Як забезпечити дитині фізичне навантаження вдома

26 березня 2020 р. 00:03

Найбільше під час карантину дитині не вистачає рухливої активності. Саме тому наші малюки буквально дряпаються на стіни до вечора, а старші діти - можуть дійти аж до депресії. mama.ua придумала, як цьому протистояти.

Зарядка вдома під час карантину

Сидіти ніби під арештом на карантині - випробування не для людей зі слабкими нервами. І якщо перші дні і дорослі, і діти радісно вдавалися до тих занять, до яких зазвичай не доходять руки, то поступово й вони приїлися. Поки діти, дорвавшись до мультиків, переглядали по кілька разів улюблені сезони «Фіксіків» та «Леді Баг», мами тричі відмили кухню, а тата провели генеральну ревізію в гаражі. Отже, минув тиждень, кінця карантину годі й чекати, а сидіння вдома вочеидь обтяжує. Що ж робити?

ЧИТАЙ ТАКОЖ: « Що не можна робити батькам, коли дитина поводиться нестерпно? »

Психологи давно довели: спорт і рухлива активність крім зміцнення фізичного здоров'я, піднімають настрій. Ось чому фітнес такий популярний.

А зростаючому організму фізичні навантаження просто необхідні, а гіподинамія набагато страшніша за трендові віруси! Та й батькам навряд чи хочеться набрати кілька кілограмів за карантин. Тому озирни критичним поглядом свою квартиру та повір, що й у цьому просторі легко можна знайти місце для рухливої активності. Навіть якщо у вас вдома немає бігової доріжки.

Чим замінити рухливі ігри на свіжому повітрі та пробіжку в парку? А ось чим.

Зарядка для малюків і школярів

Щоб день задався, найкраще починати його з легкого тренування - зарядки. Цю істину всі ми знаємо, але в будні вранці нам ледь вистачає часу зібрати дітей до школи й садочка, а себе - на роботу - про яку вже тут зарскоріш за все, переїхала додому. Хто знає, може, звикнувши за місяць карантину починати день з зарядки, ви й надалі не зможете від неї відмовитися та переглянете свій щоденний розпорядок. А наразі без зарядки точно не обійтися.

Найпростіші вправи всі ми знаємо з дитинства:

 • Підйом витягнутих рук вгору - в сторони - вперед - вниз. І все це на рахунок від 1 до 4. Положення рук в цій вправі можна варіювати - на ваш смак.
 • Обертання рук: спочатку зап'ясть (в обидві сторони), потім передпліч, потім витягнутих рук, а потім рук, зігнутих у ліктях (долоні покладені на плечі) - вперед і назад. Ця вправа, до речі, входить до комплексу ЛФК для профілактики сколіозу - а він загрожує нашим дітям не лише за шкільною партою, а й вдома, скрутившись над гаджетами.
  Зарядка для дітей
 • Вправа з палицею - ще один хіт противосколіозної ЛФК. Паличка потрібна близько 1 м завдовжки, в діаметрі 2 - 4 см - щоб дитяча долонька могла її обхопити. Дитина витягнутими перед собою руками тримає палицю - при цьому відстань між долонями приблизно в 1,5 рази ширша за ширину плечей дитини. Витягнуті руки з палицею малюк заводить за спину, так, що палиця виявляється за ним.
  Зарядка для постави для дітей
 • Нахили вперед, в сторони, назад. За умови, що, нахиляючись вперед, ніхто не мухлює і коліна не згинає. Якщо розтяжка дозволяє, під час нахилів уперед можна торкатися підлоги не тільки кінчиками пальців, але й кулачками або всією долонькою.
 • Присідання. Поки малюк буде тренувати поставу та рівновагу, мама накачає собі красиву попу, якщо раніше це було не на часі. Про це докладніше читай тут .

До речі, з нагоди карантину улюблений українськими дітьми канал Плюсплюс готує в youtube серію роликів з корисними вправами для всієї родини. Квадрик, Трикутя та Круглик покажуть, як потрібно робити зарядку для супергероїв:

Рухливі ігри вдома

Ніхто не говорить, що «веселі старти» або бадмінтон у малогабаритній хрущовці - це слушна ідея. Здебільшого домашні рухливі ігри - не про біг і стрибки, а про розтяжку та «гутаперчеві» здатності

Лідер у цій категорії - це улюблений усіма «Твістер». Він не вимагає великої території - досить того місця, де можна розстелити ігровий килимок. Гравці не повинні бігати, стрибати чи скакати, тобто не загрожують квартирі та обстановці. Зате розтяжка тренується чудово!

