Дитина в 2 місяці. Календар розвитку

зміст

Позаду перший адаптаційний місяць, і малюк вже багато в чому досяг успіху. Звичайно, поки рано говорити про формування режиму дня і ночі, але деякі проблиски його вже присутні. Якщо ти годуєш дитину грудьми за вимогою (а сучасна педіатрія наказує робити тільки так), ти помічаєш, що вдень малюк просить груди вже більш регулярно.

Поступово слабшає підвищений м'язовий тонус новонародженого, малюк починає розкривати долоні. Навряд чи він зараз зможе утримати іграшку довше декількох секунд, але і це вже - досягнення.

Головний "прорив" - дитина 2 місяці життя вчиться фокусувати погляд на нерухомих яскравих предметах (до 30 секунд), супроводжувати очима їх переміщення і (о, диво!) ловити погляди рідних, особливо - мамин.

Тепер малюк відмінно реагує на звуки і неодмінно намагається повернути голову (правда, поки не особливо успішно) в сторону джерела звуку.

Важливо в самому ранньому віці упевнитись у відсутності проблем зі слухом дитини. Якщо малюк не реагує на гучні звуки та не заспокоюється від звуку твого голосу, і взагалі ніяк на нього не реагує - привід відвідати ЛОРа.

І головне досягнення після першого місяця - малюк вчиться посміхатися. Відтепер це не випадкова гримаса, а цілеспрямована посмішка - у відповідь на усмішку когось із близьких.

Ребенок в 2 месяца
Ребенок в 2 месяца развитие

Починаючи з другого місяця малюк набагато довше не спить як до, так і після годування. Скористайся цим для спілкування з ним, адже зараз він вже готовий до взаємодії. Якщо у нього є старший брат або сестричка, зверни увагу: малюк цікавиться ними набагато більше, ніж іграшками. Тобто вже на другому місяці життя у дитини з'являється інстинктивна здатність відрізняти живе від неживого.

Частіше підходь до ліжечка, белькочи з дитиною - не важливо, що ти будеш говорити, малюкові важливо чути голос мами. І, звичайно ж, не припустимо при дитині висловлювати свої негативні емоції. Мова повинна бути плавною, спокійною, тихою з посмішкою.

Лігфдний настрій через інтонації мами передається дитині. Ось чому так важливий хороший фізичний і психічний стан матері в цей період. Жінка, що падає з ніг від втоми, страждає від своєї відірваності від життя і "принесла себе в жертву материнства", мимоволі передає своє роздратування малюкові, він стає напруженим, гірше засинає і харчується, а тому погано набирає вагу і зростає слабким. Ось чому кажуть, що запорука благополуччя малюка - щаслива мама. Тому за можливості приймай допомогу від своїх близьких, доручи їм деякі хатні справи, висипайся та старайся берегти свою душевну рівновагу - не тільки для себе, але і для дитини.

Що вміє дитина в 2 місяці

  • посміхається у відповідь усміхненій людині;
  • стежить очима за рухомими предметами;
  • проявляє перші ознаки розмовної мови - чітко агукає, видає окремі звуки, схожі на склади;
  • намагається повернути голову набік, лежачи на животі;
  • почувши шум або звук, повертає голову в ту сторону, звідки він лине;
  • зустрічає / проводжає поглядом того, хто приходить або відходить від його ліжечка;
  • смокче свої пальчики;
  • починаються перші тренування мовного апарату - гуління;
  • починає краще володіти своїми кінцівками: у дитини поступово пропадають мимовільні посмикування.

Норми ваги та зросту дітей в 2 місяці

Отже, переходимо до іншого найважливішого питання: скільки повинна важити дитина в 2 місяці?

