Народження малюка - величезна радість для батьків. А також велика відповідальність за його здоров'я та майбутнє. Перше, що пропонують у пологовому будинку мамі - це погодувати дитину найкращою для нього їжею - грудним молоком.
І ми знаємо, що в першому годуванні закладена не тільки їжа, але й передача дитині всієї необхідної мікрофлори для нормального функціонування кишечника. У період годування мама передає дитині не тільки корисні, але й потенційно шкідливі бактерії. Боятися таких слів не варто, адже разом з ними дитя отримує й антитіла до них.
Доволі часто в нашому сучасному світі немовлятам (часто до 3-х місяців) роблять аналіз калу на дисбактеріоз, а мамі - перевіряють грудне молоко на патогенні мікроорганізми. Причина такої дії - кольки, занепокоєння малюка, стул не такий консистенції, як видається належним мамі тощо. Коли ж в результатах аналізів знаходять слово стафілокок, починається паніка: що робити, чим годувати, як лікувати? Давай розберемося, що ж це за мікроб - стафілокок, звідки він береться та, найголовніше, що робити, якщо у дитини, а тим паче, в маминому молоці він виявлений.
Стафілокок - це вид бактерій, які дуже поширені в природі. Представників цього роду можна зустріти практично скрізь: у повітрі, у воді, у тілі тварин або людини. І грудне молоко - не виняток, адже доведено світовою наукою, що воно не є стерильним.
Можна виділити два види стафілокока:
Саме виходячи з того, який вид стафілококу виявлений у аналізах, і наявності симптомів лікарі можуть рекомендувати: лікувати або не лікувати.
Нерідкі випадки, коли стафілокок знаходять в грудному молоці. Логічно, що у матусі виникає питання: звідки там стафілокок? Як лікувати? Чи продовжувати годувати грудьми? Як це позначиться на дитині?
Важливо! Виявлення стафілокока в грудному молоці без наявності симптомів у дитини - це не привід для застосування антибіотиків.
Стафілокок - це не симптом, який варто лікувати. Ця бактерія може жити в організмі, але не завдавати шкоди, адже людина має антитіла до стафілококу, й імунітет не дозволить бактеріям сильно ділитися, тим самим збільшуючи свою чисельність. Якщо мама годує малюка грудьми, вона передає йому захист від цієї бактерії. Як говорить Є. О. Комаровський: «Дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, має право на будь-який вид, колір, кількість випорожнень, якщо це не відбивається на її стані, вазі, зрості».
Лікувати варто не результати аналізів, а конкретні симптоми хвороб (про них ми розповімо нижче), звертаючи увагу на загальний стан здоров'я матері та дитини.
Виявлення стафілокока у грудному молоці без наявності симптомів у дитини - це не привід для застосування антибіотиків.
При заборі грудного молока на аналіз можна занести стафілокок, адже він присутній навіть у повітрі, а створити повну стерильність неможливо. Бактерія в молоці не живе й не розмножується, вона потрапляє в протоки виключно з пошкоджених ділянок шкіри, наприклад, з тріщин в сосках або з закупорених протоків. Травми на шкірі - це ворота для бактерій, адже там виникає прекрасне середовище для їх розмноження: тепло й волого.
Якщо лікар призначив лабораторні дослідження грудного молока, то при заборі матеріалу варто дотримуватися кількох правил, щоб знизити ризики зараження стафілококом з довкілля:
За результатами аналізів та наявності симптомів лікар буде приймати рішення про лікування.
Шляхи зараження стафілококом:
Аналіз на стафілокок в грудному молоці не завжди показовий
Найбільш часті шляхи зараження грудного молока стафілококом:
Наявність стафілокока в аналізах не є показанням до медикаментозного лікування, але задуматися варто. Адже досить невеликого зниження захисних функцій організму - й інфекція може спровокувати відповідні симптоми.
У дітей є кілька факторів, які збільшують ризики розвитку захворювання:
На тлі розвитку деяких захворювань лікар може запідозрити наявність стафілококу в організмі малюка:
Важливо! Усі перелічені вище захворювання вимагають лікування в стаціонарних умовах із застосуванням комплексу препаратів: протимікробних ліків, антибіотиків, вітамінів. Неприпустимо самолікування або ж застосування народних засобів, примочок, мазей. Такі маніпуляції призводять до того, що стафілокок стає більш стійким до засобів боротьби з ним.
Захворювання, викликані стафілококом, вимагають лікування. Але саме захворювання, а не сам факт виявлення бактерії в молоці!
У медичних установах є спеціальний протокол лікування стафілококової інфекції. Боротьба з бактерією проводиться не тільки за допомогою антибіотика, а й іншими засобами (препарати ми не вказуємо, щоб не було спокуси зайнятися самолікуванням).
В цілому стратегія лікування стафілококової інфекції виглядає так:
Незаперечним є той факт, що стафілокок викликає важкі захворювання, але в більшості випадків ця бактерія не є такою вже небезпечною. Найчастіше у разі потрапляння в кишечник дитини вони не викликають важких захворювань. Саме в грудному молоці міститься величезна кількість імуноглобулінів і речовин, які захищають малюка від інфекції.
Тому педіатри, акушери-гінекологи рекомендують продовжувати грудне вигодовування при наявності стафілококу, але за відсутності інших симптомів супутніх хвороб.
Важливо! Рішення про відлучення від грудей повинні приймати не тільки мама, але і досвідчений лікар-педіатр. Саме молоко не є джерелом хвороби, а проблема криється в наявності джерела у мами, і в зниженні імунітету у дитини. Відповідно заходи повинні бути спрямовані не тільки на боротьбу з вже наявним стафілококом і його наслідками, а й на підвищення імунітету та зміни способу життя.
Педіатри, акушери-гінекологи рекомендують продовжувати грудне вигодовування при наявності стафілокока, але за відсутності інших симптомів супутніх хвороб.
Профілактика захворювання дуже проста і не вимагає додаткових витрат:
Не бійся слова «стафілокок». Будь уважна до свого малюка, годуй за вимогою, а якщо виникають питання зі здоров'ям, краще проконсультуватися у лікаря-педіатра.
Ваш коментар