Те, що ти маєш розповісти дитині про гігієну, редакції mama.ua повідомила педіатр Medical Club GRACE Галина Ільїна, лікар вищої категорії, що має 39 років лікарської практики.
Гігієна у перекладі з грецької означає «те, щоприносить здоров'я». Інакше кажучи, це комплекс заходів для зниження ризиків захворювань.
Чому ж виникла потреба в гігієні? Дуже давно люди зрозуміли, що багато захворювань викликаються дрібними організмами, які легко розповсюджуються серед людей через повітря, брудні руки, брудну воду, продукти харчування та контакт з тваринами.
Як виявилося, мікроорганізми - це найчисленніший вид живих істот на Землі. Вони були найпершою формою життя на планеті і, ймовірно, будуть останньою. Вони виробили найкращу стратегію виживання. Їх знаходять всюди: в космосі і на дні океанів. Деякі з них здатні виживати за температури, від якої наша кров закипіла б, а інші зберігають життєздатність за температури нижче від точки замерзання. Деякі види бактерій навіть здатні впоратися з радіацією, що у тисячі разів перевищує граничний для людини рівень. Ці мікроскопічні створіння можуть живитися практично чим завгодно - від цукру й крохмалю до сонячного світла та сірки. У них немає очей, вух, носів або зубів. Вони не дихають і не їдять, як це робимо ми. Їх неможливо побачити неозброєним оком. Але вони всюди, і їх не варто недооцінювати.
Більшість з них є нашими невидимими безпечними сусідами і навіть помічниками. Наприклад, шкіра дитини вже на 3-й день життя покрита такою кількістю мікроорганізмів, що у 10 разів більше кількості власних клітин. Загальна вага бактерій дорослої людини сягає 2-х кг. Останнім часом мікробіом людини розцінюється як самостійний орган.
Найчастіше ми живемо у співдружності з ними, а деякі настільки корисні для нас, що людина не вижила б без них. Але серед величезної кількості мікроорганізмів є дуже небезпечні хвороботворні особини, що викликають важкі, іноді смертельні захворювання. У минулі часи епідемії різних хвороб забирали життя тисяч людей, знищували населення цілих міст. Люди шукали способи захисту від інфекцій. Саме тому в процесі еволюції з'явилися правила і засоби гігієни. Треба визнати, що правила майже не змінилися з давніх часів, але дуже змінилися засоби, способи й можливості гігієни.
Існують певні параметри вологості та температури приміщень, за яких наші слизові оболонки очей, носа та дихальних шляхів не пересихають і функціонують оптимально. Температура повітря 200 для дорослих і 230 для немовлят за вологості 40 - 60% вважаються оптимальними. Особливо такі параметри навколишнього середовища необхідно дотримуватися за вірусних інфекцій, наприклад, при грипі. Для хворого важливо залишитися на кілька днів вдома, щоб не поширювати вірус і швидше одужати. Щоб не заражати людей, які контактують з такою людиною, їй потрібно користуватися маскою.
Медичні маски теж були винайдені у давнину з гігієнічною метою. Містами під час епідемій, особливо чуми, ходив лікар, який мав довгий костюм і маску з пташиним дзьобом. Отвори для очей закривалися склом. У довгий дзьоб набивали трави, які дезінфікували повітря, надавали йому приємного запаха, а довгий дзьоб допомагав дистанціюватися від хворого.
Бактерії живуть на нашій планеті більше 3-х мільярдів років. Перші бактерії з'являються на тілі людини при її народженні, а їх основний набір, з яким людині доведеться прожити все життя, вона набуває вже до трьох років.
Близько 70% бактерій нашого кишечника ще невідомі науці. Але відомо, що тільки 1% одноклітинних мікроорганізмів в нашому тілі може провокувати різного роду захворювання. Деякі з них дуже небезпечні, можуть викликати смертельні захворювання.
В історії відомий такий факт: одного разу відомого мікробіолога Луї Пастера викликали на дуель. Як людина, яка отримала виклик, вчений мав право вибрати зброю. І вибрав. Він сказав секунданту, що принесе на поєдинок дві колби: одну з чистою водою, іншу з вірусами, що викликають смертельне захворювання - віспу. Противник вибере одну і вип'є з неї рідину, сам Луї зробить те ж з другою. Битися на «біологічній зброї» недруг Пастера не захотів, продовження цієї історії не було.
Було б величезною помилкою думати, що нашими гігієнічними заходами ми можемо повністю і назавжди позбутися усіх мікроорганізмів. Їх здатність виживати вище наших можливостей з боротьби з ними. Та й не потрібно це.
Дослідження 11000 дітей встановило, що «стерильність» приміщень збільшує ризик виникнення алергій та бронхіальної астми. Багато бактерій є основою харчового ланцюга, без якого ми не могли б вижити на Землі.
Іноді для дуже чистих приміщень використовується термін «тут стерильно». Не хочеться вас розчарувати, але через мікроскоп можна побачити, що «стерильності» ніде немає. Навіть на дні найглибшого місця в світі - тихоокеанського Маріанського жолоба - вчені виявили 13 різновидів бактерій, які досі були невідомі.
Британські вчені підрахували, що, якби люди регулярно мили руки і до того ж робили це правильно, щороку вдавалося б врятувати 1 мільйон людських життів. Ці цифри вражають.
Саме тому в сучасному світі до заклику «мийте руки після туалету» ми повинні додати «мийте руки після використання мобільного телефону і комп'ютера».
Сучасний світ багатий новими засобами гігієни: антисептичне мило, серветки та спреї, знезаражувальні таблетки для води, засоби для боротьби з паразитами, сучасні медичні маски, респіратори, рукавички, окуляри, спеціальні лампи для знезараження повітря в приміщеннях, зволожувачі та кондиціонери і т. д .
Але найпростішим, дешевим і дієвим залишається миття рук з милом !!!
Редакція mama.ua висловлює подяку клініці Medical Club GRACE і особисто лікарю Ільїній за підготовку цього матеріалу!
Ваш коментар