9 тиждень вагітності

Дитина

Мозок дитини вже розділений на дві півкулі і покритий звивинами. А зараз з'являється мозочок - той самий відділ, який відповідає за координацію рухів, і гіпофіз - найважливіша заліза, керуюча згодом всієї ендокринної системою.

Вважається, що на такому терміні головний мозок крихти вже посилає мамі сигнали. Можливо, в цьому суть природи різних забаганок (в тому числі і в їжі) майбутньої мами. Ще на 9 тижні у малюка з'являються спинномозкові, міжхребетні та черепні нерви, і в цілому нервова система вдосконалюється.

Поряд з нервовою розвивається ендокринна і лімфатична системи малюка. На 9 тижні утворюється середній шар наднирників, з'являються зачатки грудних залоз і лімфатичних вузлів. Також удосконалюються статеві органи - у хлопчиків яєчка поки розміщені в черевній порожнині, але з часом вони опустяться. Продовжують свій розвиток серце і судини, розширюється і подовжується пупковий канатик, завершується формування плаценти.

Також розвивається система виділення дитини. Він уже самостійно мочиться, і за допомогою пуповини продукти життєдіяльності надходять в материнський організм, де виводяться нирками матері (ось чому відтепер і до самого кінця вагітності нирки жінки працюють в посиленому режимі - за двох - і їй набагато частіше, ніж раніше, хочеться в туалет ).

Ростуть кістки і м'язи дитини. Поки його ручки довше ніжок. На УЗД стають помітні пальці, але вони ще з'єднані шкірними мембранами. На кінцях пальців (правда - з внутрішньої сторони) утворюються ущільнення - зачатки майбутніх нігтів, які з часом зрушаться на зовнішні краї (де їм і слід бути). Зараз руки малюка зігнуті в ліктях і зап'ястях і начебто б притиснуті до грудей, але він може вже ворушити ними. На цьому тижні трохи підросли ступні крихітних ніжок.

Всього за тиждень риси обличчя твоєї дитини здорово змінилися. Вже помітні обидві губи, малюк може відкривати і закривати рот, ковтати і навіть підтискати губки. На вушних раковинах вже помітні мочки! Очі все ще закриті, а голова здається непомірно великий.

Твоє тіло

Твоя вагітність ще мало помітна оточуючим, але ти вже можеш виявити деякий округлення животика і поява додаткових сантиметрів на талії. Особливо змінюється твої груди. Вона набухає, трохи збільшується в розмірах і стає особливо чутливою. На час вагітності відмовся від бюстгальтерів із синтетичних тканин, особливо з ефектом пуш-ап (тим більше, що твої груди природно гладшає і набуває спокусливі обриси, їй ні до чого нездорове підняте положення) і кісточок, які можуть віджимати судини. Тобі зараз підійдуть спеціальні моделі для вагітних, які, можливо, стануть в нагоді і під час годування малюка. Це бюстгальтери з натуральної бавовни з широкими бретелями і правильної анатомічної конструкції, вони забезпечують рівномірну підтримку набряклої грудей, без здавлювання, пережимания і натирань. Ще в чому відмінність крою бюстгальтерів для вагітних і годуючих - вони містять 6, а не 3, як звичайні, рядів гачків - щоб легше було регулювати обсяг відповідно до розширення твоєї грудної клітини. Бюстгальтери для годування також містять материнську кліпсу, що дозволяє одним рухом відстебнути чашечку - тобі поки це не суть важливо. Не купуй за один раз багато пар білизни - твої груди ще буде змінюватися, а протягом всієї вагітності і грудного вигодовування важливо, щоб розмір бюстгальтера ідеально відповідав поточного розміру грудей. Тому просто стеж, щоб білизна була тобі завжди в пору.

Що ще може здивувати - поява венозної сіточки на грудях. Всі судини стають помітними. Це абсолютно нормальне явище, яке зникне, коли ти припиниш годувати малюка грудьми.