Якщо хто ще не в курсі,  «Твістер» - це гра, в якій кожен учасник ставить свої кінцівки на кольорові кола - туди й у тій послідовності, куди завгодно буде долі та підступному вовчку.

Рухлива гра "Твістер"

Ще одна гарна хатня гра - хованки, особливо, якщо це сім'я «плюшкінів» з купою шаф, комодів і скринь, куди так і линуть гнучкі й зухвалі діти.

До речі, ігри з дитячою залізницею або банальними машинками на підлозі - теж неабияке фізичне навантаження, адже в процесі доводиться лазити навколішках, повзати навприсядки, пересуватися на пузі - і бог ще яким методом - просто спостерігай за дитиною в запалі такої гри. Повір, приєднавшись до нєї, ти спалиш чимало калорій. Деякі ігри з цієї добірки також легко адаптуються під домашні умови.

Допомога в хатній роботі

Досвідчена господиня знає: хатня робота ніколи не закінчується. І навіть, якщо за перший тиждень карантину ти переробила вже все, саме час братися вдруге. І ось тут тобі дуже стане у пригоді маленький різноробочий, який, по-перше, буде при ділі, а по-друге, так за день набігається туди-сюди по квартирі, що від нестачі фізичної активності точно не страждатиме. Крім банального «дай-принеси», є ще купа видів робіт, які можна доручити навіть дошкільняті: протирання пилу у важкодоступних місцях, розбір глибинних полиць шафи (куди мама через габарити несила дотягтися), човгання шваброю по підлозі (діти чомусь приходять від цієї дії в захват, чого не можна сказати про мам, яким потім доведеться-таки заново все протерти) - та хіба мало справ у юного господаря!

Прогулянка в безлюдній місцевості

І навіть в умовах жорсткого карантину залишати дитину без свіжого повітря навряд чи варто. Хоч це питання й спірне, автор цієї статті вважає, що прогулянки з дитиною навіть під час епідемії мають бути. Редакція залишає за собою право з думкою автора не погодитися.

Якщо ж ти прийняла рішення виходити з дитиною, запам'ятай прості правила прогулянок під час карантину:

 1. Гуляти тільки на свіжому повітрі, у жодному разі не поєднувати прогулянку з дитиною з походом до супермаркету або аптеки. Для прогулянок вибирати пустельні вулиці або алеї парків. Ідеальне місце - спорожнілий шкільний двір або шкільний стадіон, де зараз точно крім вас з дитиною нікого не буде.
 2. Перед виходом на прогулянку спокійно (не залякуючи), але серйозно нагадати дитині прості правила гігієни: не торкатися поручнів і стін у під'їзді, підземних переходах, парапетів на вулиці - взагалі за можливості нічого не торкатися.
 3. Під час прогулянки не чіпати обличчя руками (якщо знайдеться хоч одна дитина, яка змогла цієї поради дотримуватися протягом усієї прогулянки, ми б дуже хотіли з нею познайомитися!)
 4. Уникати дитячих майданчиків, особливо, якщо там вже є діти. В принципі, столична міська влада навіть постанову видала, що забороняє користуватися такими майданчиками на час карантину - саме для того, щоб діти не контачили на них і не передавали віруси.
 5. Не знайомитися ані з ким та не підходити до інших людей ближче, ніж на кілька метрів. Це особливо важко виконати товариському малюкові - але поясни йому, що це тимчасовий захід - тільки на період карантину. Скоро всі стануть знову здорові, і можна буде сміливо підходити до інших дітей та запрошувати їх скласти компанію в грі. А наразі при зустрічі з кимось дуже симпатичним потрібно обмежитися лише вітальним маханням і посмішкою, можна крикнути «Привіт» - а підходити не потрібно.
 6. Прийшовши додому з прогулянки, першим ділом після того, як буде знята куртка та вуличне взуття - ретельно вимити руки з милом. Це правило повинне бути з дитиною завжди по життю - незалежно від поточних епідемій і катаклізмів. І для дорослих воно теж незаперечно.