 

Зріст,
см

Вага,
кг

Окружність
голови, см

ХЛОПЧИКИ

низький

54,4

4,3

36,8

нижче
середнього

56,4

4,9

38,0

середній

58,4

5,6

39,1

вишче
середнього

60,4

6,3

40,3

високий

62,4

7,1

41,5

ДІВЧАТКА

низький

53,0

3,9

35,8

нижче
середнього

55,0

4,5

37,0

середній

57,1

5,1

38,3

вишче
середнього

59,1

5,8

39,5

високий

61,1

6,6

40,7

На кінець другого місяця малюк набирає у вазі від 500 до 1000 г. Зростає він до цього віку приблизно на 3 - 5 см. Від самої появи на світ нервова система дитини продовжує вдосконалюватися. Згасають деякі вроджені рефлекси (так звані рефлекси новонародженого). Малюк 2 місяці життя постійно тренує свої рухи, виробляє найпершу координацію.

Уже в цьому віці дитину не можна залишати одну на будь-яких підвищеннях, звідки вона може впасти . Хоч дитина в 2 місяці ще й не в змозі повзти і перевертатися, але за рахунок різних рухів може здійснювати мимовільні поступальні переміщення по поверхні. Завдяки цьому залишена посеред дорослого ліжка дитина може опинитися на її краю і навіть впасти з неї. На жаль, історія знає багато подібних сумних випадків. Тому будь вкрай уважна і вбережи своє дитя від ризиків.

До кінця другого місяця у дитини повинен ослабнути підвищений м'язовий тонус рук. Її долоні все частіше бувають розкритими, а не стислими в кулаки. Якщо вкласти до них іграшку, малюк навряд чи зможе утримати її довше декількох секунд.

Розвиваються в цей час і шийні м'язи, тому треба частіше викладати дитину на животик. У такому положенні малюк може не тільки повертати голову набік, а й іноді піднімати її і утримувати протягом 15 - 20 секунд. Така вправа (по типу дорослої "кобри") дуже корисна для дитини на 2-му місяці життя, вона зміцнює шию і плечовий пояс. Частіше проробляй його, і малюк раніше навчиться тримати голову.

Режим дня дитини в 2 місяці

режим дня ребенка в 2 месяца
Ребенок 2 месяца режим

Час летить швидко, і разом з ним все швидше зростає твоя дитина. Для правильного розвитку з кожним тижнем їй потрібно все більше материнського молока. Ще рано говорити про індивідуальний режим маляти (згідно з сучасними уявленнями, його повинна задавати дитина, ні в якому разі не мама нав'язувати). Але в середньому за день у вас повинно бути 5 - 8 годувань і 2 - 3 за ніч. Напевно від знайомих молодих мам ти чула розповіді про те, як їхні діти з другого місяця стали самі спати в своїх ліжечках всю ніч. Так буває, хоч і дуже рідко, з дітьми, які перебувають на штучному вигодовуванні. Суміш, якою б адаптованою та якісною вона не була, перетравлюється набагато важче і довше, ніж материнське молоко. Тому малюк і може спати довше. Однак, це зовсім не ознака здоров'я. Те, скільки спить дитина в 2 місяці, може бути серйозним показником його стану здоров'я.

Рідкісний плач, тривалий сон і так званий "синдром слухняної дитини" у віці 2 місяців повинен дуже насторожити. Це може вказати на слабкість малюка - він не кричить не тому що тобі пощастило на "спокійну" дитину, а тому що сили не має. Такого малюка обов'язково потрібно показати лікарю. Сон в один "прийом" довше 7 - 8 годин у малюка, що знаходиться на грудному вигодовуванні - привід бити на сполох і дзвонити в "Швидку допомогу".

Запам'ятай: здорова дитина на 2-му місяці життя радісно воркоче з мамою, жадібно п'є молоко і голосно, бадьоро і наполегливо криком повідомляє про те, що пора харчуватися або переодягатися.

Крик малюка, яким він сповіщає про свої потреби, віддається в маминому серці життєрадісним звуком. І ти ніколи не сплутаєш його з криком болю або страждання (якщо, наприклад, малюка мучать кольки в животі).

А ось плачу в звичному нам вигляді - зі сльозами - скоріш за все, в такому віці ти ще не побачиш. Слізний канал ще не дозрів для цього, і малюк плаче "насухо" - тобто без сліз, просто роблячи гримаси і заходячись в крику. За кілька місяців до цього додадуться реальні сльози - і це буде справжнім випробуванням для материнського серця.

