Токсичні або руйнівні стосунки. Як з них вийти?

Що ж таке токсичні стосунки? Це докладно і зрозуміло нам розтлумачила психолог, чиїй думці цілком довіряє mama.ua - пропонуємо тобі ексклюзивну консультацію від Юлії Кондратевич.

Токсичні стосунки

Якщо після спілкування з певною людиною ви усвідомлюєте себе абсолютно спустошеним, пригніченим, використаним, відчуваєте напругу, тривогу, втому, наче ви у пастці, і всі ці почуття проходять, після того як ви перестаєте спілкуватися з цією людиною, то скоріш за все , ви перебуваєте в токсичних стосунках.

Найчастіше токсичними бувають близькі нам люди: чоловік, батьки, свекруха, подруга, часто це начальники на роботі. І їх складно розірвати адже це значимі стосунки.

Це таке спілкування, в результаті якого одна людина усвідомлено або несвідомо «отруює» життя іншої. У нашій культурі, обумовленій релігійними та ментальними аспектами, закладена тенденція до жертовності і терпіння. Тому подібні отруйні стосунки тривають роками, поки їх природа починає усвідомлюватися. І дуже часто це відбувається вже в кріслі психолога.

Психолог необхідний тим, у кого проблеми у стосунках з оточенням
Допомогти адекватно оцінити стосунки може психолог

Нейрофізіологи встановили, що постійний соціальний стрес веде до підвищеного вироблення в організмі двох протеїнів, які провокують порушення обміну речовин. Руйнівні стосунки можуть довести вас до заниженої самооцінки, депресії, серцевих захворювань і навіть онкологічних діагнозів. Подумайте, чи адекватна  це плата за те, щоб жити в таких стосунках?

Токсичним може бути кожен з нас, залежно від ситуації. Давайте подумаємо, що змушує людей бути токсичними? Ви колись бачили щасливих, самодостатніх людей, які пригнічують інших? Дійсно, здорові особистості в токсичні стосунки не вступають. Всі учасники процесу в них травмовані.

Задумайтесь: чому саме ви опинилися в токсичних стосунки? Навіщо вам це треба (страх, сором, вина, звичка так жити, вторинна вигода)? Чому ви дозволяєте себе обмежувати і не можете відстоювати свої межі? Чи боїтеся ви самотності? Травмують вас такі стосунки? Як ви бачите ці стосунки через 5 років? Що ви можете зробити, щоб змінити їх?

Що робити з токсичними стосунками?

Зізнатися собі в тому, що ви не задоволені подібним ставленням до себе. Адже ці стосунки не передбачають ніякого подальшого позитивного розвитку для вас. Вони завдають вам психологічної шкоди.

Найдієвіший спосіб в подібній ситуації - це дистанціюватися від токсичної людини, зменшити кількість зустрічей, спілкування. Так, ми не можемо змінити іншого, але ми можемо чітко встановити свої кордони.

І пам'ятайте: ніхто не читає ваші думки. Це ваша відповідальність повідомляти про те, що вас руйнують, адже інша людина не може розуміти, які почуття вирують всередині нас.

Говоріть про те, що турбує:

- Від твоїх слів мені прикро!

- Мені погано, коли ти так говориш.

- Стоп, зі мною так не можна.

- Навіщо ви мені це зараз кажете?

- Ти намагаєшся викликати у мене невдоволення собою?

Головне, не погрожуйте тим, чого не збираєтеся робити (наприклад, звільнятися, розлучатися), тому що якщо ви говорите і не робите, ваші слова знецінюються і не сприймаються всерйоз.

Припиніть відчувати себе жертвою і згадайте про право на власну думку, власні рішення. І головне - не відчувати при цьому свою провину. Інакше кажучи, треба прагнути повернутися до власного Я, де діють ваші закони.

Нужно уметь ценить свое Я
Умійте захищати себе

Можливо, ви завжди були хорошою дівчинкою і дбали про почуття інших, зараз настав час піклуватися про себе. Дозвольте собі бути поганою і діяти тільки в своїх інтересах. Вчіться встановлювати свої правила у стосунках. Якщо ситуація не змінюється, рятуйте себе, просто йдіть з таких стосунків.

Важливо розуміти, що мова йде про ваше майбутнє і здатність взаємодіяти зі світом і іншими людьми, а сказане «ні» сьогодні зробить вас сильніше як особистість вже завтра.

Аби не лишатися з токсичною людиною нардинці, шукайте підтримки у людей, яким вона симпатизує. У вас обов'язково має бути свій «хтось третій» - подруга, мама, друг, брат, психолог. Необхідно налагодити зв'язки з врівноваженими, позитивними особистостями. Це дасть вам опору і реальну оцінуц ситуації.

Будь-які стосунки впливають на якість вашого життя, самооцінку і здоров'я. Стосункм повинні нас збагачувати, а не руйнувати, не робити нещасними. Ваше завдання - за будь-яких обставин зберегти себе, свою самооцінку, своє Я, а не стосунки, що руйнують вас зсередини.

Автор цього матеріалу - Юлія Кондратевич - психолог, психотерапевт, член Київської асоціації практикуючих психологів і психотерапевтів (КАППП), член Української спілки психотерапевтів (УСП), магістр психології, автор психологічного блогу на mama.ua.

Практикующий психолог, психотерапевт
Психолог Юлія Кондратевич

Читай інші статті Юлії Кондратевич на mama.ua або на її персональному сайті kondratevich.com.