Що стосується твоїх відчуттів, то токсикоз, якщо він у тебе був, ще може тривати, а може і відпустити. Але, навіть, якщо так, це не привід піддаватися на умовляння бабусь «їсти за двох». Зрозумій: за двох в даному випадку означає: за тебе і за того другого - вагою в пару грамів. Протягом вагітності для тебе важливіше не кількість їжі (воно повинно бути достатнім, але не надмірною), а якість. Ось йому і слід приділяти найпильнішу увагу. Рекомендації з харчування вагітних повністю збігаються з усіма прийнятими в сучасному світі уявленнями про здорове харчування.

Як вже було сказано, у майбутньої мами частішають сечовипускання - так як її нирки виводять продукти життєдіяльності не тільки власного організму, але і плода.

Зверни увагу

На терміні 9 тижнів може з'явитися безсоння вагітних. Для її профілактики побільше гуляй на свіжому повітрі, уникай стресів і перевантажень на роботі, повноцінно харчуйтеся, відводь на сон не менше 8 годин і постарайся довго не сидіти і не стояти - весь час міняй положення тіла.

Якщо ти помічаєш несильні тягнуть відчуття в низу живота, що віддають у поперек або пах - це не привід турбується. Так реагує організм на поступове розтягнення зв'язок, що утримують зростаючу матку. А ось якщо ці відчуття болючі (біль тупа, схваткообразная), та до того ж супроводжуються кров'яними (нехай навіть незначними, але коричневими) виділеннями, слід негайно звернутися до лікаря, оскільки це можуть бути симптоми загрози викидня. Будь-яка кровотеча з піхви на будь-якому терміні вагітності - привід викликати «Швидку допомогу».

Нормальними виділеннями на ранньому терміні вагітності вважаються білі або безбарвні, без запаху (навіть, якщо вони і рясніше, ніж будь-коли). Таким чином регулярно очищаються твої статеві шляхи, так природа доповнює твою гігієнічну програму. Поява ж жовтих, зелених, сирнистий виділень, та ще й з неприємним запахом - ознака наявності інфекції в статевих шляхах. Не відкладай візиту до гінеколога, щоб уникнути зараження малюка.

Чи знаєте ви

Зростання твоєї дитини - 20 - 30 мм

Вага твоєї дитини - близько 4 г

Серцебиття - 130 - 150 ударів / хв

Чек-ліст

  • Продовжуй приймати фолієву кислоту
  • Веди здоровий спосіб життя
  • Нехай щоденні неспішні прогулянки на відкритому повітрі увійдуть в твою звичку (так буде найближчі кілька років)
  • Вибери 1 - 2 нових бюстгальтера, додаткового гардероб одягом вільного крою

Корисно знати на 9 тижні

Грип під час вагітності: як лікувати?

Для майбутньої мами він небезпечний подвійно, тому що вірус проникає через матково-плацентарний бар'єр. Захворюванню схильна не тільки сама вагітна, а й ще не народжений малюк.

Як б'ється серце до народження

Крім самого потаємного і чудесного явища це ще і самий об'єктивний показник здоров'я дитини, його нормального розвитку і положення в матці.

Аналізи під час вагітності

Які основні аналізи належить скласти майбутній мамі? Навіщо? І обов'язково заводити обмінну карту?
 

Камасутра для вагітних

Eсли тебе не допікає токсикоз, і немає інших неприємних відчуттів, то в першому триместрі вагітності, ти можеш протестувати такі пози, як:

Відносини в родині: як врятуватися від кризи

Головний закон сімейного благополуччя: повне прийняття один одного такими, які ви є. Це не реально! Це не реально?..

Харчування вагітної при холециститі

Часто в період вагітності жінка виявляє себе таке поширене захворювання як хронічний холецистит - тривале запалення жовчного міхура з періодами рецидивів і ремісій.

А як у тебе пройшов 9 тиждень вагітності?