Видалення гланд: показання та наслідки

26 березня 2018 р. 15:00

Проста операція для медиків і психологічний удар для дитини, а також безліч переживань для батьків. Видалення гланд (мигдалин) - чи варто? Які показання та наслідки такої процедури?

Запалені мигдалини

Гланди (мигдалини) розташовані по обидва боки горла. Вони виступають як захист від інфекцій, які проникають до організму через ніс та рот. Мигдалини є частиною захисної лімфатичної системи організму, яка відновлює клітини, які буквально пожирають бактерії при інфекціях. За часів нашого дитинства лікуванням та профілактикою хвороб горла і дихальних шляхів було видалення мигдалин (гланд). Сьогодні ці операції рідко рекомендуються. Ти, можливо, навіть пережила цей страшний момент у своєму дитинстві як операція з видалення гланд, після якої зазвичай нагороджують морозивом? Сьогодні більшість дітей позбавлені такого хірургічного втручання, оскільки лікарі знають наразі більше про ці тканини і про те, як лікувати гланди та боротися з інфекціями дихальної системи. Але в деяких випадках і сучасні лікарі приймають рішення вирізати гланди.

Симптоми запалення гланд (мигдалин)

Пораженные гланды. Гланды фото
Воспаленные гланды

Іноді мигдалини потерпають від бактеріальних інфекцій. Інфекція, відома як тонзиліт, зазвичай вражає дітей у віці від трьох до шести років. Симптоми такої інфекції або іншими словами - ангіни, аналогічні тим, які проявляються при грипі, отже може бути складно знайти відмінності між ними. Ознаки інфекції включають: труднощі при ковтанні, запалення мигдалин (гланд), білі або жовті плями або наліт на мигдалинах (гландах), гній на гландах (мигдалинах), біль у горлі, набрякання залоз на шиї, лихоманку. Часто, після набрякання від інфекцій, гланди без лікування повертаються до свого первісного вигляду.

Але якщо твоя дитина має такі симптоми більше 48 годин або у неї вже спостерігався тонзиліт, звернися до педіатра. Інфекція за відсутності лікування може призвести до хворобливих абсцесів у тілі або навколо мигдалин. Лікар огляне горло дитини і після діагностування запалених гланд призначить адекватне лікування. Якщо виявлений тонзиліт, ймовірно, буде рекомендований 10-денний курс антибіотиків. В такому разі симптоми повинні зникнути протягом декількох днів, але важливо пройти весь курс, щоб інфекція не повернулася незабаром.

Видалення гланд (мигдалин) необхідно, якщо:

  • набряк мигдалин створює труднощі для дихального процесу або ковтання;
  • збільшені гланди спотворюють мову;
  • опухлі гланди стали причинами вушних захворювань;
  • ангіна або тонзиліт повторюються регулярно з невеликими проміжками у часі;
  • лімфовузли під щелепою залишаються опухлими навіть при лікуванні антибіотиками.

Як видаляють гланди (мигдалини)

Видалення мигдалин - тонзилектомія - є хірургічною процедурою, яка вимагає загальної анестезії. Допоможи зробити операцію менш лячною для дітей, пояснюючи, що станеться, як вирізають гланди (зрозуміло, добираючи правильні слова, аби не злякати дитину ще більше).Відповідай на вісі дитячі питання і запевняй постійно, що ти будеш поруч протягом всієї операції. Можливе також місцеве знеболення. У будь-якому випадку, анестезія робить негативний вплив на організм, але місцева менш небезпечна.

Під час операції мигдалини видаляються. Це є простою операцією з медичного боку, отже ризики мінімальні. У провідних клініках сьогодні практикується видалення гланд лазером, а не класичним скальпелем. Процедура може бути здійснена або в лікарні, де дитина переьуватиме протягом одного-двох днів, або це може бути зроблено в амбулаторних умовах, і дитина може повернутися додому.

Увеличенные миндалины (гланды)
Миндалины: удаление и последующее восстановление пройдет легче, если мама будет рядом

Горло твоєї дитини болітиме протягом декількох днів після операції. М'яка їжа, в тому числі морозиво, креми та супи можуть допомогти заспокоїти біль.

Лікарі обіцяють, що дитина повернеться до нормальної життєдіяльності протягом тижня після операції.

На жаль, відсутність гланд абсолютно не означає, що тепер хвороби й інфекції оминатимуть дитину. Через те що захисного бар'єру, яким були мигдалини, немає, збільшується загроза захворіти на хронічний фарингіт, хронічний бронхіт тощо. Тому тільки лікар, а краще - кілька лікарів, повинні вказати на необхідність видалення гланд.