До 36 тижня шкіра дитини вже практично розгладилася, зникли зморшки, вона придбала ніжний рожевий колір. Малюк вже «наростив» чарівні пухкі щічки і плечики і майже готовий постати перед світом у всій красі.
Однак, поки що не час. Мінімум тиждень пройде до того терміну, коли він буде повністю доношена. А поки триває процес накопичення заліза в печінці, яка в перший рік життя буде відповідати за кровотворення, продовжують удосконалюватися ендокринна та імунна системи, організм малюка готується до самостійного дихання і збереженню тепла. А ще малюк активно тренується самостійно харчуватися - смокче власні пальці, причому не тільки на руках, про та на ногах.
Малюк настільки підріс, що переміщатися в порожнині матки для нього важко. Більшість діток до такого терміну вже зайняло позицію «готовності №1» до пологів - вниз головою. Однак, навіть якщо твоя дитина ще цього не зробив, що не впадай у відчай. В акушерстві існує спеціально розроблена гімнастика для майбутніх мам на пізніх термінах. Твій лікар зможе порадити тобі вправи, безпечні для малюка, але сприяють переміщенню його в правильну позу.
Кістки черепа крихти зберігають свою м'якість і рухливість. Це потрібно для того, щоб при проходженні через родові шляхи голова могла змінювати свою форму і стискатися для більш легкого просування, при цьому охороняючи головний мозок від пошкоджень.
Рухова активність дитини поки, загалом, не відрізняється від звичного тобі режиму (близько 10 рухів в день). Але в останні тижні перед пологами будь готова до того, що малюк, нібито запасаюча сили, трохи притихне і перевертатися буде рідше.
Протягом всієї вагітності вхід в шийного каналу перекривала спеціальна слизова пробка. Це забезпечувало додатковий захист дитині від попадання всередину матки інфекцій. В останні тижні перед пологами пробка починає відходити. У всіх жінок це відбувається по-різному і в різні терміни: може статися вже на 36 тижні вагітності, а може - і за кілька годин про пологів. Якщо пробка відокремлюється поступово, ти просто помітиш, що твої виділення стали трохи більш рясними, зі згустками слизу. При одноразовому виході ти виявиш великий слизовий згусток, можливо, з прожилками крові. Слизова пробка відходить завжди без болю або будь-яких специфічних відчуттів.
Якщо після цього більше кров'яних виділень не спостерігається, можеш не турбуватися. Але, якщо кров'янисті виділення набувають постійного характеру, нехай навіть їх обсяг малий, при цьому супроводжуються болями внизу живота, слід негайно викликати «Швидку допомогу», так як такі симптоми вказують на відшарування плаценти. Цей стан становить загрозу і для матері, і для дитини.
Ще з характерних особливостей останніх тижнів вагітності виділяють так зване опущення живота. Коли малюк зовсім впритул притискається до шийки матки, готуючись до виходу на світло, весь величезний живіт мами трохи опускається. Тоді слабшає тиск на діафрагму, стає легше дихати, але частішають і без того часті позиви до сечовипускання. До того ж зараз трохи посиляться болі в області малого тазу, тазостегнових суглобів, лобку і промежини. Твої зв'язки розм'якшуються, тіло налаштовується на прийдешні пологи.
За великим рахунком, нинішній тиждень - остання в доношуванню дитини. Тому що починаючи з терміну повних 36 тижнів плід вважається зрілим, і малюка ніхто не назве недоношеним. Фактично після закінчення цього тижня твої пологи можуть початися абсолютно в будь-який момент. Тому до даного терміну всі речі і документи для поїздки в пологовий будинок повинні бути у тебе напоготові.
Зараз тобі вкрай важливо усвідомити для себе перші ознаки почалися пологів, щоб знати, коли вирушати в пологовий будинок. І як би ти не готувалася, вони все одно почнуться несподівано :).
Отже, хоч організм кожної жінки унікальний, і тому сценарій пологів теж буде індивідуальним, але існує всього два однозначних варіанти початку родової діяльності: початок сутичок або відходження навколоплідних вод.
Початок справжніх пологів і наступ справжніх сутичок ти не сплутаєш з тренувальними переймами Брекстон-Хікса. Є два головні критерії відмінностей: хворобливість і регулярність. Якщо тренувальні болем не супроводжуються (ти просто відчуваєш напругу живота), то справжні сутички завжди болючі. При розкритті шийного каналу матки дратуються нервові закінчення - звідси і фізіологічна біль. До того ж тренувальні сутички не мають регулярної динаміки. При підозрі на те, що сутички справжні, обов'язково засіки час початку і кінця кожного нападу. Якщо сутички все не припиняються, біль наростає, збільшується їх тривалість, і при цьому скорочується інтервал між ними - це означає, що почалася родова діяльність, і пора в пологовий будинок.
На розвиток справжніх сутичок, на відміну від тренувальних, не робить ніякого впливу зміна положення тіла жінки, прийняття теплого душу або будь-які інші навмисні дії. Напади все одно будуть посилюватися і частішати.
Вважається, що виїжджати в пологовий будинок потрібно тоді, коли інтервал між переймами становить не більше 10 хвилин. Але це критерій умовний. Як тільки ти зрозуміла, що у тебе почалися справжні перейми, відразу ж, не відкладаючи, хоч і без метушні, слід відправлятися в пологовий будинок (бувають випадки стрімких пологів, тому довго чекати скорочення тривалості інтервалів між переймами не має сенсу).
Всю вагітність твій малюк прекрасно проводив час всередині плодового міхура в оточенні навколоплідних вод. Але в день Х плодовий міхур розривається і амніотична рідина витікає назовні. Це може бути дозоване підтікання (ти просто відчуєш мокрі трусики), або ж потужний потік рідини. Розрив плодового міхура не супроводжується жодними відчуттями, абсолютно безболісний. Він може статися як до початку перших сутичок, так і на їх фоні. У будь-якому випадку, навіть при відсутності будь-яких скарг і специфічних відчуттів при початку відходження вод необхідно збиратися до пологового будинку.
Як тільки сталася розгерметизація плодового міхура, малюк вже не має того бар'єру перед інфекціями, який був у нього раніше. Тому, навіть якщо ви з майбутнім татом успішно зберігали інтимні стосунки до самих останніх днів, і після злиття вод ти себе прекрасно відчуваєш, сексом зараз займатися не можна. Інакше ви ризикуєте передати малюкові інфекції.
Якщо після виливання навколоплідних вод сутички не починаються протягом доби, їх починають стимулювати медики. Більш тривалий безводний процес вважається небезпечним для малюка - з тієї ж причини ризику занесення інфекцій.
Зростання твоєї дитини - 47 - 48 см
Вага твоєї дитини - 2600 г
Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв
А як у тебе пройшов 36 тиждень вагітності?