Масляна - одне з найвеселіших та найулюбленіших у народі свят. По-перше, тому що триває цілий тиждень. А по-друге, тому що передбачає веселі гуляння на свіжому повітрі та, звичайно ж, галасливі і щедрі застілля.
Рецептів "масляних" частувань безліч, але всі вони зводяться до основних принципів: це молочна їжа. Тому що напередодні Великого посту м'ясо вже не вживається, але піст як такий ще у свої права не вступив, а тому гастрономічні задоволення доречні і, більш того, є обов'язковими.
Про те, звідки пішли традиції Масляної, і яке сакральне тлумачення вкладається в ту чи іншу страву, читай за посиланням.
Ми лише перерахуємо найпростіші рецепти базових видів тіста головних страв на Масляну, які тобі не важко буде приготувати разом із дитиною. Отже, мама-шеф, надягай фартух і ковпак на свого кухарчука та вирушайте на кухню.
Вони ж - основа для обожнюваних в Україні налисників. Варіювати начинки можна нескінченно: від солоних (червона ікра з рубаною зеленою цибулею, рубаний оселедець, смажена і подрібнена куряча або яловича печінка та ін.) до солодких (сир зі сметаною, цукром, родзинками і ваніллю; всілякі поєднання ягід та кремів; джеми і варення; шоколад або оригінальна нутелла).
Але основою всієї цієї пишноти, що визначає майстерність господині, є тонкий млинець, рівномірно прожарений до приємного золотистого кольору, еластичний та ніжний.
Як домогтися такого тіста? Є варіанти на дріжджах і без них. Але, якщо ми хочемо отримати найтонше тісто - основу для налисників, а не товстого панкейка - краще зупиниться на класичному бездріжджовому рецепті на основі молока і яєць.
А от скільки вийде млинців із зазначеної кількості продуктів, відповісти одразу складно - все залежить від діаметра сковороди. Але штук 20, щонайменше, вийде, з урахуванням порваних та зіпсованих (горезвісний «перший млинець»).
Ще однією традиційною "масляною" стравою вважаються оладки. Вони, на відміну від млинців, не повинні бути ні тонкі, ні прозорі, а саме навпаки - чим пишніше, тим краще. Їдять їх тільки з солодкими топінгами - варенням, джемом, нутелою або згущеним молоком. А начинок не використовують взагалі ніяких - хіба що в тісто додають порізане на скибочки яблуко і іноді - родзинки (хоча, вони можуть пригорати та перетворюватися в неапетитні вуглинки).
Але як досягти цієї пишності, особливо, якщо з дріжджовим тестом возитися не хочеться? Зараз і розповімо. Отже, найшвидший, найекономніший і найсмачніший рецепт.
У деяких джерелах в даному рецепті згадується ще і яйце, але практика показує, що і без нього оладки чудово тримають форму, більш того, виходять ще ніжнішими. Тож веганів і алергіків цими оладками теж можна сміливо пригощати.
Ну і куди ж український Сиропуст (він же Масляна, він же Масляний тиждень, він же Сирний тиждень) без вареників! Багато поборників старовини навіть вважають саме вареник, а не млинець, символом споконвічно-української Масляної. Тут, як і з налисниками - ти можеш обирати будь-які начинки: від розморожених ягід або перетертого з цукром і ваніллю сиру до картопляного пюре зі шкварками або тушкованої капусти. Але головний секрет вареників - правильне тісто, тонке, але достатньо еластичне, щоб утримувати начинку всередині та не розварюються. До речі, його ще потрібно вміти правильно і красиво защипувати - але про це пізніше.
Весь парадокс тіста для вареників полягає в тому, що, чим менше в ньому інгредієнтів, тим краще воно вийде. Бо найправильніше - прісне тісто, в яке, окрім дрібки солі, входить лише 2 інгредієнта: борошно і вода. Але як їх з'єднати в ідеальній гармонії - про це зараз і поговоримо.
Взагалі-то, це доволі умовні пропорції - все залежить від клейкості конкретного сорту пшениці, з якого зроблене борошно, яке сьогодні потрапило тобі в руки. З досвідом приходить розуміння того, яким саме має бути тісто, щоб відмінно розкочувалося, ліпилося, але не клеїлося до пальців. Але орієнтуватися потрібно все ж на ці пропорції.
А тепер обіцяний бонус - майстер-клас із красивого запечатування країв вареника. Цієї премудрості можна навчати дітей, навіть найменших - адже в процесі не використовуються ані ножі, ані щось дрібне або небезпечне для малюків. До речі, у дітей вареники можуть вийти навіть кращіми, ніж у тебе - адже пальчики у них маленькі.
Щоб красиво скріпити край, перш за все, не перестарайся з начинкою, щоб вона не вилазила між країв тіста - достатньо потрапити хоч малій її кількості, і краї не склеїти надійно, а під час варіння взагалі такий вареник розвалиться.
Отже, спочатку просто защипніть краї, які необхідно скріпити, подушечками пальців. А тепер будемо робити красу поверх цього защипа. Робочою поверхнею буде бічна частина верхньої фаланги великого пальця правої руки (якщо ти правша).
Тримаючи вареник у лівій руці, защипують трохи тіста знизу саме цієї бічною частиною верху великого пальця. Кроки роби маленькі - тоді твій край нагадуватиме спіраль - те, що в народі називають «ліпити вареники косичкою».
Найбільш наочно цей процес показаний у даному відео, знайденого нами на теренах ютуба:
Ваш коментар