Головні правила для мами

Поки малюк не спить, потрібно відкладати всі справи і спілкуватися з ним. Співай йому або розповідай, що хочеш, читай свої улюблені вірші - слова не важливі, але емоційний контакт для дитини зараз безцінний. Та й вчені все частіше вражають нас відкриттями, що вже двомісячні малюки "запам'ятовують" все, що розповідають їм в такому ранньому віці - колись ця інформація спливає і дає поштовх до кращого інтелектуальному розвитку.

Також важливо приділяти увагу фізичному розвитку дитини. Частіше викладай його на животик і тримай в такому положенні по 15 - 20 хвилин - поки малюку не набридне. Так він буде тренувати свою мускулатуру і раніше почне тримати голову і перевертатися.

Режим дня дитини другого місяця життя

Звичайно, наразі говорити про усталений режим рано. Однак, здоровий малюк, якому вистачає маминого молока, потроху починає збільшувати інтервали між годуваннями. Вдень вони становлять 1,5 - 2 години.

Безумовно, режим дня дитини на 2 місяці життя будується навколо годувань. Малюк може просити груди, коли зголоднів, відчуває спрагу або просто бажає вгамувати смоктальний рефлекс. Адепти грудного вигодовування категорично не радять давати немовлятам пустушку, адже тоді у дитини виникає так звана "плутанина сосків", адже соску малюк смокче інакше, ніж материнські груди. Така плутанина може призвести до того, що малюк почне прикушувати материнський сосок, гірше висмоктувати молоко, а то і зовсім відмовиться від грудей.

Можливо, ці побоювання в деяких випадках перебільшені. Та й є діти, які ладні здійснювати смоктальні руху цілодобово, і мамі дуже складно абсолютно весь час тримати дитину біля грудей. У будь-якому разі, вибір за тобою. І чи доречна пустушка в житті сім'ї, вирішує тільки мама в залежності від індивідуальних реакцій дитини.

Молодих батьків, як правило, дуже хвилює питання: скільки повинна спати дитина в 2 місяці. Загалом режим виглядає так: в добу малюк спить близько 18 годин, з них 5 - 6 вночі в один "сеанс", а решту часу більш-менш рівномірно розподіляється між годуваннями. Всього прийомів їжі у дитини такого віку може бути 6 - 10 в добу. Поївши, задоволений малюк засинає біля маминих грудей. 

На другому місяці життя дитина з цікавістю і довго розглядає мамине обличчя. У відповідь на твою посмішку малюк посміхається, а, почувши новий звук, намагається повернути голову в бік його джерела

Харчування дитини в 2 місяці

Спершу давай розберемося, скільки повинна з'їдати дитина в 2 місяці. Здорвий малюк для правильльного набору ваги, росту і розвитку на другому місяці свого життя повинна випивати за добу масу молока, приблизно рівну 1/5 частини його власної маси. Тобто близько 800 мг в день. Малюк розподіляє це кількість хаотично: за один раз може висмоктати 20 мг, а наступного - 150. Ось чому контрольні зважування (коли малюка зважують до і після годування і, таким чином, визначають, скільки з'їдено за годування) не дають об'єктивної картини. Ти можеш влаштувати таке зважування саме "натрапивши" на скудне годування, і вирішити, що дитя недоїдає. А тим часом дитина під час наступного годування добере необхідне.

Об'єктивно дізнатися, скільки з'їв малюк за добу, можна, влаштовуючи контрольні зважування до та після кожного годування. Але, по-перше, для цього потрібно купити додому дитячі цифрові ваги, а це придбання не з дешевих. А по-друге, шкода турбувати кожного разу дитя: перед їжею продовжувати голодні тортури, поки мама роздягне його і зважить, а після їжі, коли він так солодко засинає - будити, знову роздягаючи і укладаючи на незручні ваги.

