Що таке перейми

29 березня 2018 р. 16:36

Ти прекрасно знаєш в теорії, що пологи починаються з перейм. Ти також чула про існування хибних (тренувальних) перейм. А чи зможеш ти відрізнити одне від одного? Прочитавши цю статтю - зможеш.

Перейми: відчуття

Останній триместр - це важкий час як для мами, так і для малюка. Відбувається дуже багато змін, які готують організм до найвідповідальнішої роботи жінки - пологів. Приблизно з 29 тижня вагітності ти починаєш відчувати, що живіт кам'яніє, і з'являється незначний біль. Ось вони перейми! Хапаєш сумки й мерщій до пологового будинку. Їдеш, дуже нервуєш, адже рано ще народжувати. Приїжджаєш до лікаря, а тобі кажуть: «Чого ви приїхали? Це всього лише прейми Брекстона-Гікса!» Практикуючі акушери-гінекологи стикаються з такими пацієнтками дуже часто.

Що таке помилкові перейми

Зазвичай у третьому триместрі матка починає активно готуватися до пологів - пробує скорочуватися. Акушери- гінекологи називають цей процес по-різному: помилкові перейми, хибні перейми, тренувальні перейми, передвісникові перейми, перейми Брекстон-Гікса. Жінки, які народжують вперше, можуть переплутати їх зі справжніми переймами та безпідставно нервувати.

Тренувальні перейми - це відчуття важкості внизу живота або у попереку, на тлі наростання напруги. Матка ніби кам'яніє - якщо прикласти руку до живота, можна чітко відстежити це.

Мета помилкових перейм - підготувати матку до пологів, активно скорочуючи її стінки. Внизу живота відчувається наростаючий тягнучий біль. Такі спазми не розкривають матку і не вважаються небезпечними.

Вперше помилкові перейми описав доктор Джон Брекстон-Гікс у 1872 році. Він зазначив, що у пацієнток з наближенням дати пологів наростає так званий матковий тонус. Трапляються нерегулярні напади напруги, які, однак, не ведуть до розкриття шийки матки. Тривати такі напади можуть від півхвилини до двох, і, що характерно, не мають жодної регулярності.

Чому відбуваються помилкові перейми

З початку вагітності в організмі жінки на першому місці був гормон прогестерон. Він «керував» всією вагітністю, а саме: забезпечував нормальний тонус матки (розслаблений стан м'язів), нормальне зростання та розвиток плоду, своєчасну доставку до нього кисню та поживних речовин, захист від інфекцій.

До кінця вагітності кількість прогестерону зменшується, і в роботу вступають інші жіночі гормони - естрогени, які повинні підготувати родові шляхи до пологів:

 • від естрогенів залежить податливість, тобто - й швидкість розкриття шийки матки в першому періоді пологів,
 • у другому періоді, коли шийка матки повністю розкриється, і плід почне проходити родовими шляхами, естрогени забезпечать еластичність і розтяжність стінок піхви - від цього багато у чому залежитиме тривалість потуг.

Так от, аби всі періоди пологів пройшли успішно, необхідна підготовка (тренування). Організм жінки сам готується до пологів - скорочує та розслабляє матку під впливом відповідних гормонів (прогестерону і естрогену).

І, щоближча дата пологів, тим сильніше змінюється баланс цих гормонів (зменшення прогестерону й збільшення естрогену), тобто тим частіше й інтенсивніше відчуваються помилкові перейми.

Помилкові перейми: ознаки
Тренувальні перейми перед пологами відчувають не всі майбутні мами

Характеристика тренувальних перейм

Щойно ти відчула невелику напругу внизу живота, не варто одразу бігти до лікаря. Прислухайся до себе: можливо, це тренувальні перейми. Нижче наведені особливості помилкових перейм, які допоможуть тобі визначити їх.

Характерні риси помилкових перейм:

 • перейми непередбачувані та неритмічні;
 • відчувається стискання у верхній частині матки, внизу живота або паху;
 • нерегулярність (менш ніж 5 - 6 перейм на годину);
 • концентрація тонусу і болю в певній одній області (за справжніх перейм біль йде через весь живіт у нижню частину спини);
 • помилкові перейми не завдають сильного болю;
 • поступово згасають, а потім і зовсім припиняються (якщо на момент помилкових перейм жінка перебувала у розслабленому стані, відпочивала чи спала, то вона їх може навіть не помітити).

Взагалі тренувальні перейми безболісні, але чимдалі вони стають сильнішими і відчутнішими.

Нормою також є і повна відсутність помилкових перейм (тобто, якщо жінка їх не помічає, це не означає, що їх зовсім немає).

Що може викликати тренувальні перейми

 • активна діяльність мами (надмірні фізичні навантаження);
 • активні рухи малюка всередині матері;
 • переживання, хвилювання вагітної жінки;
 • наповненість сечового міхура;
 • зневоднення;
 • секс, а саме, оргазм.

Деяких ситуацій неможливо уникнути, а деякі можна контролювати і краще зайве не провокувати перейми Брекстона-Гікса.

