Отже, дитина вже є повністю доношеною, і готовий з'явитися на світло в будь-який день. Однак, свій День народження малюк вибере сам, тому мамі залишилося трохи потерпіти. Статистика показує, що зазвичай дівчатка народжуються з трохи меншим терміном, ніж хлопчики.
У останніх якраз зараз завершується важливий процес - яєчка опускаються в мошонку. У деяких новонароджених чоловічої статі цього не відбувається до народження. На стан статевих органів хлопчика зверне увагу лікар неонатолог при першому ж огляді в пологовому залі. Якщо щось буде мати потребу в додатковому спостереженні або корекції, доктор повідомить мамі.
Зараз вже в кишечнику малюка сформований первородний кал - меконій. Він почне виходити після народження. Однак буває, що перші випорожнення кишечника у дитини трапляються ще в маминому животі. Тоді малюк народиться, покритий трохи зеленуватим речовиною. Але акушерка помиє його, і перед тобою постане твоя дитина у всій красі - з ніжно-рожевою шкірою, пухкими щічками і мільйоном крихітних індивідуальних рис.
Тіло дитини вкрите родової мастилом - в ній він і з'явиться на світ. Вона не тільки забезпечує додатковий захист дитині, поки він перебуває в маминому животі, а й дозволяє легше прослизати під час пологів.
Малюк вже обзавівся зачіскою на голові і тим кольором очей, який буде у нього при народженні. Більшість дітей народжується з сіро-блакитними очима, проте протягом перших місяців життя райдужна оболонка очей може ще змінити свій колір, причому неодноразово.
Всі майбутні мами відзначають, що в останні тижні перед народженням діти затихає і рухаються менш активно, ніж раніше. Для цього є об'єктивні причини - крайня тіснота в матці, де дитина підросте вже не розвернутися. І все одно протягом дня ти повинна вловити близько 10 рухів. Якщо їх стало набагато більше, або ж навпаки малюк зовсім перестав подавати сигнали, слід терміново відвідати свого лікаря, навіть якщо остання ваша зустріч відбулася зовсім недавно. Різка зміна активності дитини може вказувати на недолік кисню або інші проблеми, які атакували малюка. При своєчасній медичній допомозі, їх вдається усунути.
Про те, як визначити, що у тебе починаються пологи, ми говорили в описі минулого тижня. У будь-якому разі, не турбуйся, пропустити цей процес ти не зможеш. І довго приймати почалися справжні сутички за тренувальні ти теж не зумієш (частіше трапляється навпаки). Так що не хвилюйся, чекай покладеного години і уявляй, як буде виглядати твій довгоочікуваний малюк.
Якщо живіт вже опустився, тобі може допікати біль в крижах, задньої поверхні ніг через здавлювання стегнового нерва. Також відчуєш колючі болі в області лобка, промежини таза. Просто ниючі болі в попереку і низу живота (несильні) також вказують на швидкий початок пологів і не повинні викликати занепокоєння.
В останні дні перед пологами жінку може мучити безсоння, головні болі в силу черговий гормональної перебудови. Це також нормально, і пережити це допоможе тільки правильний режим дня і відпочинок в тихій затемненій добре провітреній кімнаті. А ось якщо до головного болю приєднується відчуття двоїння в очах, нудота і явне посилення набряків кінцівок, слід терміново викликати «швидку допомогу», бо такі симптоми можуть вказувати на розвиток прееклампсії - стану, що вимагає термінового медичного втручання.
Однак, щиро сподіваємося, що у тебе подібних ускладнень не виникне.
Зараз - останні дні твого відносного спокою і достатку вільного часу. Витрать їх з користю - читай якомога більше літератури про грудне вигодовування. Хоч це і природний процес, йому теж потрібно вчитися. Більшість проблем і непорозумінь трапляються саме через неправильне поводження мами через незнання.