Якщо є підозра, що дитині не вистачає молока, існує об'єктивніший спосіб встановити, скільки їсть дитина в 2 місяці - тест "на мокрі пелюшки". Необхідно підрахувати кількість сечовипускань малюка за добу. Для цього на час проведення "експерименту" доведеться відмовитися від одноразових підгузків. Нехай малюк проведе цей день на вологопоглинаючих одноразових пелюшках. А мама займеться підрахунком: якщо у дитини було не менше 10 - 12 сечовипускань за добу, значить, він не страждає від нестачі молока, і можна не турбуватися. В іншому випадку звернися до вашого педіатра - він підкаже, як забезпечити малюка достатнім харчуванням, або ж встановить іншу причину недостатнього сечовипускання і недобору ваги (різні захворювання).

Але найчастіше страхи про те, що дитя недоїдає, є надуманими. Молоді жінки, що вперше стали мамами, схильні вдаватися в перші місяці життя малюка до типових помилок, що призводять до згортання лактації. Перерахуємо їх:

  1. Помилка: Малюк часто плаче і просить груди - він не наїдається, потрібен докорм сумішшю. Насправді: дитина просить груди, адже смоктання їх - наразі єдиний доступний для неї спосіб спілкування з мамою. Вона не їсти хоче, а просто посмоктати, нічого при цьому не захоплюючи. Так малюк заспокоюється, втамовує смоктальний рефлекс, а, можливо, і допомагає собі при дискомфорті в животі і кольках (хоча у немовлят при дотриманні мамою правил здорового харчування останні бувають рідко). Жінки ж у такій ситуації, вирішивши, що дитя страждає від голоду, поспішають догодовувати його сумішшю. А жодна навіть суперякісна суміш в світі не може перевершити за складом материнське молоко . Вона дійсно перетравлюється довше (бо важче), і малюк від неї засинає (бо сили витрачаються на боротьбу з великими чужорідними молекулами в шлунку). Згодом така дитина менше висмоктує молока з материнських грудей, і, як наслідок, його виробляється все менше. Замкнуте коло, а в результаті отримуємо переведення дитини з природного вигодовування на штучне з усіма відповідними наслідками. А спочатку просто малюка неправильно зрозуміли.
  2. Помилка: Малюк весь час у грудях, весь час смокче, а не ковтає, і незабаром після припинення годування знову просить груди. Ймовірно, бідненький, не може висмоктати молоко, чи то сили не вистачає, чи то самого молока мало. І все повторюється, як в попередньому пункті з купуванням суміші і поступовим витісненням нею грудного молока. Насправді: геть не кожен смоктальний рух дитини має супроводжуватися ковтком. Малюк сам знає, коли і скільки ковтати. Якщо він смокче, але не п'є, значить, зараз у нього потреба просто смоктати. А захоче пити молоко - буде ковтати, не варто турбуватися, потрібно просто надати дитині свободу регулювати своє харчування, і ні про що не хвилюватися.
  3. Помилка: раптом пропало молоко, немає відчуття його присутності в грудях. Насправді: Поступово з встановленням зрілої лактації груди наливаються все менше, а приплив відбувається тільки у відповідь на смоктання малюка. Тому груди, не налиті "як коліно" - це не порожні груди, а готові до вигодовування дитини, просто потрібно її прикласти. І, крім того, в перші місяці (в віці близько 3 тижнів і близько 3 місяців) бувають типові лактаційниі кризи - дні, коли молока дійсно виробляється менше. У ці дні просто нехай малюк довше побуде коло грудей, і молоко знову прийде в потрібній кількості. Питання терпіння. До того ж у відповідь на сильні емоційні переживання мами молоко дійсно може пропасти з грудей. Але на найближчі пару хвилин або годин - не більше. Досить заспокоїтися, випити склянку теплого пиття, і молоко "повернеться".