Як полегшити перейми Брекстон-Хікса

Є певна кількість способів знизити або взагалі припинити неприємні відчуття при помилкових переймах:

 • змінити позу (якщо ти сиділа, стояла, лежала, необхідно поміняти положення);
 • попити води;
 • прийняти теплий душ або ванну (тривалістю не більш 10 хвилин, і вода не повинна бути гарячою);
 • подихати свіжим повітрям;
 • розслабитися під музику (це може бути звуки природи, медитативні композиції тощо);
 • зайнятися дихальною гімнастикою. Згідно з опитуванням жінок цей спосіб є найдієвішим. Про нього поговоримо нижче.

Коли звертатися до лікаря за передвісникових перейм

Помилкові перейми - це абсолютно нормальне явище при вагітності, але є низка ознак, за наявності яких тобі необхідно звернутися до лікаря. Вони можуть становити загрозу виношуванню вагітності. Нижче ми привели основні:

 • кров'янисті виділення (ймовірність відшарування плаценти);
 • водянисті виділення (ймовірність порушення цілісності плодового міхура та підтікання навколоплідних вод);
 • виділення щільною слизу (відходить слизова пробка);
 • сильні болі у попереку, внизу живота, у куприку;
 • зниження активності рухів дитини;
 • відчуття сильного тиску на промежину;
 • повторення переймів більше чотирьох разів на хвилину.

Ці явища повинні стати сигналом терміново телефонувати до лікаря або викликати швидку допомогу. На прийомі у лікаря поділися своїми відчуттями, у тому числі, якщо помилкові перейми виникають, на твою думку, занадто часто, і, тим паче, якщо вони почалися на ранніх термінах вагітності.

Предвестники родов: опущение живота, ложные схватки
Отличить ложные схватки от настоящих на самом деле несложно

Якщо термін вагітності вже великий, а перейми стають частішими, інтенсивними, тривалими та регулярними - можливо, це вже початок пологової діяльності. Тоді терміново потрібно їхати до пологового будинку на зустріч зі своїм малюком!

Справжні перейми

А тепер переходимо до найцікавішого: якщо ми так довго описували тренувальні перейми, пора поговорити про справжні.

Ось їх описувати довго немає потреби, бо, як ти не раз вже чула від більш досвідчених подруг: коли вони почнуться, ти ні з чим не зможеш їх сплутати. Проте, коротко розкажемо про це явище.

Справжні перейми перед пологами характеризуються такими рисами:

 1. Відчуття жінки на початку справжніх перейм подібні аналогічним відчуттям при тренувальних, з тією лише різницею, що справжні перейми значно болючіші.
 2. Часто біль не локалізується внизу живота, а поширюється на весь поперековий пояс. Проте у кожної жінки больові прояви унікальні: деякі мами згадують, що живіт у них взагалі не болів, але при цьому буквально «розколювалася» спина.
 3. Головна відмінність справжніх перейм від тренувальних - динаміка. Кожен наступний напад стає інтенсивнішім за попередній, при цьому тривалість його збільшується, а інтервали між нападами - скорочуються. Це загальна картина розвитку першого періоду пологів, характерна для всіх майбутніх мам.
 4. Справжні перейми - невідворотні і непідвладні регуляції ззовні. Тобто ні зміна положення тіла, ні зміна виду діяльності, а тим паче, пиття водички та вдихання свіжого повітря - ніщо не зможе зупинити процес. Перейми будуть лише частішати та посилюватися, що б ти не робила, і призведуть до свого логічного завершення - потуг та народження малюка.

Як відрізнити тренувальні перейми від справжніх

Подсумуємо все, вище викладене, у порівняльній таблиці.

 

Перейми Брекстона-Гікса

Справжні пологові перейми

Больові відчуття

відсутні або слабко виражені

явні, сильні, щоразу посилюються

Регулярність

відсутня

обов’язкова, у динаміці скорочуються інтервали між переймами, натомість тривалість кожної перейми збільшується

Залежність від поведінки жінки

можна послабити або повністю зняти дискомфортні відчуття

перейми посилюватимуться, що б ти не робила

Розкриття шийки матки (визначається лікарем під час огляду)

не відбувається

головна мета переймів – розкриття шийки матки, тож воно дедалі збільшуватиметься та поступово сягає 10 см

Детально про відчуття жінки під час тренувальних перейм та про їх відмінностях від справжніх пологових перйм дізнайся з відео-консультації, наданої YouTube-каналі mama.ua доктором Оленою Михайлівною Челпан, акушером-гінекологом вищої категорії з 25-річним досвідом роботи, яка здійснює прийом в Маріупольському територіальному медичному об'єднанні здоров'я дитини і жінки і медичному центрі "Адастра".

Дихання під час перейм

Одна з головних умов нормального проходження перейм - це дихання. Помилкові перейми дають можливість жінці потренуватися правильно дихати під час пологів.

Найпоширенішими є наведені нижче дихальні практики - тільки методом проб та помилок ти вибереш оптимальну для себе.

 1. Під час наростання перейми дихати необхідно поверхнево, ніби «по-собачому». Щоправда, не рекомендується дихати таким чином більше 4 хвилин, адже може піти обертом голова.
 2. На піку болю повільно видихни до кінця, а потім вдихни - так само глибоко.
 3. Ще один популярний спосіб - повільний вдих через ніс і різкий короткий видих через рот.

mama.ua щиро сподівається, що до того моменту, коли ти дочитаєш цю статтю, у тебе не залишиться сумнівів з приводу того, як відрізнити справжні перейми від помилкових. І, якщо ти встановила, що твої перейми - справжні, ми не сміємо більше тебе затримувати.