Догляд за передчасно народженою дитиною: що треба знати мамі «поспішайка»

Перинатальний центр м. Києва (колишній пологовий будинок №7) спеціально для mama.ua підготував статтю, де розказується та показується весь процес догляду за передчасно народженими дітьми. Женемо страхи та надихаємо на впевненість батьків таких малюків.

Догляд за передчасно народженими дітьми

Якщо дитина з’явилася на світ з 22 по 37 тиждень гестації, її вважають передчасно народженою. Такі дітки, порівняно зі звичайними малюками, слабші, та розвиток їх також відрізняється від малят, народжених у строк. За фізичними показниками «поспішайко» у розвитку «дожене» звичайного малюка у віці від 1 до 3 років, якщо дотримуватись правильного догляду, й він не хворіє

На що слід звернути увагу у огляді за передчасно народженим малюком, й які існують особливості, нам розповіла лікар-неонатолог вищої категорії завідувачка відділенням другого етапу виходжування недоношених дітей Перниатального центру м. Києва – Валентина Іванівна Бачинська.

Заввідділенням виходжування Перинатального центру
Неонатолог Валентина Бачинская

Годування

У більшості недоношених дітей (народжених до 34 тижня) знижені смоктальний та ковтальний рефлекси, оскільки механізми регуляції з боку нервової системи розвинені недостатньо, а смоктальна мускулатура сформована не повністю. Але незважаючи на те, що вони ще не в змозі самостійно здобувати собі поживу з маминих грудей, це не є причиною відмовлятись від грудного вигодовування. У стаціонарі такого малюка починають годувати, за можливості, якнайраніше зцідженим грудним молоком через зонд, поступово збільшуючи обсяг молока. Переважну більшість поживних речовин така дитина отримує внутрішньовенно. З початком формування смоктального рефлексу (приблизно 34 тиждень) за відсутності дихальних розладів та наявності нормального ковтання мама може пропонувати дитині груди. Якщо з якоїсь причини у мами немає молока, дитину годують молочною сумішшю з ріжка. За кордоном у таких випадках часто використовують донорське грудне молоко. Дослідження зі створення банків грудного молока ведуться також в Україні.

Для стимуляції смоктальної функції передчасно народженого малюка допускається використання соски-пустушки. На момент виписки додому дитина вже може самостійно смоктати.

Як часто годувати?

Доцільно дотримуватись режиму годування, розпочатого у пологовому будинку або у відділенні виходжування, тобто 8-разове годування кожні 3 години.

Лише при глибокій недоношеності й деяких патологічних станах кількість годувань збільшують до 10 на день.

Як вводити прикорм?

Оптимальний вік для введення прикорму – 6 місяців. Поте батьки «поспішайка» мають зважати на таке: якщо ваша дитина народилася на 3 місяці раніше, значить, до його формального віку слід додати ці 3 місяці недоношеності, відповідно, прикорм слід вводити не у 6 а у 9 місяців. Щодо того, чим саме годувати й у якому порядку, то прикорм вводиться за тими самими правилами, що й доношених дітей. Спочатку овочеві пюре, потім каші, потім м'ясо, кисломолочні продукти, хліб, вершкове масло тощо.

Слід пам’ятати, що набір ваги передчасно народженою дитиною може відрізнятись від набору ваги доношеними малюками..

Температурний режим

Одна з особливостей передчасно народженої дитини – недосконалість механізмів терморегуляції, такі діти дуже чутливі й до охолодження, й до перегріву. Тому мами ще у пологовому повинні привчитися постійно контролювати температуру тіла малюка. Нормальною вважається 36,5 – 37,5˚С. Вимірюйте температуру тіла вранці, ввечері та після повернення з прогулянки.

Прогулянки

Батькам передчасно народженого малюка слід пам’ятати, що їх дитина не менше, ніж доношена, потребує свіжого повітря. Гуляти з «поспішайком» можна за будь-якої погоди, окрім морозної та вітряної, уникаючи потрапляння прямих сонячних променів. Після виписки можна виходити з малюком на прогулянки, починаючи від 10 – 15 хвилин, тривалість прогулянок щоразу збільшують на 20 хвилин, поступово доводячи до 1 – 1.5 години.

Вдягаючи малюка слід орієнтуватися не на власні відчуття, в на температуру тіла дитини та на погоду.

Гігієна

Купання передчасно народженого малюка до загоєння пупочної ранки – у кип’яченій воді температурою 37 – 38⁰С з дитячим милом. Також варто контролювати температуру у кімнаті – не нижче 25⁰С. Важливо під час першого купання правильно занурити дитину у воду, аби його не злякати – спочатку ніжки, потім сіднички та спинку, й на завершення – плечика, підтримуючи голівку дитини. Після процедури загорнути мокре маля у рушник та обсушити. Потім на сухому рушнику розгорнути маля та обробити пупочну ранку, за необхідності й шкірні складочки. Потому одягнути дитину.

 «У Перинатальному центріміста Києва для купання є спеціальна BABY SPA кімната. Там  стоїть велика ванна, а також дві звичайні дитячі ванночки й спеціальне відро для популярного вертикального купання. Мамі перед випискою додому за бажання ми проводимо тренінг: розповідаємо, як правильно занурювати малюка у воду, допомагаємо при першому купанні, а також показуємо мамам, як допомогти дитині опанувати техніку плавання у домашній ванні. Якщо ж дитині ще рано на виписку, він з катетерами чи харчується через зонд, то для таких діток ми використовуємо сухе купання – суху імерсію».

Виписка додому

Маму з дитиною виписують додому, коли вона :

  1. Самостійно дихає й не має дихальних розладів.
  2. Дитя добре засвоює їжу (грудне молоко чи суміш), має добрий смоктальний рефлекс.
  3. Маля здатне самостійно підтримувати температуру тіла.
  4. Проведені усі лабораторні дослідження та щеплення.              

Протягом тривалого часу передчасно народжені діти спостерігалися у лікарів лише у звичайних дитячих поліклініках. Але ці діти вимагають особливого підходу й розробки індивідуального плану спостереження та реабілітації після виписки. В усьому світі давно практикується система катамнетичного нагляду за передчасно народженими дітьми після виписки з пологового будинку. Лікарі кабінету катамнезу займаються профілактикою різноманітних захворювань, пов'язаних з незрілістю дитини й перинатальною патологією, а також ранньою діагностикою цих захворювань й усуненням проблем, що заважають нормальному зростанню та розвитку дітей. В Україні таких кабінетів менше, ніж за кордоном, але вони є.

«На базі Перинатального центру міста Києва функціонує кабінет катамнестичного нагляду за дітьми. власне поняття "катамнез" для багатьох батьків мало знайоме, тому перед випискою ми проводимо з ними бесіди й розповідаємо детально не лише про те, як треба доглядати новонародженого, але й про те, які ще дослідження їм необхідно буде профти у майбутньому, яке потрібне лікування тощо. У нашому кабінеті катамнезу працює неонатолог, офтальмолог, психолог, невролог, медсестра. Своїх пацієнтів ми спостерігаємо протягом до 3 років».

mama.ua дякує за цей матеріал Перинатальному центру м. Києва.