Запам'ятай головне: якщо з якихось причин тобі здається, що малюкові мало молока (а зазвичай такі підозри мами безпідставні, насправді ресурсів її організму вистачить, а вона просто через недосвідченість цього не розуміє), останнє, що потрібно робити, це догодовувати дитину сумішшю. Уточни, скільки буде їсти дитина в 2 місяці. Потім звернися за допомогою до консультантів з грудного вигодовування, вони навчать тебе, як збільшити вироблення молока. Але головне: частіше прикладай малюка до грудей. Природа все мудро влаштувала, і молоко у матері виробляється у відповідь на потреби дитини. Смоктання грудей - найкращий стимулятор припливу молока. Замість забивання шлунка малюка сумішшю, проведи з ним цілий день, тримай його коло грудей так довго, як він зможе, і разом попрацюйте над збільшенням кількості маминого молока. Це - найкраще, що ти можеш зробити зараз для своєї дитини.

Догляд за дитиною в 2 місяці

На другому місяці життя малюка ще можуть турбувати кольки через незрілість травної системи. Про наявність проблеми ти дізнаєшся завдяки пронизливому крику дитини, а також характерному жесту - вона підтягує ніжки до живота.

Такі симптоми зазвичай не проявляються у немовлят, за умови, що мама дотримується розумних правил здорового харчування (не сувора дієта, а відмова від ненатуральних продуктів і їжі, що викликає надмірне бродіння: здоби, капусти, фастфуду, смаженого, солодкої газованої води та іншої нездорової їжі ).

Більш до колік схильні діти, які отримують штучне харчування, адже суміші важче перетравлюються дитячим шлунком, ніж материнське молоко. До того ж, коли дитина п'є з соски, вона, по-перше, випиває всю порцію значно швидше, ніж з грудей, а по-друге, заковтує повітря, що також може викликати здуття живота. Ось чому малюків на штучному вигодовуванні рекомендують після годування 10 хвилин поносити по кімнаті "стовпчиком". З немовлятами на грудному вигодовуванні так ходити немає необхідності.

колики у ребенка 2 месяца
Как выглядит ребенок в 2 месяца: фото

Як і раніше необхідно регулярно міняти підгузки - кожні 2 - 3 години і після кожного спорожнення кишечника. В останньому випадку малюка потрібно підмити теплою водою. Якщо конфуз трапився не вдома, скористайся вологими серветками.

Прогулянки з дитиною

Педіатри кажуть: день без прогулянки на свіжому повітрі - даремно витрачений для дитячого здоров'я. Отже, гуляти потрібно щодня. Виняток становлять зимові дні, коли температура опускається нижче -10 градусів. Восени і взимку гуляти потрібно мінімум 1,5 години, а влітку - 3 - 4. Для холодної пори одягай малюка за принципом: як себе, але на один шар більше. Адже дитина лежить у візочку та часто спить на вулиці, тобто взагалі не рухається, а тому потребує більшої кількості одягу. Але важливо також і не перекутати малюка, інакше ризикуєш викликати попрілості і пітницю на шкірі.

Масаж для дитини 2 місяців

Ваш педіатр під час першого візиту повинен показати тобі техніку масажу і вправи для немовляти . Це згинання-розгинання рук і ніг, розминаючи рухи для пальців рук і ніг, обертальні рухи кульшових суглобів, лежачи на спині, а також розведення зігнутих в коліні ніжок (знаменита "жабка"). Останні дві вправи спрямовані на профілактику дисплазії кульшових суглобів.

массаж для ребенка 2 месяца
Массаж ребенку 2 месяца в домашних условиях

Розвиваючі ігри для дітей 2 місяців

На другому місяці життя маля починає пізнавати світ. Але все ж, головною людиною і об'єктом його уваги лишається мама. Продовжуй його розважати і розвивати. Наприклад, можеш пограти з ним своєю мімікою. Удавай кумедні гримаси, показуй мову, плавно крути головою з боку в бік. Але роби це обережно - не налякай малюка!

Ігри для розвитку сприйняття дитини

Отже, продовжуємо грати і стежити за брязкальцями і іграшками. Тряси брязкальце і пересувай його в різних напрямках. Пам'ятай про те, що відстань до очей дитини має становити не менше 30 см. Спробуй також взяти маленький дзвіночок з ніжним мелодійним звучанням. Подзвони в нього недалеко від лівого вуха малюка, потім від правого, потім прямо перед очима маляти. Зверни увагу - дитина стежить поглядом і намагається знайти джерело звуку. Це розвиває його зір і слух.

