25 тиждень вагітності

Дитина

Як ти вже знаєш, малюк практично остаточно «знайшов особа», т. Е. Його риси майже повністю сформовані. На 25 тижні вагітності переважно зміцнюються кістки, наростає м'язова маса і жирова клітковина. Також інтенсивно зростає кістковий мозок крихти, поступово забираючи на себе функції кровотворення.

Все більш розвиненою стає дихальна система, готуючи малюка до самостійного дихання після народження. Зараз альвеоли в легких зімкнуті, але їх внутрішня поверхня вже покривається спеціальною субстанцією, що захищає від пересихання під час вдиху: сурфактантом.

Зовнішні статеві органи дитини на 25 тижні завершують своєму формування.

А ще будь впевнена: дитина відмінно бачить і чує все, що відбувається навколо. І, якщо піднести до маминого живота джерело світла, малюк всередині примруживши і ручками спробує прикрити очі. Точно так же, якщо навколо почнеться шум, крихітні руки спробують прикрити мініатюрні вуха. Ось так: малюк не тільки володіє органами почуттів, а й відмінно може координувати свої рухи. І судилося твоїй дитині бути правшой або лівшею, насправді з'ясовується теж зараз. Чи не для тебе з'ясовується, звичайно, а для нього.

Чарівні ворушіння малюка, до яких ти зовсім недавно так трепетно ​​прислухалася, набирають силу і іноді стають навіть вельми болючими. Тепер практично жодне його рух не залишається не помічене мамою. І навіть оточуючі, вчасно глянувши на поверхню твого живота, побачать, яку бурхливу діяльність розвинув там дитина. А все тому що вільного місця в матці залишається все менше, малюкові вже затісно, ​​і він регулярно стикається зі стінками свого «притулку».

Щоб бути спокійним за дитину, порахуй кількість його поштовхів: в середньому близько 4 за годину і 10 за день. Звичайно, незначні відхилення від «графіка перестукуванням» - не привід для занепокоєння. Але, як ти пам'ятаєш, явні зміни характеру ворушінь малюка (занадто часто або занадто рідко) - підстави для термінового відвідування лікаря, що спостерігає твою вагітність.

Твоє тіло

Росте малюк, зростає матка, зростає і твій живіт. З кожним днем ​​ти стаєш важче, ймовірно, ти вже «познайомилася» з задишкою. Потерпи, ще 3 місяці, і з народженням дитини твоє тіло повернеться в колишні обриси, а від задишки, пігментних плям, набряків і болів в спині не залишиться і сліду. Дотримуючись здоровий спосіб життя і вчасно перериваючись на відпочинок, ти допоможеш собі перенести складні «побічні ефекти» майбутнього материнства якомога легше.

А поки є і приємні метаморфози з твоїм силуетом: груди стали явно пишніше, що, ймовірно, дуже радує майбутнього тата. Не забувай тільки регулярно купувати нову білизну під свої змінилися розміри. Зверни увагу на бюстгальтери для вагітних і годуючих жінок. Крім особливого крою вони маю вдвічі більше, ніж звичайні, рядів застібок - 6. Таким чином, ти можеш регулювати обсяг під грудьми в залежності від змін твого тіла. Головне для тебе зараз, щоб ніякі шви, декор та інші деталі не врізалися в тіло, не натирали, що не перетискали, порушуючи кровообіг. Не дивуйся, якщо помітиш на сосках краплі молозива - твій організм готується до грудного вигодовування заздалегідь, це нормально. Головне, не намагайся ці краплі зціджувати або видавлювати. Якщо виділення з грудей дуже рясні, починай вже зараз використовувати прокладки для грудей годуючих мам.

