Харчова залежність - дуже поширене явище 21 століття. Вона проявляється в надмірній тязі до їжі, й поневолює все більше людей. Про напасть розмірковує психолог, колумніст mama.ua Юлія Кондратевич.
Багато людей звикли "заїдати" свої проблеми та стресові ситуації, таким чином на психологічному рівні їм стає легше, зменшується тривога. Але це лише верхівка айсберга, проблема харчової залежності знаходиться глибоко всередині нас.
Все, що у нас не виходить, змушує нас "заїсти" це, і так, нам здається, біль та проблема вщухає, але чомусь вона потім знову з'являється. І це просто-напросто замкнуте коло, яке ніколи не розірвати.
Постійне "заїдання" своїх проблем може призвести не лише до серйозних психологічних проблем, але також і до важких фізичних хвороб, зокрема діабету, гіпертонії внаслідок надмірної ваги, проблем з шлунковим-кишковим трактом, серцево-судинною системою тощо.
Харчова залежність - це така сама залежність, як наркоманія чи алкоголізм. Тому що включаються однакові процеси, й людина потрапляє до дофамінової пастки.
Механізм такий:
ми відчуваємо стрес → виділяється гормон кортизол → це збиває нормальну роботу організму → мозок шукає шляхи виробити дофамін (гормон задоволення), найпростіше його отримати від їжі або сексу. Причому, першу отримати, зрозуміло, легше за все.
Чому ми любимо солодку їжу?
У вуглеводах більше енергії, необхідної для роботи мозку.
Чому не виходить іноді схуднути?
Рептильна частина нашого мозку все не звикне до продуктового достатку і відкладає жирові запаси на наступний голодний період, особливо під час стресу, адже невідомо, що буде завтра.
Любов до їжі - це не погано, погана надмірна любов до їжі, думки про те, що їжа вирішить всі внутрішні конфлікти, і сприйняття їжі єдиним, що приносить задоволення.
І хоч харчова залежність прирівнюється до залежності від алкоголю та наркоманії, та позбутися від неї набагато простіше, важливо тільки дотримуватися кількох правил:
Автор цього матеріалу - Юлія Кондратевіч - психолог, психотерапевт, член Київської асоціації практикуючих психологів і психотерапевтів (КАППП), член Української спілки психотерапевтів (УСП), магістр психології, автор психологічного блогу на mama.ua.
Читай інші статті Юлії Кондратевіч на mama.ua або на її персональному сайті kondratevich.com.
Ваш коментар