Незважаючи на розвиток прогресу і медицини феномен грудного молока до сих пір залишається не до кінця дозволеним. Так воно здатне змінювати свій склад виходячи з нагальних потреб малюка. Грудне вигодовування - тема настільки делікатна і животрепетна, що ти знайдеш безліч інформації, в тому числі і прямо протилежною. Тут не можна абсолютно все приймати на віру, а шукати індивідуальні особливості. Адже раніше поголовно всім жінкам веліли зціджувати після кожного годування, сьогодні - ні в якому разі і нікому. А істина, як завжди, посередині - кому-то іноді потрібно подцедіть груди, а комусь ні. Свою власну тактику, на жаль, інакше, ніж методом проб і помилок, виробити не вдасться.
Але знай єдиний головна ознака: здорове харчування має бути без болю! Якщо в процесі смоктання малюк прикушує груди, у тебе з'являються тріщини і садна на сосках або інші хворобливі відчуття, значить, щось ви робите не так. Найчастіше причина в недостатньо глибокому закладанні грудей в ротик, який ще занадто малий. Для безболісного годування, в рот малюка необхідно поміщати всю ареолу, а сосок повинен надаватися глибоко за щелепами, притиснутим до верхнього неба.
Почитай детально про позах для грудного вигодовування про правильну закладці ареоли і соска в рот дитини, про техніку асиметричного прикладання. І, якщо біль все-таки буде, радимо звертатися до професійних консультантів з грудного вигодовування . Це не лікарі, а жінки, які мають власний успішний досвід тривалого годування грудьми, які вивчили багато інформації на цю тему і отримали ліцензію ВООЗ для просвітницької діяльності.
Головне, що тобі знадобиться в перші дні, це освоїти позу годування лежачи на боці. У перші місяці після народження малюк потребуватиме прикладанні до грудей досить часто, більше 10 разів на добу. Причому, кожне годування може бути тривалістю 15 хвилин - 1,5 години. В таких умовах незручна поза матері під час годування перетворюється в цілодобову тортури. Навчившись годувати лежачи, ти зможеш відпочивати кожен раз, поки малюк буде отримувати від тебе харчування і життєву силу.
Також пам'ятай, що рекомендації перекладання дитини по 8 - 10 разів від одних грудей до іншої під час годування актуальні для перших 1 - 2 днів, поки у тебе ще не прийшло молоко, а малюк висмоктує лише молозиво (густе, концентроване, але обсягом не більше 2 - 3 крапель). При годуванні повноцінним молоком перекладання взагалі може не знадобитися або, в крайньому випадку, не більше 1 разу протягом кожного годування.
Ще одна часта «пастка для новачків» в перші тижні вигодовування - мамі може здаватися, що молока не вистачає або немає зовсім. Тому що вона пам'ятає, що в перший раз, коли він прийшов, груди сильно налилася. Але так не буде завжди. І, якщо груди не налилася до почуття розпирання, це не означає, що там зовсім немає молока. Крім того, воно має тенденцію приходити приливами якраз під час смоктання дитини. Тому, навіть, якщо тобі здається, що в грудях молока ні, не турбуйся, а просто приклади дитини. Він все зробить сам.
І, якщо в перші місяці малюк постійно просить груди, не поспішай догодовувати його сумішшю. Його «зависання» у грудях зовсім не означають, що молока не вистачає, і він судорожно намагається висмоктати ще. Просто сам акт годування для дитини цінний не тільки отриманням їжі, але і фізичним контактом з мамою, він так спілкується, через брак іншого способу висловити свою любов і отримати взаємну. Ти дуже здивуєшся, але далеко не кожне смоктальний рух дитини супроводжується ковтком. Іноді малюк хоче не їсти або пити, а просто посмоктати мамині груди як пустушку. І в перші місяці після народження йому в цій примхи відмовляти не можна. Так що влаштовуйся зручніше і вчися годувати дитину подовгу і без дискомфорту. Цим ти будеш зайнята найближчими місяцями.
І обов'язково почитай про те, як правильно без травм витягувати груди з рота малюка (сам він далеко не завжди згоден відпустити жаданий предмет).
Зростання твоєї дитини - 50 см
Вага твоєї дитини - 3000 г
Серцебиття - 140 - 160 ударів / хв
А як у тебе пройшов 38 тиждень вагітності?