У міру зростання живота все сильніше зміщується твій центр ваги. Це може привести до болів в попереку, крижах, хребті і ногах. Вага і обсяг матки збільшується, тим самим посилюється тиск на кістки і нерви, а до того ж зв'язки розм'якшені. Звідси і болю. Іноді лікарі ставлять діагноз попереково-крижовий радикуліт, який виникає внаслідок защемлення нервів в нижніх відділах хребта. У таких випадках рекомендується фізіотерапія (призначається виключно спостерігає вагітність лікарем). А для профілактики подібних болів пам'ятай: спати вагітної краще на жорсткому матраці, не варто довго сидіти і стояти в одній позі, не можна сидіти на стільці без спинки, не варто багато часу проводити в нахиленою позі (тому миття підлоги і прибирання пилососом доручи комусь з членів своєї сім'ї).

Крім того, часто малюк, перевернувшись впирається своїми вже досить міцненьким ніжками мамі під ребра і досить болісно «штовхає». Такі поштовхи ти будеш помічати все частіше. Постарайся змінити позу, можливо, малюк тоді трохи вгамується.

Всі вищеописані симптоми - це фізіологічні «супутники» вагітності, які можуть час від часу проявлятися у будь-якій здоровій майбутньої мами при ідеальному здоров'я плоду. Просто, ти знаєш, що в твоєму житті зараз непростий період. А ось на сполох викликати можуть головні болі, особливо, якщо регулярно у тебе «темніє в очах», при цьому значно набрякають обличчя, кінцівки, і, отже, збільшення у вазі більше норми. Тоді є підозра на особливу небезпечний стан вагітної - прееклампсію. В такому випадку тобі слід негайно відвідати свого лікаря і розповісти йому про всі симптоми. Підтвердити діагноз і визначити подальшу стратегію ведення вагітності може тільки твій лікар.

Зверни увагу

Багато майбутніх мам відзначають, що в другій половині вагітності їх лібідо значно посилюється. Лікарі знаходять того об'єктивне пояснення: у жінки зараз кровообіг в районі малого тазу найбільш інтенсивно в порівнянні з будь-яким іншим періодом життя. А приплив крові до статевих органів викликає не тільки порушення, але і підвищує чутливість ерогенних зон, що дозволяє вагітним випробовувати нові більш глибокі відчуття від сексу.

Сучасні акушери-гінекологи в один голос стверджують, що при відсутності протипоказань (ускладнення вагітності, загроза передчасних пологів, відшарування або передлежання плаценти, інші стани, що загрожують дитині і матері) сексуальне життя парі майбутніх батьків не тільки не забороняється, але і рекомендується. Бо гармонія вашої пари зараз особливо важлива. До того ж після народження дитини, у молодої матері буде стільки клопоту, що сили на секс у неї навряд чи залишаться. Якщо твій улюблений сумнівається в допустимості зараз інтимних відносин з тобою, тому що боїться нашкодити дитині, психологи радять запросити його з собою на чергову консультацію до свого лікаря. Почувши з вуст фахівця, про те, що статевим життям вагітній жінці жити можна, майбутній тато «розправить крила». Багато пар при добрій переносимості вагітності, не відмовляють собі в сексі до самих пологів. А гінекологи навіть рекомендують здоровим вагітним жінкам в останній тиждень перед пологами «готуватися» до них разом з чоловіком. Сперма розм'якшує шийку матки, що згодом під час пологів полегшить її розкриття.

Якщо ж за станом здоров'я (малюка або твого) поки вам з партнером секс протипоказаний лікарем, не варто впадати у відчай. Двоє завжди знайдуть спосіб поділитися ніжністю один з одним.

Чи знаєте ви

Зростання твоєї дитини - 34 - 35 см

Вага твоєї дитини - 600 г

Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв

Чек-ліст

  • знайти свої «фірмові» способи, як вгамувати біль в спині
  • часто гуляти на вулиці, але не перевтомлюватися
  • повноцінно відпочивати
  • налагодити з чоловіком інтим, обговорити всі сумніви і страхи

А як у тебе пройшов 25 тиждень вагітності?