Новонароджений. Календар розвитку

зміст

Новонароджена дитина - це саме втілення крихкості. Його слід всіляко захищати і оберігати. На перших етапах життя малюка вся відповідальність за його гарне самопочуття і правильний розвиток покладається на батьків. Вони повинні забезпечити дитині максимально комфортні умови, достатнє харчування і догляд.

Залежно від фізіологічних особливостей матері і умов протікання вагітності новонароджений може з'явитися на світ доношеним або недоношеним - такі малюки народжуються раніше передбачуваного терміну. Недоношені малюки часто мають невелику вагу і досить слабенькі порівняно з тими, хто з'явився на світ після 40 тижнів, проведених всередині тіла матері. Але за правильного догляду вони досить швидко сягають норми, й надалі не спостерігається жодних відхилень у їхньому розвитку.

Зріст і вага новонародженого залежать від багатьох факторів. Це вік і фізичний розвиток батьків, раціон харчування матері, емоційний фон і рівень фізичних навантажень під час вагітності.

Зріст і вага новонароджених дітей

 

Зріст,
см

Вага,
кг

Окружність
голови, см

ХЛОПЧИКИ

низький

46,1

2,5

31,9

нижче за
средній

48,0

2,9

33,2

средній

49,9

3,3

34,5

вишче за
середній

51,8

3,9

35,7

високий

53,7

4,4

37,0

ДІВЧАТКА

низький

45,4

2,4

31,5

нижче за середній

47,3

2,8

32,7

средній

49,1

3,2

33,9

вишче за середній

51,0

3,7

35,1

високий

52,9

4,2

36,2

Одразу по народженні середня дитина має зріст близько 52 см та важить від 3 до 4 кг. Вона має порівняно велику голову (щодо тіла), слабенькі ручки й ніжки.

Оцінка новонародженого за шкалою Апгар

Через хвилину після народження дитина проходить свій перший в житті тест - її оцінюють за шкалою Апгар. Оцінка, яку отримує малюк, показує не лише його стан при народженні, але й необхідність реанімаційних заходів (якщо він народився з низькою оцінкою за шкалою Апгар).

 

0 балів

1 бал

2 бали

Забарвлення шкіри

Генералізована блідність або генералізований цианоз

Рожеве забарвлення тіла та синюшне забарвлення кінцівок

Рожеве забарвлення всього тіла та кінцівок

Частота серцебиття

Відсутня

Менша за 100

Більша за 100

Рефлекси

Не реагує

Реакція слабка (гримаса, рух)

Реакція у вигляді руху, кашлю, чихання, голосного крику

М’язовий тонус

Відсутній, кінцівки звисають

Понижчений, кінцівки дещо зігнуті

Виражені активні рухи

Дихання

Відсутнє

Нерегулярне, крик слабкий (гіповентиляція)

Нормальне, крик глосний

Варто згадати і про рефлекси , які демонструє новонароджена дитина. Їх загальна кількість сягає 75 рефлексів, серед яких можна виділити найбільш значні. Це рефлекс Моро, який полягає в тому, що, якщо прибрати підтримку, малюк спробує вхопитися за що-небудь. Спостерігається у маля й рефлекс Робінсона - дитина намагається міцно схопити пальці, вкладені в його долоні. Смоктальний рефлекс і хоботковий рефлекс, що полягає у випинанні губ при дотику до них, допомагають малюку виявляти джерело їжі. Уваги заслуговує і захисний рефлекс - малюк, що лежить на животі,  одразу повертає набік голову, щоб не задихнутися.

Як носити на руках новонародженого

Незалежно від того, скільки часу на день ти носитимеш дитину, важливо правильно її тримати. М'язи шиї у новонародженого ще заслабкі, щоб забезпечувати опору голові. Тому, беручи малюка на руки, важливо обов'язково підтримувати його голову - вона повинна розміщуватися або на твоєму передпліччі, або на долоні (якщо дитина лежить на спині).

