розширення вен, і навіть тромбоемболії. Ще одна неприємна напасти, іноді підстерігає вагітних на пізніх термінах - геморой, який розвивається внаслідок порушення венозного відтоку в прямій кишці.
До того ж через пережимания судин і погіршення кровообігу до деяких майбутнім мамам повертається проблема з ранніх строків - головний біль, безсоння.
На пізніх термінах вагітності слід розповідати свого лікаря про всі незвичайні відчуття, симптомах і нездужання, які ти у себе відзначаєш, будь то регулярно, будь то одноразово.
Підбери собі зручну подушку для сну, носи компресійні панчохи і відпочивай, поклавши ноги на піднесення, не сиди на стільцях без спинки, не стій довго нерухомо, багато ходити пішки, спи, їж часто і маленькими порціями. Все це дозволить уникнути тобі проблем, перерахованих вище. Та й насправді є безліч жінок, чия вагітність не була затьмарена жодним із зазначених симптомів, вони прекрасно себе почували навіть в останні тижні вагітності. Лікарі виділяють два вирішальні чинники в появі проблем зі здоров'ям у вагітних: спадковість і спосіб життя. І, якщо в першому випадку, це - доля, то другий фактор підпорядкувати тобі цілком під силу.
На пізніх термінах вагітності майбутній мамі не рекомендується надовго йти з дому на самоті. В ідеалі тебе завжди повинен супроводжувати хтось із рідних чи друзів - в критичну хвилину може знадобитися їхня допомога.
Якщо ж йдеш кудись одна, обов'язково сообщай своїм близьким про те, куди ти прямуєш, і орієнтовний час, коли їм слід чекати твого повернення. Час від часу протягом дня зідзвонюємося з майбутнім татом і іншими членами сім'ї. Не допускай, щоб твій телефон був розряджений або на рахунку закінчувалися кошти. До речі, дуже рекомендуємо перейти на цей період на контрактну мобільний зв'язок з можливістю використовувати послуги в кредит, щоб виключити навіть теоретично ситуацію, коли тобі потрібно буде подзвонити, а ти не зможеш.
Відтепер паспорт і обмінна карта завжди повинні бути в твоїй сумочці. Якщо з якихось причин твої пологи почнуться раніше очікуваного терміну, у медиків повинна бути повна історія твоєї вагітності на руках, інакше малюєш потрапити в відділення для необстежених жінок (а там, переважно, неблагополучні пацієнтки).
Останні абзаци зовсім не покликані тебе налякати. Просто будь обережна зараз як ніколи. Береженого, як відомо, і Бог береже.
Зростання твоєї дитини - 40 см
Вага твоєї дитини - 1300 г
Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв
А як у тебе пройшов 30 тиждень вагітності?