Сухий кашель у дитини

16 листопада 2017 р. 16:06

Існує безліч факторів, що провокують сухий кашель у дитини. Наше завдання - розібратися у причинах виникнення симптому та усунути їх.

У дитини сухий кашель

Кашель - це захисна реакція організму, за допомогою якої звільняються дихальні шляхи від слизу, що скупчився, або сторонніх часток (наприклад, у разы потрапляння крихт їжі). Саме така реакція допомагає очистити бронхи, трахею та гортань.
Перше, на що ти повинна звернути увагу, почувши сильний кашель у дитини - характер цього кашлю.

Варіантів лише два:

 • мокрий кашель, що йде з глибини грудної клітини, з виділенням мокротиння або без, за звуком - хрипкий, ніби клекіт, дещо здавлений;
 • сухий кашель, що утворюється в гортані, дає дитині відчуття першіння, тобто постійного неприємного лоскотання, за звуком - ніби плескання, схоже на ляпас, глухий.

Якщо ти визначила сухий кашель, то скоріш за все, у твоєї дитини - гостра респіраторна вірусна інфекція. Як правило, сухий кашель у дітей виникає на початковій стадії хвороби, в першу добу з моменту застуди. Віруси, потрапляючи на слизову верхніх дихальних шляхів, посилюють розвиток запалення, набряк і подразнення задньої стінки гортані та горла. Сухий кашель - це типовий «побратим» таких простудних захворювань як:

 • ГРЗ і ГРВІ;
 • бронхіти та трахеїти;
 • ларингіт та фарингіт.

Інші причини, що провокують сильний кашель, сухий і глухий

Сухий «гавкаючий» кашель у дитини може виникнути також внаслідок:

 • дитячих інфекційних захворювань, наприклад, у разі кору, кашлюку;
 • алергічних реакцій після вдихання із забрудненим повітрям дрібних сторонніх часток, наприклад, пилу, попелу, диму, смогу - часто трапляється алергія на пил у дітей;
 • ларинготрахеобронхіту або «помилкового крупу» тощо.

Крім цього переліку є ще безліч захворювань, ознакою яких є сухий кашель у дитини. І про них знає лікар, але не знаєш ти. Тому ти повинна розуміти, що до самолікуванням слід вдаватися тільки як до тимчасових заходів і лише протягом 1 - 2 діб, якщо інших симптомів не проявляється.

А найкраще одразу звернутися до педіатра. Тому що помилкова тривога не така страшна, як згаяний час, протягом якого можна було зупинити хворобу.

Лікар-педіатр, оглянувши дитину, проведе діагностику, призначить необхідні аналізи. Тільки лікар може визначити, чим лікувати сухий гавкаючий кашель у дитини, і призначити лікування із застосуванням лікарських препаратів.

Сухий кашель у дитини: лікування до приїзду лікаря

Проводити лікування сухого кашлю у дітей до консультації з лікарем можна тільки безпечними домашніми засобами, в жодному разі не застосовуючи навмання фармакологічні препарати.

Сиропи та таблетки від кашлю для дітей призначити може тільки лікар.

Як рекомендує доктор Є. Комаровський: «Головне в профілактиці ускладнень - рясне пиття, прохолодне вологе повітря та терпіння».

Чим допомагає рясне тепле пиття від кашлю?

Рясне пиття знижує інтоксикацію організму і частково пригнічує кашльовий рефлекс. Проста чиста вода буде ідеальним варіантом для профілактики. Також можна використовувати й фруктові соки. Домашні морси та компоти, заготовлені на зиму, краще розбавляти водою навпіл.

Скільки рідини потрібно та можна вживати? Тут потрібен розумний підхід без фанатизму! Не слід вливати в малюка відра чаю насильницькими методами. Але просто хворій дитині пити потрібно трохи більше, ніж зазвичай. Піди на хитрість, щоб спокусити дитину питвом - пропонуй її улюблені морси та компоти, від яких він не захоче відмовитися.

Кашель сухий у дитини

Також обов'язково за сухого кашлю у дітей слід забезпечити підвищену вологість та комфортні умови в приміщенні. Температура не повинна перевищувати 180 C, вологість - 50%. Необхідної вологості можна домогтися за допомогою зволожувача повітря або поставити в кімнаті невеликі ємності з водою, яка й буде зволожувати повітря завдяки випаровуванню.

Не забувай провітрювати кімнати! Ризик зараження інших членів сім'ї (в тому числі і братиків та сестричок юного пацієнта) знизиться у 2 - 3 рази, якщо ти будеш регулярно провітрювати приміщення. У холодному повітрі збудники хвороб гинуть.

Ну і, так би мовити, дотримуйся загальний законыв за всіх хвороб: повний спокій для хворої дитини і обмежене спілкування з іншими дітьми й тими членами сім'ї, чиє здоров'я особливо вразливе (наприклад, літніми бабусями та дідусями). Хоча, якщо температури немає, і погода дозволяє, від прогулянки на свіжому повітрі відмовлятися не варто.

Що пропише лікар: засоби від кашлю для дітей

Якщо у твого малюка немає алергії на ліки, то як першу допомогу від сухого кашлю лікар, скоріш за все, призначить щось на кшталт:

 • сироп від кашлю для дітей типу «Доктор МОМ»;
 • будь-які ліки від кашлю для дітей на основі бромгексину або амброксолу, екстракту солодкового кореня або кореня алтея. Їх випускають у вигляді сухої мікстури, сиропу, таблеток від кашлю для дітей;
 • нашатирно-анісові краплі;
 • старий добрий мукалтин, яким лікували нас наші мами.

Чи можна використовувати народні засоби від кашлю для дітей?

Якщо обережно та розумно, то - можна. Ти знаєш, що за сухого кашлю подразнюється запалена слизова гортані, тому краще звернути увагу на використання засобів, перевірених часом, що мають пом'якшувальну дію, наприклад, масло, тепле молоко, мед.

Швидко позбутися кашлю тільки з їх допомогою, звісно, не вийде, але полегшити першіння в горлі та поліпшити стан дитини можна.

Але ти повинна пам'ятати, що мед - алергенний продукт, тому вживати щодня можна не більше половини чайної ложки меду дітям у віці від року до п'яти.
Для пом'якшення сухого кашлю можна використовувати випробувані народні засоби:

 • тепле молоко з медом;
 • чай з варенням з малини;
 • чай з ягід калини;
 • три плоди інжиру прокип'ятити в склянці молока, остудити, випити у теплому вигляді;
 • приготувати пюре з банана з додаванням теплої води.

При лікуванні сухого кашлю самостійно пам'ятай головний принцип медицини - не нашкодь! Тому враховуй таке:

 1. Мазі і розтирання з різкими запахами краще не застосовувати, замість користі може бути погіршення стану. Сильні запахи зазвичай дратують і без того запалену слизову оболонку, кашель може тільки посилитися.
 2. Лікування сухого кашлю у дітей потрібно починати з рясного пиття, фітосборов, інгаляцій немедикаментозними препаратами.
 3. Фахівці забороняють застосовувати одночасно від кашлю і відхаркувальні або муколітичні препарати.

Якщо лікування йде правильно, то твоя дитина на другу добу відчує себе набагато краще, почне видужувати, нормально спати, менше кашляти вночі та протягом дня. Якщо ж явного поліпшення ти не помітиш, значить, повторна консультація педіатра просто необхідна.