Как брать новорожденного
Как правильно брать ребенка на руки

Для того ж, щоб взяти малюка, що лежав на животі, потрібно руку розташувати в такий спосіб: передпліччя вздовж тіла дитини, його ніжки звисають по обидві сторони від твого ліктя, а на долоні розташовується голова, повернена убік.

Носи малюка в горизонтальному положенні, при цьому голова нехай розташовується трохи вище за тіло. Не рекомендується тривале носіння дитини у вертикальному положенні, тому що так зростає навантаження на слабенькі ще хребет і кульшові суглоби.

Режим новонародженого

Режим новонародженого малюка на перший погляд простий: він складається переважно зі сну і недовгих періодів неспання, яких ледь вистачає на харчування, перевдягання та гігієнічні процедури. Вважається, що новонароджений спить 18 - 20 годин на добу. Однак всі діти різні, і ці норми умовні.

Молоді батьки в теорії знають, що малюк в перший місяць повинен весь час спати. Тож вони бувають дуже здивовані, коли маля між годуваннями неглибоко дрімає, а то і зовсім днем ​​засинає лише на кілька хвилин після годування.

Для дитини, що протягом 9 місяців була одним цілим з матір'ю, дуже складні перші тижні адаптації до «роздільного проживання». Тому фізичний контакт з мамою зараз особливо важливий. Багато дітей в перші місяці життя вимагають його практично цілодобово - малюк перестає плакати і засинає тільки на руках у мами.

Якщо твоя дитина зараз поводиться саме так, не турбуйся - час, поки малюк так сильно потребує твоєї постійної присутності, промайне дуже швидко. Зараз це здається немислимим, але зовсім скоро ти будеш з ніжністю згадувати період новонародженості своєї дитини. Наразі забезпеч собі підтримку інших членів сім'ї, делегуй їм хатні справи і насолоджуйся материнством: заколисуй малюка на руках, носи по квартирі (переміщуючись, ти створюєш вібрації, подібні до тих, що дитина відчувала 9 місяців, перебуваючи в твоєму животі), співай пісні (ніщо так не тішить слух маляти, як мамин голос, який він навчився впізнавати з тисячі інших ще задовго до народження), частіше обіймай, викладай його собі на живіт і, звичайно ж, годуй за першої вимоги.

Метод посиленого контакту мами і малюка останнім часом особливо широко застосовується для догляду за дітьми, що народилися раніше терміну або з недостатньою масою тіла. Такий підхід називається «Метод Кенгуру» та базується на трьох речах: постійне спільне перебування матері та дитини від моменту народження, грудне вигодовування за першої вимоги (при цьому не обмежується час перебування коло грудей), частий контакт «шкіра до шкіра» (роздягненого малюка викладають на животик на оголені груди мами, зверху для збереження тепла дитину вкривають байковою пелюшкою).

Однак, не всі діти вимагають постійного перебування на руках у мами. Багато новонароджених з легкістю засинають самостійно в колисці. Носити дитину на руках тривалий час, чи ні - вирішує тільки мати, грунтуючись на реакціях малюка. Жодні загальні рекомендації, як і в багатьох інших питаннях розвитку і догляду за немовлятами, не можуть бути прийняті апріорі, тому що всі діти різні. І свій власний комфортний режим взаємодії з дитиною кожна мама виробляє виключно індивідуально - на жаль, тільки методом проб і помилок, і ніяк інакше.

Уже в перші дні життя твого малюка йому слід зробити щеплення від гепатиту В і туберкульозу - див. Докладніше Календар щеплень в Україні. Якщо з дитиною все гаразд при народженні, ці щеплення йому роблять ще в пологовому будинку. У разі проблемних пологів. якщо дитині потрібен час, щоб зміцніти, щеплення рекомендовано зробити в районній дитячій поліклініці протягом першого місяця життя.

Ваш коментар