Игры с ребенком в 2 месяца
Игра с погремушкой

Ігри для загального розвитку дитини

Візьми яскравий м'яч середніх розмірів. Поклади дитину на рівну поверхню, і покатай м'ячик у полі її зору. Скоріш за все, дитина спробує потягнутися слідом за предметом, і буде довго стежити за ним поглядом. Це добре. Адже така гра вимагає від нього напруження м'язів шиї. Так малюк розвиває своє вміння тримати голову. Не забувай постійно стимулювати рухову активність дитини. Візьми яскраву іграшку і поклади її недалеко від нього в межах досяжності. Спочатку дитина може просто повернути голову, щоб подивитися на іграшку, а після - швидше за все, потягнеться до неї. Якщо ж малюк не виявляє спроб схопити предмет, сама поклади іграшку в його руку, нехай вона незабаром і випаде - не біда.

Ігри для розумового розвитку малюка

Постійно розмовляй з дитиною, читай їй вголос книжки, і обов'язково з емоціями. Так, зараз ще не вкрай важливо, що ти говориш або читаєш. Головне - це звук твого голосу. І побільше пісень і віршів.

Дай дитині можливість спробувати на дотик різні поверхні. Стане в нагоді для цієї гри - спеціальний розвиваючий ігровий килимок. Якщо його немає - можна самій підібрати різні за фактурою речі і клаптики, і вкладати їх в руку дитини. Давай їй можливість чути якомога більше різних звуків. Вмикай красиву музику, записи голосів природи, приміром, дзюрчання води. Спробуй також сама повторювати міміку малюка. Стань його дзеркалом. Така гра допоможе дитині оцінити свої дії.

Розвиваючі заняття та ігри

Спробуй поперебирати пальчики дитини, розкажи казку про "сороку-білобоку". Така гра буде корисна для розвитку мовних навичок в майбутньому. У два місяці малюк цілеспрямовано цікавиться звуками. Йому все цікаво: задзвенить чи дзвіночок або пролунає телефонний дзвінок. Він шукає звук вже не тільки очима, а й поворотом голови.

Малюкові дуже подобається розмахувати ручками і ніжками, а головне - потрапляти ними у іграшки, які підвішені над ним. Вибери іграшки, які дзвенять, гойдаються або обертаються. Влаштуй малюка так, щоб він міг сам дотягнутися до них. Коли ти заходиш в кімнату - спробуй покликати дитину. Так він буде вчиться пізнавати голос мами і буде з нетерпінням чекати, коли ти з'явишся.

Зарядка для пальчиків

тренировка хватательного рефлекса
Как развивать ребенка в два месяца

У такому віці також корисно тренувати пальчики. Точніше їх рух. Так ти можеш впливати на активні точки, які пов'язані з корою головного мозку. Зверни увагу: зараз у малюка виникають мацаючі рухи. Так одночасно включається центр тактильного аналізатора кори великих півкуль. Розвивати руху пальчиків просто. Тренуй у маляти хапальний рефлекс. Для цього в розкриту долоню вклади кульку діаметром 2 см. Підбери різні кульки: з дерева, матерії, металу. Чергуй їх. Добре розвивають хапальний рефлекс і палички. Їх діаметр перетину повинен бути 1,5 см, а довжина - близько 20 см. Підбирай різні палички: круглі, плоскі, гладкі, ребристі. Така вправа стимулює руху рук. Малюк хапає, стискає палички. Так розвивається тактильна чутливість долоні.

Розважаючі ігри для дитини

Співай пісні, розповідай вірші, белькочи що завгодно - не важливо, що ти говориш, важливі інтонації любові, яку ти даруєш своїй дитині. Частіше торкайся до різних частин тіла і до малюка. Це не лише приємно, а й урізноманітнює світ його відчуттів.

Отже, як ти зрозуміла, найголовніше правило ігор з дитиною - це увага, причому постійна увага. Чим більше ти будеш приділяти її маляті - тим швидше він буде розвиватися!

Ваш коментар